Գերմանիայի ԱԳ նախարար Անալենա Բարբոքը Բաքվում կայացած COP29-ի ժամանակ սուր քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանին
12:16 22/11/2024
Գերմանիայի ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքն Ադրբեջանում ընթացող ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովի (COP29) 29-րդ նստաշրջանում իր առաջին ելույթում սուր քննադատություն է հայտնել հյուրընկալող երկրի հասցեին, գրում է Deutsche Welle-ն։
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը նա անհանգստացնող է որակել, իսկ  ակտիվիստների և ընդդիմության ներկայացուցիչների ձերբակալությունը՝ խիստ մտահոգիչ։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարըմասնավորապես նշել է իշխանությունների քննադատ տնային կալանքի տակ գտնվող Գուբադ Իբադօղլուի մուտքի արգելքը։ Լոնդոնի տնտեսագիտության դպրոցի 53-ամյա պրոֆեսորը,  որ ուսումնասիրում է Ադրբեջանի նավթագազային հատվածը և բնապահպանական խնդիրները, ձերբակալվել է իր հայրենիքում 2023 թվականի ամռանը խարդախության մեղադրանքով։
Գերմանացի պաշտոնյան բացարձակ անընդունելի է համարել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի 76 պատգամավորների  Ադրբեջան մուտքի արգելքը։
«Արգելքը տարածվում է նաև Բունդեսթագի գերմանացի պատգամավորների վրա։ Դա անհամատեղելի է ԵԽ-ում Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների հետ»,- նշել է նախարարը։
Նա ընդգծել է կլիմայի փոփոխության այս համաժողովի կարևորությունը՝ անդրադառնալով նաև մարդու իրավունքների իրավիճակին:
Միաժամանակ Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ գագաթնաժողովը պետք է տա իր արդյունքները  կլիմայի  ճգնաժամի դեմ պայքարում, որը նա որակել է մեր ժամանակի անվտանգության քաղաքականության ամենամեծ խնդիրը։
Անալենա Բերբոքն ընդգծել է, որ Բեռլինն ընդունում է կլիմայի ֆինանսավորման պատասխանատվությունը՝ կոչ անելով մյուս երկրներին  ևս կիսել այն։

Глава МИД Германии Анналена Бербок на COP29 в Баку высказала резкую критику в адрес Азербайджана
Министр иностранных дел ГерманииАнналена Бербок (Annalena Baerbock) в своем первом выступлении на 29-й сессии Конференции ООН по вопросам изменения климата (COP29), которая проходит в Азербайджане, высказала резкую критику в адрес принимающей страны, передает Deutsche Welle.
Положение с правами человека в Азербайджане вызывает беспокойство, заявила политик в Баку в четверг, 21 ноября. Она указала, что арест активистов, работающих в СМИ, и представителей оппозиции вызывает большую озабоченность.
В качестве примера она особо упомянула запрет на выезд находящемуся под домашним арестом критику правительства Губаду Ибадоглу. 53-летний профессор Лондонской школы экономики, изучающий нефтегазовый сектор Азербайджана и экологические проблемы, был арестован на родине летом 2023 года по обвинению в мошенничестве.
Анналена Бербок назвала также абсолютно неприемлемым запрет на въезд в Азербайджан для 76 депутатов Парламентской ассамблеи Совета Европы. «Они затрагивают и немецких депутатов бундестага и несовместимы с обязательствами Азербайджана в Совете Европы», - указала министр.
Она подчеркнула важность того, чтобы на этой конференции по изменению климата была рассмотрена ситуация и с правами человека.
В то же время, указала глава германского МИД, саммит должен принести результат в борьбе с климатическим кризисом, который она назвала самой большой проблемой политики безопасности нашего времени. Министр подчеркнула, что Берлин осознает ответственность за климатическое финансирование, призвав и другие страны разделить ее.