Ադրբեջանը քանդում է Ստեփանակերտի թաղամասերը, միջազգային կառույցների հայտարարությունները լուրջ հետևանք չեն ունենում. Աբրահամյան
10:00 20/11/2024
«Այն երկրներն ու միջազգային կառույցները, որոնք հայտարարում են արցախցիների խաթարված իրավունքների վերականգնման, այդ թվում` Արցախ վերադարձի անհրաժեշտության մասին, խնդրին սրտացավ ու անկեղծ մոտենալու դեպքում խիստ ուշադրության կենտրոնում կպահեին Ստեփանակերտն ավիրելու խնդիրը:
Տևական ժամանակ է` ինչ Ադրբեջանը քանդում է Ստեփանակերտի թաղամասերը, ոչնչացնում, անարգում ոչ միայն Արցախի պատմամշակութային կոթողներն ու սրբավայրերը, այլ մարդկանց ունեցվածքը:
Միջազգային կառույցները որպես կանոն արձագանքում են Արցախի հոգևոր արժեքների ոչնչացմանը, բայց այդ հայտարարությունները որևէ լուրջ հետևանք չեն ունենում:
Եթե աշխարհաքաղաքական դերակատարների մոտեցումներում Արցախի հարցը զուտ շահարկումների և Ադրբեջանի վրա ազդելու ճնշման միջոց չէ, ապա դրա հետ կապված արձագանքը պետք է լինի կոշտ և զսպող»։

Тигран Абрамян: Азербайджан сносит кварталы Степанакерта, заявления международных структур серьезных последствий не влекут
14:33 20/11/2024
Страны и международные структуры, заявляющие о необходимости восстановления нарушенных прав арцахцев, в том числе и о необходимости возвращения в Арцах, при искреннем и сердобольном подходе к вопросу сконцентрировали бы свое внимание на проблеме разрушения Азербайджаном столицы Республики Арцах (НКР) – Степанакерта. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Уже длительное время, как Азербайджан сносит кварталы Степанакерта, уничтожает, оскверняет не только святыни и культурно-исторические памятники Арцаха, но и имущество арцахцев.
Международные структуры, как правило, реагируют на уничтожение духовных ценностей Арцаха, однако каких-либо серьезных последствий за их заявлениями не следует.
Если в подходах геополитических акторов вопрос Арцаха не является исключительно средством для манипуляций и воздействия на Азербайджан, то реакция в связи с вышеописанными действиями Баку должна быть жесткой и сдерживающей», – отметил Тигран Абрамян.