Երևանի քաղաքապետարանն այս տարի ամանորյա տոնակատարությունների համար կծախսի 549,7 մլն դրամ. Սուրեն Գրիգորյան
«Քանի դեռ կա միլիոն բառը, միշտ լրագրողները հոդված գրելու են ու քննադատելու են։ Եթե այն լինի 1 կամ 100 միլիոն, միանգամից դրամը փոխում եք դոլարի, որ դոլարով լինի»,- հրավիրված ասուլիսում հայտնեց Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը՝ հայտարարելով, որ ամանորյա տոնակատարությունների վերաբերյալ լրագրողական համայնքի հոդվածներն անխուսափելի գործընթաց են։
Արձագանքելով լրագրողի հարցի, որ Տարոն Մարգարյանը տասնապատիկ քիչ էր ծախսում ամանորյա տոնոկատարությունների համար, բայց քննադտվում էր ներկայիս իշխող ուժի կողմից՝ Գրիգորյանն ասաց, որ չի հիշում, թե Տարոն Մարգարյանի ժամանակ այսքան մասշտաբային միջոցառումների իրականացվեր։
«Ես համոզված եմ եղել, որ եթե մենք ուզում ենք համապատասխան տուրիստական հոսքեր ապահովենք, մեր երևանցիները նոմալ տոնակատարություն ունենան, պետք է ամեն տարի գնալով ոչ թե բյուջետային առումով ավել ծախսենք, այլ ֆիքսված գումարը երկարաժամկետ ծախսել՝ ընդլայնելով շրջանակը»,- հայտարարեց փոխքաղաքապետը և ենթադրեց, թե Թբիլիսիի լավ տոնական լուսավորությունն է պատճառը, որ մեր քաղաքացիները գնում են Թբիլիսի Ամանորը նշելու։
Սուրեն Գրիգորյանի ներկայացմամբ 2022-23 թթ-ին ամանորյա տոնակատարությունների համար ծախսվել էր 599.9 մլն դրամ, իսկ նախորդ տարի ծախսել են 626 մլն դրամ։
«Այս տարվա թիվը մեկ անգամ էլ հնչեցնեմ՝ ծախսվելու է 549 մլն 706 հազար դրամ»-հայտնեց փոխքաղաքապետը և նշեց, որ նախատեսել էին թարմացնել գլխավոր տոնածառը, բայց գնման լոտը տեղի չի ունեցել և նախատեսված 50 մլն դրամը չի ծախսվել։
Նրա խոսքով՝ միայն 60 մլն դրամ ծախսվելու է Հանրապետության հրապարակի շատրվանների ձևվորման աշխատանքներին և այն իրականացնելու է «Ֆակտորի Պրոդաքշն» ընկերությունը։
Սուրեն Գրիգորյանը անդրադարձավ նաև Հայկ Մարությանի որոշմամբ նոր գլխավոր տոնածառ գնելու փաստին։
«Ճիշտ է արել, լավ է արել, որ այդ տոնածառը ձեռք է բերել»,-հայտնե փոխքաղաքապետը և հրապարակեց տոնական լույսերը վառելու օրը. «99 %-ով, լավ, եթե արտառոց բան չլինի, 100 %-ով դեկտեմբերի 8-ին է լինելու մայր տոնածառի լույսերի վառման արարողությունը»։

Стало известно, сколько мэрия Еревана потратит на новогоднее оформление и когда зажгутся огни главной елки Армении
Вице-мэр Еревана Сруен Григорян на созванной сегодня, 20 ноября, пресс-конференции заявил, что содержащие критику публикации журналистского сообщества касательно праздничных мероприятий по случаю Нового года и Св. Рождества – неизбежный процесс.
Отвечая на замечание журналиста о том, что Тарон Маргарян (занимавший пост мэра Еревана до смены власти в Армении в 2018 году. – Ред.) тратил на празднование Нового года в десять раз меньше, но подвергался критике со стороны нынешней правящей силы, Григорян сказал, что он не помнит, чтобы при Тароне Маргаряне проводились столь масштабные мероприятия, как сейчас.
«Я всегда был убежден: если мы хотим обеспечить соответствующие туристические потоки, если мы хотим, чтобы у ереванцев был нормальный праздник, мы должны не увеличивать с каждым годом траты из бюджета, а тратить фиксированную сумму в долгосрочной перспективе, расширяя рамки», – сказал вице-мэр и предположил: причина того, что наши граждане едут встречать Новый год в Тбилиси – хорошее праздничное освещение грузинской столицы.
Григорян представил, что в 2022-2023 годах на празднование Нового года и Св. Рождества было потрачено 599.9 млн драмов, в прошлом году – 626 мн драмов.
«В этом году будет выделено 549 млн 706 тыс. драмов», – сообщил Григорян и отметил: на главную елку страны будет потрачено 18 млн драмов, хотя изначально городские власти планировали выделить 50 млн драмов.
По его словам, был объявлен тендер на закупку веток и новых игрушек для елки, однако он не состоялся, в итоге было принято решение ограничиться 18 млн.
Еще 60 млн драмов, как он отметил, будет направлено на новогоднее оформление поющих фонтанов на площади Республики.
Сруен Григорян сообщил также, когда в Ереване включат праздничную иллюминацию. «Если не будет форс-мажора, то на 99% церемония зажжения огней главной елки состоится 8 декабря», – сказал он.