Amnesty International-ը Վրաստանին կոչ է արել հարգել հավաքների ազատությունը
Մեկնաբանելով տեղեկությունները, ըստ որոնց Թբիլիսիում ոստիկանությունը ուժ է կիրառել բողոքի վրանային ճամբարը ցրելու համար՝ Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի փոխտնօրեն Դենիս Կրիվոշևն ասել է.
«Վրաստանի իշխանությունները պետք է լիարժեքորեն կատարեն հավաքների ազատության իրավունքը հարգելու և պաշտպանելու իրենց պարտավորությունները։ Մարդիկ իրավունք ունեն խաղաղ ցույցեր կազմակերպել՝ առանց բռնության, ահաբեկման կամ անօրինական ձերբակալության վախի։ Ոստիկանության կոշտ արձագանքը խարխլում է այս սկզբունքները և ցույց է տալիս մարդու հիմնարար իրավունքները հարգելու հարցում ներկայիս կառավարության մոտեցումը: Բոլոր խաղաղ ցուցարարները, ովքեր մնում են կալանքի տակ, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»։
Երեքշաբթի առավոտյան Թբիլիսիի ոստիկանությունը ապամոնտաժել է Թբիլիսիի պետական համալսարանի մոտ ցուցարարների կողմից տեղադրված վրանային ճամբարը։ Վերջին երկու օրերին ցուցարարները բողոքում են վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների դեմ։
Ճամբարի ցրումը սկսվել է իրավապահների վերջնագրով, որոնք ցուցարարներից պահանջել են 15 րոպեի ընթացքում հեռացնել վրանները։ Երբ պահանջը չի կատարվել, ոստիկանությունը գործի է դրել հատուկ ստորաբաժանումներ և ջրցան մեքենաներ՝ տարածքը ցուցարարներից մաքրելու համար։ Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ գործողության ընթացքում առնվազն 12 ցուցարար է բերման ենթարկվել, մի քանի մարդ վիրավորվել է։ Բողոքի ցույցերը սկսվել են այն բանից հետո, երբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նոյեմբերի 16-ին հայտարարեց ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, որոնք վիճարկում է ընդդիմությունը։

Amnesty International: Люди в Грузии имеют право мирно протестовать, не опасаясь насилия
Комментируя сообщения о том, что полиция в Тбилиси с применением силы разогнала палаточный лагерь протестующих, Денис Кривошеев, заместитель директора Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии, заявил:
«Грузинские власти должны полностью соблюдать свои обязательства по соблюдению и защите права на свободу собраний. Люди имеют право мирно протестовать, не опасаясь насилия, запугивания или незаконных арестов. Жесткий ответ полиции подрывает эти принципы и демонстрирует подход нынешнего правительства к соблюдению основных прав человека. Все мирные протестующие, которые остаются под стражей, должны быть немедленно освобождены».
Во вторник утром полиция Тбилиси демонтировала палаточный лагерь, установленный протестующими возле кампуса Тбилисского государственного университета. Демонстранты протестовали против результатов недавних парламентских выборов в течение последних двух дней.
Разгон лагеря начался с ультиматума от сотрудников правоохранительных органов, потребовавших от протестующих убрать палатки в течение 15 минут. Когда требование не было выполнено, полиция задействовала специальные подразделения и водомёты для очистки площадки от протестующих. СМИ сообщили, что в ходе операции были задержаны не менее 12 протестующих, несколько человек получили ранения. Протесты начались после объявления Центральной избирательной комиссией 16 ноября официальных результатов выборов, которые оппозиция оспаривает.