Սա տգիտnւթյnւնից բացի նաև ստnրnւթյnւն է. Լևոն Քոչարյանը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին
ԱԺ Հայաստան խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը «Արևմտյան Հայաստանի» ու Բաքվի կողից շրջանառվող «Արևմտյան Ադրբեջան» եզրույթների մասին,  տգիտություն և ստորություն է որակում։
«1.5 միլիոն հայեր ցեղասպանվել են ու շատերն էլ աքսորվել իրենց տներից, քաղաքներից՝ այնտեղ թողնելով ամեն ինչ, ներառյալ մշակութային ժառանգությունը: Այս փաստն ընդունել են աշխարհի գրեթե 30 երկրներ, դատապարտելով Օսմանյան Կայսրության արածն ու որակել դա ցեղասպանություն:
Այս ամենի արդյունքում է, որ այսօրվա Թուրքիայի արևելյան մասը հայերն անվանում են «Արևմտյան Հայաստան»: Եվ սա բերել նույնացնել նրա հետ, որ Ադրբեջանն ամենաբարձր մակարդակով Հայաստանը համարում է «Արևմտյան Ադրբեջան», տգիտությունից բացի նաև ստորություն է»,- գրել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 23-ին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է. «Նեղվում ենք ու ծանր ենք տանում, երբ ինչ որ տեղ ինչ որ մարդիկ օգտագործում են «Արևմտյան Ադրբեջան» տերմինը։ Բա որ մենք ասում ենք Արևմտյան Հայաստան, չե՞նք մտածում, որ ինչ որ մարդկանց գրգռում ենք։ Հիմա էլի ասելու են՝ հերթական դավաճանությունը, ստոր տականքությունը։ Ես այսօր մի իրավիճակում ու պատասխանատվության մեջ եմ, որ պարտավոր եմ մեր ժողովրդի հետ խոսել ու ցույց տալ պատճառահետևանքային կապերը, շղթաները։

«Не только невежество, но и подлость»: Левон Кочарян – о заявлении Никола Пашиняна относительно Западной Армении
Депутат Национального Собрания от фракции оппозиционного блока «Армения» Левон Кочарян отреагировал на резонансное заявление Никола Пашиняна относительно Западной Армении и введенного в обращение Баку термина «Западный Азербайджан».
Напомним, 22 ноября в интервью Общественному телевидению Армении Никол Пашинян в частности заявил: «Мы же тяжело переносим, когда где-то кто-то использует термин "Западный Азербайджан". А когда мы говорим "Западная Армения", мы не думаем, что это кого-то раздражает? Насколько мы раздражаемся термином "Западный Азербайджан", настолько и другие раздражаются термином "Западная Армения"». При этом Пашинян признал, что после этих слов его вновь обвинят в предательстве и подлости. «Но я нахожусь в ситуации, при которой обязан говорить с нашим народом и показывать причинно-следственные связи. Если я этого не сделаю, значит, я сознательно веду страну к потере государственности», – добавил он.
Левон Кочарян расценил эти слова Пашиняна как проявление невежества и подлости.
«1,5 млн армян подверглись геноциду (в 1915 году в Османской империи, правопреемницей которой является современная Турция. – Ред.), а многие были изгнаны из своих домов, городов, оставив там все, включая культурное наследие.
Этот факт признали около 30 стран мира, осудив содеянное Османской империей и классифицировав его как геноцид.
Именно в результате всего этого восточную часть нынешней Турции армяне называют „Западной Арменией”. И отождествлять это с тем, что Азербайджан на самом высоком уровне считает Армению „Западным Азербайджаном”, – не только невежество, но и подлость», – написал он.