Հայկական ընկերություններն օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել ոսկու առևտրի արևմտյան պատժամիջոցները. «Հետք»
Հայկական ընկերություններն օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել ոսկու առևտրի արևմտյան պատժամիջոցները, պարզել են «The Insider»-ը և «Հետք»-ը։ Այս ընկերությունների թիկունքում են երկրում ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ, հայտնի և անհայտ գործարարներ։ 2022 թվականից ի վեր միլիարդավոր դոլարների ոսկի է ներկրվել Հայաստան, սակայն այն երկրում չի մնում. աննախադեպ են նաև դեպի ԱՄԷ արտահանման ծավալները։
«Ռուսաստանի համար ձեռնտու է ոսկու առևտուրը Հայաստանի միջոցով, քանի որ Հայաստանն արտահանման տուրքեր չի գանձում, իսկ մասնավոր անձանց միջոցով առևտուրը թույլ է տալիս խուսափել պատժամիջոցներից։
Այս հետաքննությամբ պարզել ենք, թե հայկական որ ընկերություններն են օգնում Ռուսաստանին շրջանցել առևտրային պատժամիջոցները։
Միլիարդավոր դոլարների «կեղտոտ» ոսկին Ռուսաստանից դուրս է գալիս Հայաստանի միջոցով
Ոսկին ռուսական արտահանման առաջատար ապրանքներից է, որի վրա Արևմուտքն արգելք դրեց ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից հետո: Այդպիսով Արևմուտքը փորձում է պատժել Ռուսաստանին՝ մեղադրելով պատերազմ սկսելու մեջ։
2022 թվականի հունիսին ԱՄՆ-ն ռուսական ծագման ոսկու ներմուծման արգելք սահմանեց։ Տեխնիկապես այս էմբարգոն վերաբերում է միայն ԱՄՆ-ի կողմից ներմուծմանը։ Սակայն, եթե մեկ այլ երկիր գնի այս «կեղտոտ» ոսկին, այն չի կարող ԱՄՆ-ում վաճառել։ Դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ բանկերը չեն գնի այն ներդրումների կամ առևտրի համար: Այսպիսով, ի տարբերություն այլ ապրանքների ներմուծման սահմանափակումների, ամերիկյան էմբարգոն բանկային ոսկու նկատմամբ ինքնաբերաբար դառնում է գլոբալ։
2022-2023 թվականներին ռուսական ոսկու հոսքը թեքվեց դեպի Արևելք. մինչև լայնածավալ պատերազմի բռնկումը այն արտահանվում էր հիմնականում Մեծ Բրիտանիա, սակայն 2022 թվականից ԱՄԷ-ն, Հոնկոնգը և Թուրքիան դարձել են հիմնական ստացողները։ Սակայն, ինչպես ցույց են տալիս տվյալները, այս հոսքերը դադարեցվել են 2023 թվականի ապրիլից։ Այդ ժամանակից ի վեր ոչ մի ունցիա ռուսական ոսկի չի արտահանվել Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս։
2020 թվականին, ըստ ռուսական մաքսային տվյալների, որոնք ստացել է «The Insider»-ը, Ռուսաստանը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) սահմաններից դուրս 18 մլրդ դոլարի ոսկի է վաճառել, իսկ 2021 թվականին՝ 17 մլրդ դոլարի։ Հաջորդող տարվանից ցուցանիշները կտրուկ ընկել են՝ 7 մլրդ դոլարի՝ 2022-ին և ընդամենը 2 մլրդ դոլարի՝ 2023 թվականին։ 2023-ի ապրիլին, ինչպես նշվեց, արտահանումը ԵԱՏՄ սահմաններից դուրս դադարեցվել է։
Մոտավորապես նույն ժամանակահատվածում Հայաստանը դարձավ ոսկու խոշոր արտահանող։
Հայաստանի մաքսային ծառայության տվյալներով՝ Հայաստանը ոսկու ներմուծումը կտրուկ ավելացրել է 2023-ին, և արդեն 2024-ի առաջին կիսամյակում այն հասել է 4.4 մլրդ դոլարի (մոտ 66 տոննա)։ Խոսքը ոչ վերջնական մշակված ոսկու մասին է, որը գրեթե ամբողջությամբ ներկրվել է Ռուսաստանից։ Սա հաստատում են նաև ՄԱԿ-ի Comtrade բազայի տվյալները։
Նույն ընթացքում այդ ոսկին արտահանվել է Հայաստանից։ Միայն այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվել է 4.1 մլրդ դոլարի ոսկի (59 տոննա)։
Ռուսական մաքսային տվյալները որոշ չափով տարբերվում են։ Ըստ այդ տվյալների՝ 2022-2024 թվականներին Հայաստանը Ռուսաստանից գնել է 5.2 մլրդ դոլարի ոսկի։ Ռուսական և հայկական մաքսային տվյալների միջև տարբերությունը կարող է բացատրվել երկու երկրներում գործարքների և դրանց ներկայացման ժամկետների տարբերություններով:
Մինչև 2022 թվականը ևս Հայաստանը արտահանել է ոսկի, սակայն դա Հայաստանում արդյունահանված ոսկին էր, որը շատ ավելի փոքր ծավալներ ուներ, քան վերջին երկու տարիներին վերաարտահանվող ոսկին։
Ովքե՞ր են տանում ռուսական ոսկին․ հայ քաղաքական գործիչներն ու Ռուսաստանի հետ կապ ունեցող գործարարները
«Insider»-ը և «Հետքը» պարզել են, որ 2024 թվականին Հայաստան ռուսական ոսկու ամենախոշոր ներկրողների թվում (խոսքը 2024-ի հունվար-մայիսին 100 միլիոն դոլարից ավելի ոսկի ներկրած ընկերությունների մասին է) կան հայ հայտնի քաղաքական գործիչների և օլիգարխների հետ փոխկապակցված ընկերություններ, ինչպես նաև բիզնեսներ, որոնք կապեր ունեն Ռուսաստանի հետ։
Հայաստան ոսկու ներկրմամբ զբաղվող խոշոր ընկերություններից է «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա» ՍՊԸ–ն, որը փոխկապակցված է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքի հետ։ Ֆաբրիկան ոսկի է գնել մոտ երեք տասնյակ ռուսական ընկերություններից։
«Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկան» պաշտոնապես բացվել է 2022 թվականին՝ «Երևան» շուկայի տարածքում գտնվող նոր շենքում։ Այն կապված է Սուքիասյանների և Ավագյանների ընտանիքների հետ. վերջիններս Ռուսաստանում ոսկերչական բիզնեսով էին զբաղվում։ «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ի արմատները տանում են դեպի օֆշորներ։
Ավելի վաղ պարզել էինք, որ Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկան Հայաստանից վերաարտահանում է նաև մեծ քանակությամբ ռուսական ծագման զարդեր, որոնք Հայաստանի արդյունաբերության վիճակագրության մեջ հաշվարկվում էին որպես տեղական արտադրանք։ Դրանք արտահանվում են արտաքին տնտեսական գործունեության այլ ծածկագրերով, հետևաբար՝ որևէ կերպ չեն ներառվում ոսկու այն ցուցանիշների մեջ, որոնց մասին նշել ենք այս հոդվածում։
Ըստ երևույթին, «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ն փորձել է ռուսական ոսկերչական արտադրանքի ծագումը թաքցնել, ինչը կապահովագրեր անարգել արտահանումը։ Նշված հոդվածում առավել մանրամասն ներկայացված են Սուքիասյանների և Ավագյանների կապերը։
Նրանք, փաստորեն, բացի ոսկերչական իրերից ու զարդերից, ռուսական կողմի հետ աշխատել են նաև անմշակ ոսկու ուղղությամբ։
Խաչատուր Սուքիասյանը 90-ականների կեսերից զբաղվում է բիզնեսով տարբեր ոլորտներում։ Նրան և իր եղբայրներին է պատկանում Հայաստանում գործող «Հայէկոնոմբանկ»-ը և «Սիլ ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը։ Նրանց բիզնեսների մեծ մասը միավորված է «Սիլ կոնցեռն»-ի ներքո։ Սուքիասյանին են պատկանում Երևանի կենտրոնում գտնվող «Ռոսիա» և «Ռոսիա մոլ» առևտրի կենտրոնները, «Երևան» տոնավաճառը, «Adidas» խանութը և այս ապրանքանիշի ներկայացուցչությունը Հայաստանում, «Սիլ պլազա» բիզնես կենտրոնը, «Fly One Armenia» ավիաընկերությունը և բազմաթիվ այլ բիզնեսներ։
Հատկանշական է, որ ոսկու այս առևտրում հայկական բանկերը չեն հանդիսացել խոշոր ներմուծողներ կամ արտահանողներ։
2024 թվականին Հայաստանում ոսկու առևտրի այս շղթայում խոշոր ներմուծող և արտահանող ընկերություն է նաև՝ «Թիբի արմ» ՍՊԸ–ն։ Հայաստանում գործող ընկերությունների պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ այն գրանցվել է 2022 թվականի մայիսին։ Այս պահին ընկերությունն ամբողջությամբ պատկանում է ՀՀ քաղաքացի Արմեն Թադևոսյանին։
Արմեն Թադևոսյանի մասին շատ բան հայտնի չէ։ Ռեգիստրային տվյալներում երևում է, որ նա այժմ նաև ընկերության տնօրենն է։ Սակայն, հետաքրքրական է, որ ընկերությունում կարճ ժամանակ մասնաբաժին է ունեցել Ջորջ Սթենլին, որը ենթադրաբար ԱՄԷ-ի քաղաքացի է, քանի որ նրա անձնագիրը տրվել է Դուբայում։ Նա 2024 թվականի հունվարին 60% բաժնեմաս է ձեռք բերել «Թիբի արմ»-ում, որը կես տարի անց վաճառել է Արմեն Թադևոսյանին։
Մինչ այս տարվա հոկտեմբեր ամիսը ընկերության տնօրենն էր ՀՀ քաղաքացի Արտակ Հարությունյանը։
Արմեն Թադևոսյանը, Ջորջ Սթենլին և Արտակ Հարությունյանը, ըստ երևույթին, գործընկերներ են։ Նրանք ներգրավված են Հայաստանում գրանցված «Տրանսմիներալ» և «Էկովիլլա ռեզիդենսիս» ՍՊԸ-ներում։ Արմեն Թադևոսյանին է ամբողջությամբ պատկանում նաև «Սաութ մայն» ՍՊԸ-ն։
«Էկոլուր»-ում հրապարակված հայտարարություններից մեկից տեղեկանում եք, որ այս ընկերությունը Սյունիքի մարզում օգտակար հանածոների պաշարները վերանայելու հայտ է ներկայացրել։
2024 թվականի հունվար-մայիսին «Թիբի արմ»-ի Ռուսաստանից ներմուծման ծավալը, ըստ մեր ձեռքի տակ եղած ռուսական մաքսային տվյալների, գերազանցել է 700 միլիոն դոլարը։ Ընկերությունը ոսկի գնում է հիմնականում ռուսական բանկերից։ «Թիբի արմ»-ը կայք չունի, համացանցում դրա մասին տեղեկություն չկա։
«Հետքը» ընկերության ներկայացուցչի հետ կարողացավ կապ հաստատել միայն Արմեն Թադևոսյանի հետ փոխկապակցված ընկերությունների միջոցով։ «Հետքի» հետ զրույցում ընկերության տնօրեն ներկայացած անձը ընկերության սեփականատեր Արմեն Թադևոսյանի անունից հայտարարեց, որ չեն ցանկանում մեկնաբանել իրենց գործունեությունը։ Մինչև հեռախոսազանգը նաև գրավոր նամակով էինք դիմել Արմեն Թադևոսյանին, սակայն այն ևս մնացել է անպատասխան։
«Հետք»-ի տեղեկությունների համաձայն՝ «Թիբի արմ»-ը իրականում փոխակապակցված է ոսկու առևտրով զբաղվող մեկ այլ ընկերության և դրա իրական սեփականատերերի հետ։ Ապացույցների կիսատ լինելու պատճառով այս ընկերությանը կանդրադառնանք ավելի ուշ՝ առանձին հոդվածով։
Ոչ միայն այս, այլև ոսկի ներկրող ու արտահանող մյուս ընկերությունների հետ «Հետքը» փորձեց կապ հաստատել։ Զրույցները ցույց տվեցին, որ ընկերությունները հակված չեն քննարկել ոսկու առևտուրը, պատժամիջոցների ռիսկերը և համագործակցությունը Ռուսաստանի և Արևմուտքի հետ։
Հայաստանում ոսկու ներկրող խոշոր ընկերություններից է «Դայմնդ Ստանդարտ» ՍՊԸ-ն։ Սեփականատեր Անահիտ Չիտչյանը մեզ հետ զրույցում ընդգծեց, որ 2022-2024 թվականներին ընկերությունը գործել է բացառապես օրենքի շրջանակներում՝ ստացված լիցենզիաների հիման վրա, և ամեն ինչ թափանցիկ արտացոլվել է իրենց հաշվետվություններում։ Նա հրաժարվեց պատասխանել այլ հարցերի, բացի այն, որ ընկերությունն այս տարվա առաջին կեսից հետո ներմուծումներ և արտահանումներ չի իրականացրել։
Անահիտ Չիտչյանին է պատկանում «Պլյուս-Մինուս» ՍՊԸ հաշվապահական ընկերությունը: Ըստ ՊԵԿ-ի՝ սա շրջանառության հարկի համակարգում գործող փոքր ընկերություն է։ Չիտչյանին է պատկանում նաև «Կոբի» ՍՊԸ-ն, որը հարկային ծառայությունում գրանցված է որպես ավտոմեքենաների մեծածախ առևտրով զբաղվող ընկերություն։
«Դայմնդ Ստանդարտ»-ը գրանցվել է 2022 թվականի հունիսին։ Ի սկզբանե այն ունեցել Է երկու այլ սեփականատեր՝ Ռուսաստանում գրանցված Ռակեշ Կումար Շարման և Իսլամբեկ Սապարբոյ Օտաժանովը: Հիմնադրումից անմիջապես հետո ընկերությունը սկսել է ոսկի արտահանել Հայաստանից։ 2023 թվականի ապրիլին ընկերությունն ամբողջությամբ փոխանցվել է Անահիտ Չիտչյանին։ Նրա լինկդինյան էջում նշված է, որ աշխատում է նաև Հայ-ռուսական համալսարանում։
Խոշոր ներկրող «Վին-գոլդ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Զոհրաբ Թորոսյանը ևս մեզ հետ հեռախոսազրույցում նշեց, որ ընկերությունը տարվա երկրորդ կեսից պասիվացել է։ Նրա խոսքով՝ «Վին-գոլդ» և «ԳԳ-գրուպ» ընկերությունները, որոնք երկուսն էլ պատկանում են ՀՀ քաղաքացի Գոռ Շառյանին, արտահանել են չմշակված ոսկի։ Հայաստանում դրանք որևէ մշակման չեն ենթարկվել։
Երկու ընկերություններն էլ ոսկի են գնել ռուսական մատակարարներից։ «Վին-գոլդ»-ը հիմնադրվել է 2022 թվականին, «ԳԳ-գրուպ»-ը՝ 2023-ին։
Ոսկու առևտրով զբաղվող ընկերությունների մեծ մասը բացվել են 2022 թվականից հետո, ինչը նշանակում է, որ դրանց ստեղծման հիմնական նպատակը պատժամիջոցների տակ հայտնված ռուսական ոսկին այլ երկրներ արտահանելն է եղել։
Այդ ընկերությունների մեծ մասի անունները քիչ հայտնի են, սակայն փակ շրջանակներում լուրեր են շրջանառվում, որ դրանցից մի մասի թիկունքում նախկին պաշտոնյաներ են կանգնած, որոնք այս կամ այն կերպ աջակցել են լիցենզիա ստանալուն և անարգել արտահանելուն։ Ցավոք, մեր աղբյուրները նախընտրում են գաղտնի մնալ և շատ տեղեկություններ չհայտնել։
Ռուսաստանից Հայաստան ոսկի ներմուծող խոշոր ընկերություններից են Գյումրիում գրանցված «Բագարիո գոլդ» և «Բագարիո գրուպ» ՍՊ ընկերությունները, որոնք պատկանում են Վոլոդյա Բագարյանին։ Ներմուծողների շարքում է նաև «Աշոտ Բագարյան» ՍՊԸ-ն, որը ևս գրանցված է Գյումրիում։
Ոսկին չի մնում Հայաստանում
Ինչպես նշեցինք վերևում, ոսկին Հայաստանում չի մնում՝ ո՛չ ոսկերչական իրերի տեսքով, ո՛չ բանկերում։ Հայաստանի Մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանված 4.1 մլրդ դոլարի ոսկու (59 տոննա) 64%-ը արտահանվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, մնացած հիմնական մասը՝ Հոնկոնգ ու Չինաստան»,-ասված է հետաքննության մեջ։

Hetq, and the Russia-focused independent media outlet The Insider, have revealed that companies in Armenia are aiding Russia to circumvent gold trade sanctions the West imposed following Moscow’s invasion of Ukraine.
Billions of dollars’ worth of Russian gold has been shipped to Armenia since 2022. None of it remains in the country.
It is profitable for Russia to trade gold through Armenia, since Armenia does not charge export duties, and trade through private individuals allows you to avoid sanctions.
Billions of dollars of “dirty” gold is leaving Russia via Armenia
Gold is one of the leading exports of Russia.
In June 2022, the United States imposed a ban on the import of Russian gold. Technically, this embargo applies only to imports by the United States. However, if another country buys this “dirty” gold, it cannot sell it in the United States. This, in turn, means that banks will not buy it for investment or trade. Thus, unlike import restrictions on other goods, the American embargo on bank gold automatically becomes global.
In 2022-2023, the flow of Russian gold shifted to the East. Before the outbreak of full-scale war in Ukraine, it was exported mainly to the UK, but since 2022, the UAE, Hong Kong and Turkey have become the main recipients. However, as the data shows, these flows stopped in April 2023. Since then, not a single ounce of Russian gold has been exported outside the Russian-led Eurasian Economic Union.
In 2020, according to Russian customs data obtained by The Insider, Russia sold $18 billion in gold outside the Eurasian Economic Union (EAEU), and $17 billion in 2021. The following year, it dropped to $7 billion and to $2 billion in 2023. In April 2023, as mentioned, exports outside the EAEU were stopped.
At the same time, Armenia became a major exporter of gold.
According to the Armenian Customs Service, Armenia sharply increased its gold imports in 2023, and in the first half of 2024 it reached $4.4 billion (about sixty-six tons). This is not finished processed gold, which was almost entirely imported from Russia. This is also confirmed by the data of the UN Comtrade database.
During the same period, this gold was shipped from Armenia. In the first half of this year, $4.1 billion worth of gold (59 tons) was exported from Armenia.
Russian customs data differ. Accordingly, Armenia purchased $5.2 billion in gold from Russia in 2022-2024. The difference between Russian and Armenian customs data can be explained by differences in the timing of transactions and their submission in the two countries.
Armenia also exported gold until 2022, but it was gold mined in Armenia, which was much smaller in volume than the gold re-exported in the last two years.
Armenian politicians and businesspeople with ties to Russia are acquiring Russian gold
Insider and Hetq found that among the largest importers of Russian gold to Armenia in 2024 (we are talking about companies that imported more than $100 million in gold in January-May 2024)  are companies affiliated with prominent Armenian politicians and oligarchs, as well as businesses with ties to Russia.
One of the largest companies importing gold to Armenia is Yerevan Jewelry Factory LLC (YJF), which is linked to the family of Khachatur Sukiasyan, a member of Armenia’s ruling Civil Contract party. The factory has purchased gold from about three dozen Russian companies.
The factory was officially opened two years ago, in a new building at the "Yerevan" market. The ribbon was cut by former Armenian Minister of Economy Vahan Kerobyan, chairperson of the board of Sil Kapital Eduard Sukiasyan, brother of Civil Contract deputy and businessman Khachatur Sukiasyan, and Hrach Avagyan, who introduced himself as the co-founder of the factory in interviews with journalists. The latter's family was engaged in jewelry making in Russia.
Earlier this year, Hetq revealed that the YJF also re-exports a large amount of jewelry of Russian origin from Armenia, which was counted as local production in Armenia’s industrial statistics. It’s exported under other codes of foreign economic activity, and therefore are not included in the gold indicators mentioned in this article.
Apparently, the YJF tried to hide the origin of the Russian jewelry products, which would ensure unhindered export. In addition to jewelry and ornaments, they also worked with the Russian side in the raw gold sector.
Khachatur Sukiasyan has been engaged in various businesses since the mid-90s. He and his brothers own Armeconombank and Sil Insurance, both in Armenia. Most of their businesses are part of the holding company Sil Concern. Sukiasyan owns the Rossia and Rossia Mall shopping centers in downtown Yerevan, the Yerevan shopping mall, the Adidas store and the representative office of this brand in Armenia, the Sil Plaza business center, the Fly One Armenia airline, among many other businesses.
It is noteworthy that Armenian banks were not major importers or exporters in this gold trade.
In 2024, Tibi Arm LLC was also a major importer and exporter in this chain of gold trade in Armenia. According to the state register of companies operating in Armenia, it was registered in May 2022. The company is now fully owned by Armen Tadevosyan, a citizen of Armenia.
Little is known about Armen Tadevosyan. Registry data shows that he is also the director of the company. However, it is interesting that George Stanley, supposedly a citizen of the UAE, had a share in the company for a brief time, since his passport was issued in Dubai. In January 2024, he acquired a 60% stake in Tibi Arm, which he sold to Armen Tadevosyan six months later.
Until October of this year, the director of the company was Armenian citizen Artak Harutyunyan.
Armen Tadevosyan, George Stanley and Artak Harutyunyan are partners. They are involved in Transmineral and Ecovilla Residences,  LLCs registered in Armenia. Armen Tadevosyan also fully owns South Mine LLC.
Ecolur, an Armenia-based environmental news website, reports the company has applied for a permit to reassess the mineral reserves in Armenia’s Syunik Province.
Between January and May 2024, according to Russian customs data at our disposal, Tibi Arm imported more than seven hundred million dollars of gold from Russia, mainly from Russian banks. Tibi Arm does not have a website and there is no information about it on the Internet.
Hetq was able to contact a company representative only through companies affiliated with Armen Tadevosyan. In an interview with Hetq, the person who introduced himself as the company director, stated on behalf of the company owner Armen Tadevosyan that they did not wish to comment on their activities. Before the phone call, we had also written to Armen Tadevosyan, but that letter also went unanswered.
According to Hetq’s information, Tibi Arm is linked to another company engaged in gold trading. Due to incomplete evidence, we will address this company later in a separate article.
Hetq tried to contact this company and others that import and export gold. The conversations showed that the companies disinclined to discuss gold trading, the risks of sanctions, and cooperation with Russia and the West.
Diamond Standard LLC is one of Armenia’s largest gold importers. In an interview with Hetq, owner Anahit Chitchyan said that in 2022-2024 the company operated exclusively within the framework of the law. She refused to answer any questions, claiming the company has not conducted any imports or exports since the first half of this year.
Anahit Chitchyan owns the accounting firm Plus-Minus LLC. According to Armenia’s State Revenue Committee, this is a small company operating in the turnover tax system. Chitchyan also owns Kobi LLC, which is registered with the tax service as a company engaged in wholesale trade of cars.
Diamond Standard was registered in June 2022. Initially, it had two other owners: Rakesh Kumar Sharma and Islambek Saparboy Otazhanov, registered in Russia. Immediately after its establishment, the company began exporting gold from Armenia. In April 2023, the company was completely transferred to Anahit Chitchyan. Her LinkedIn page indicates that she also works at the Armenian-Russian University.
Zohrab Torosyan, director of the large importer Win-Gold LLC, told us by telephone that the company has been inactive since the second half of the year. Torosyan said Win-Gold and the GG-group, companies owned by Armenian citizen Gor Sharyan, exported unprocessed gold.
Both companies purchased gold from Russian suppliers. Win-Gold was founded in 2022 and GG-group in 2023.
Most companies in Armenia involved in gold trading were opened after 2022, which means they were founded expressly to export sanctioned Russian gold to other countries.
Their names are little known, but rumors circulating behind the scenes claim they are backed by former Armenian officials who, in one way or another, assisted in obtaining licenses and unhindered exports. Unfortunately, our sources prefer to remain tight-lipped and don’t reveal much information.
Among the major companies importing gold from Russia to Armenia are the companies Bagario Gol and Bagario Group LLC, registered in Gyumri, which belong to Volodya Bagaryan. Another is Ashot Bagaryan LLC, also registered in Gyumri.
The gold doesn’t stay in Armenia
As noted above, the imported gold does not stay in Armenia, neither in the form of jewelry nor in the banks. According to the Armenian Customs Service, 64% of the $4.1 billion worth of gold (59 tons) exported from Armenia in the first half of 2024 was exported to the United Arab Emirates (UAE), with the rest going to Hong Kong and China.
Golden Heritage is also one of the largest companies exporting gold from Armenia. Although it is not on the list of major importers according to 2024 data, it operated in large volumes in the years prior to that. In 2020, Hetq revealed that the company   was exporting large volumes of gold from Armenia. Later, in an interview with Hetq, the company owner said it imported gold from Switzerland and exported it to Russia. In 2022, the company imported and exported Russian gold to Turkey.
Golden Heritage is owned by Vitaly Grigoryants, a well-known Armenian businessman in Russia, and his junior partner Arsen Mikaelyan. At one time, they also owned Armbusinessbank (ABB), which operates in Armenia and is now renamed AMIO Bank.