Ալեքսիս Օհանյանը ցուցադրել է գերհազվագյուտ հայկական մետաղադրամ
Ամերիակահայ գործարար, Reddit-ի հիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը X սոցիալական ցանցում (նախկինում՝ Twitter) ցուցադրել է Արտաշեսյանների տոհմից Մեծ Հայքի թագավոր Տիգրան Մեծի ժամանակաշրջանի մետաղադրամը։
«Այս մետաղադրամը հատվել է մ.թ.ա. մոտ 95 թվականին և իմ գրասեղանի վրա հայտնվել 2024 թվականին»,- նշել է Օհանյանը՝ հավելելով. «Թեև ես մետաղադրամի հավաքածուի սիրահար չեմ, բայց ստիպված էի գնել այս մետաղադրամը և այն բոլորին ցույց տալ»։
«Եթե դուք հայ եք (կամ պարզապես պատմության սիրահար), ապա գիտեք Տիգրան Մեծի մասին, և թե ինչպես է նրա իշխանության ներքո Հայաստանի թագավորությունը ընդարձակվել և դարձել Հռոմի Հանրապետության արևելքում ամենահզոր պետությունը։
Սուպեր հազվագյուտ մետաղադրամների այս շարքի վրա պատկերված է Հալլի գիսաստղը, որը հայտնվել է Տիգրան Մեծի օրոք և համարվում էր հաջողության նշան»,- բացատրել է գործարարը։

Алексис Оганян показал суперредкую армянскую монету
Американский предприниматель армянского происхождения, основатель Reddit Алексис Оганян в соцсети X (ранее Twitter) показал монету времен царя Великой Армении из династии Арташесидов – Тиграна Великого.
«Эта монета была отчеканена примерно в 95 г. до н. э. и оказалась на моем столе в 2024 году», – отметил Оганян, добавив:  «Хотя я по натуре не коллекционер монет, но я должен был приобрести эту монету и показать ее всем».
«Если вы армянин (или просто любитель истории), то вы знаете о Тигране Великом и о том, как при его правлении Армянское царство расширилось и стало самым могущественным государством к востоку от Римской республики.
На этой серии суперредких монет изображена комета Галлея, которая появилась во время правления Тиграна Великого и считалась знаком удачи», – пояснил предприниматель.