Amnesty International-ը Վրաստանին կոչ է արել հարգել հավաքների ազատությունը
Մեկնաբանելով տեղեկությունները, ըստ որոնց Թբիլիսիում ոստիկանությունը ուժ է կիրառել բողոքի վրանային ճամբարը ցրելու համար՝ Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի փոխտնօրեն Դենիս Կրիվոշևն ասել է.
«Վրաստանի իշխանությունները պետք է լիարժեքորեն կատարեն հավաքների ազատության իրավունքը հարգելու և պաշտպանելու իրենց պարտավորությունները։ Մարդիկ իրավունք ունեն խաղաղ ցույցեր կազմակերպել՝ առանց բռնության, ահաբեկման կամ անօրինական ձերբակալության վախի։ Ոստիկանության կոշտ արձագանքը խարխլում է այս սկզբունքները և ցույց է տալիս մարդու հիմնարար իրավունքները հարգելու հարցում ներկայիս կառավարության մոտեցումը: Բոլոր խաղաղ ցուցարարները, ովքեր մնում են կալանքի տակ, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»։
Երեքշաբթի առավոտյան Թբիլիսիի ոստիկանությունը ապամոնտաժել է Թբիլիսիի պետական համալսարանի մոտ ցուցարարների կողմից տեղադրված վրանային ճամբարը։ Վերջին երկու օրերին ցուցարարները բողոքում են վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների դեմ։
Ճամբարի ցրումը սկսվել է իրավապահների վերջնագրով, որոնք ցուցարարներից պահանջել են 15 րոպեի ընթացքում հեռացնել վրանները։ Երբ պահանջը չի կատարվել, ոստիկանությունը գործի է դրել հատուկ ստորաբաժանումներ և ջրցան մեքենաներ՝ տարածքը ցուցարարներից մաքրելու համար։ Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ գործողության ընթացքում առնվազն 12 ցուցարար է բերման ենթարկվել, մի քանի մարդ վիրավորվել է։ Բողոքի ցույցերը սկսվել են այն բանից հետո, երբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նոյեմբերի 16-ին հայտարարեց ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, որոնք վիճարկում է ընդդիմությունը։

Amnesty International urges Georgia to respect right to peaceful assembly
Reacting to the news that police in Tbilisi, Georgia’s capital, have violently dismantled a protesters’ tent camp, Denis Krivosheev, Amnesty International’s Deputy Director for Eastern Europe and Central Asia, said:
“The Georgian authorities must fully comply with their obligations to respect and protect the right to freedom of assembly. People have a right to peacefully protest without fear of violence, intimidation, or unlawful arrests. This heavy-handed police response undermines these principles and underscores the current government’s approach to fundamental human rights. All peaceful protesters who remain in detention must be immediately released.”
On Tuesday morning, police in Tbilisi dismantled a tent camp installed by protesters near Tbilisi State University campus. Demonstrators had been protesting for two days against the disputed results of recent parliamentary elections.
The dismantling began with an ultimatum from law enforcement officers demanding the protesters remove the tents within 15 minutes. When the demand was not met, police deployed special units and water cannons to clear the site. Media reported that at least 12 protesters were detained during the operation, with several being injured.
The protest followed the Central Election Commission’s announcement on 16 November of official election results, which the opposition contests.