Իրանը, ի պատասխան ՄԱԳԱՏԷ-ի բանաձևի, նոր ցենտրիֆուգներ կգործարկի
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (AEOI) ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին հրամայել է «արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել», ներառյալ նոր առաջադեմ ցենտրիֆուգների «զգալի քանակի» գործարկումը՝ ի պատասխան ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի կողմից հակաիրանական բանաձևի։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ-ն։
Մեկ օր առաջ Agence France-Presse-ը, հղում անելով դիվանագիտական աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհուրդը բանաձև է ընդունել, որով քննադատում է Իրանին միջուկային խնդրի շուրջ համագործակցության բացակայության համար։ Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և ԱՄՆ-ի կողմից ներկայացված տեքստը հավանության է արժանացել 35 երկրներից 19-ի կողմից։ Ռուսաստանը, Չինաստանը և Բուրկինա Ֆասոն դեմ են քվեարկել, իսկ 12 երկիր ձեռնպահ է մնացել։ Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, բանաձևը պահանջում է ՄԱԳԱՏԷ-ից մինչև 2025 թվականի գարուն պատրաստել «համապարփակ» զեկույց Իրանի վերաբերյալ։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության իրավասու մարմինները նախկինում տարբեր մակարդակներում հայտարարել են, որ ցանկացած հակամիջոցի ընդունումը(Իրանի դեմ) և ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի օգտագործումը ոչ լեգիտիմ քաղաքական նպատակներ առաջ տանելու համար՝ կհանգեցնի Իրանի պատասխանին: Իրանի հնարավոր պատասխանի բնույթը նախկինում ներկայացվել էր ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենին… Սրա հիման վրա Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավարը կարգադրել է ձեռնարկել արդյունավետ միջոցներ, այդ թվում՝ զգալի թվով նոր տարբեր տեսակների առաջադեմ ցենտրիֆուգների գործարկումը»,-ասված է Իրանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է այս գերատեսչության պաշտոնական Telegram-ալիքում։

Iran to launch 'new and advanced centrifuges' in response to IAEA censure
Iran said Friday it would launch a series of "new and advanced" centrifuges in response to a resolution adopted by the IAEA that censures Tehran for what the agency called lack of cooperation, AFP reported.
"The head of the Atomic Energy Organization of Iran issued an order to take effective measures, including launching a significant series of new and advanced centrifuges of various types."
The censure motion brought by Britain, France, Germany and the United States at the International Atomic Energy Agency's 35-nation board followed a similar one in June.
But it comes with tensions running high over Iran's atomic programme, with critics fearing that Tehran is attempting to develop a nuclear weapon -- a claim the Islamic republic has repeatedly denied.
The resolution -- which China, Russia and Burkina Faso voted against -- was carried with 19 votes in favour, 12 abstentions and Venezuela not participating, two diplomats told AFP.
The confidential resolution seen by AFP says it is "essential and urgent" for Iran to "act to fulfil its legal obligations".
The text also calls on Tehran to provide "technically credible explanations" for the presence of uranium particles found at two undeclared locations in Iran.
In addition, Western powers are asking for a "comprehensive report" to be issued by the IAEA on Iran's nuclear efforts "at the latest" by spring 2025.