Մեր հույսը դրեցինք եվրոպական հեքիաթների վրա ու մնացինք այս վիճակում. Խաչիկյան
«Վերջին վեց տարիներին վարված արտաքին քաղաքականության հետևանքով մենք հայտնվել ենք այս վիճակում»,- «Գլոբալ անվտանգություն և աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներ» թեմայով միջազգային համաժողովում ասաց Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքագիտության դոկտոր Արթուր Խաչիկյանը։
Նա նշեց, որ եթե վարվեր հավասարակշիռ քաղաքականություն, արևմտամետ քաղաքականություն, շատ ավելի կստանային և ՌԴ-ից, և Արևմուտքից, և Իրանից։
«Բայց քանի որ մենք չկարողացանք ճիշտ հաշվարկել, մեր դիվանագիտությունը ճիշտ տանել, մնացինք մեկուսացման մեջ։ Մենք հիմա աղերսողի, խնդրողի դեոում ենք, մենք չպետք է փչացնեինք հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, լուրջ, առանց հեքիաթների, ռեալ ձևով հարաբերություններ հաստատինք Եվրոպայի, Իրանի հետ։ Դրա փոխարենք մեր հույսը դրեցինք եվրոպական հեքիաթների վրա ու մնացինք այս վիճակում»,- ասաց Ա.Խաչիկյանը։

Мы положились на европейские сказки и оказались в этой ситуации – А.Хачикян
«Мы сегодня оказались в такой ситуации вследствие проводимой последние 6 лет политики», – заявил 23 ноября на проходящей в Ереване международной конференции на тему «Глобальная безопасность и геополитические вызовы» доктор политических наук Стэнфордского университета Артур Хачикян.
По его словам, при сбалансированной политике Армения получила бы гораздо больше и от РФ, и от Запада, и от Ирана.
«Но поскольку мы не сумели все правильно рассчитать, правильно вести нашу дипломатию, остались в изоляции. Мы сейчас в роли просящего, клянчащего, нам не нужно было портить отношения с Россией, надо было серьезно, без сказок, в реальной форме наладить отношения с Европой и Ираном. Вместо этого мы положились на европейские сказки и оказались в этой ситуации», – сказал А.Хачикян.