Միրզոյանը և Բերբոքն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
«Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները հանգամանալից քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ անդրադառնալով վերջին ժամանակահատվածում արձանագրված ձեռքբերումներին, ընթացիկ ծրագրերին, ինչպես նաև համագործակցության խորացման հեռանկարներին:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգը բավականին հավակնոտ է՝ հիմնված ինչպես համագործակցության փորձի, այնպես էլ հետագա զարգացման տեսլականի վրա:
Անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում համագործակցությանը:
Արարատ Միրզոյանը և Անալենա Բերբոքը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է գործընթացում վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերջնականացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները՝ ընդգծելով պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է ՀՀ կառուցողական մոտեցումը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում՝ որպես խաղաղության օրակարգի, ինչպես նաև ավելի լայն աշխարհագրությամբ տնտեսական փոխկապակցվածության խթանման կարևոր բաղադրիչ:

German Minister for Foreign Affairs Annalena Baerbock met with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on the sidelines of her visit to Yerevan on Wednesday.
Ararat Mirzoyan and Annalena Baerbock discussed the possibilities for further expanding the partnership between the two countries and the ongoing steps in that direction, based on democratic values and mutual interest in deepening bilateral cooperation. Taking into account the current developments, the importance of closer cooperation in most relevant sectors was emphasized, the Armenian Foreign Ministry reported.
The foreign ministers of Armenia and Germany had a detailed discussion on a wide range of issues on the Armenia-EU partnership agenda, touching upon the  recent achievements, ongoing programs, as well as prospects for deepening the cooperation. Mirzoyan emphasized that the new Armenia-EU partnership agenda is quite ambitious, based both on past cooperation experience and the vision for future development.
Cooperation on multilateral platforms was also touched upon.
Ararat Mirzoyan and Annalena Baerbock exchanged views on regional issues as well. In the context of ensuring stability in the South Caucasus, the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan was touched upon.
"Minister Mirzoyan presented the latest developments in the process, including the work done towards finalizing the draft peace treaty between Armenia and Azerbaijan, emphasizing the importance of signing the treaty. The Foreign Minister of Armenia highlighted the constructive approach of Armenia on unblocking regional communications, as an important component of the peace agenda and enhanced economic interconnectivity within wider geography," the statement said.