Ուշակով. ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի համար դռները «բաց են»
Ռուսաստանը հարգում է Հայաստանի անկախ ընթացքը, որը դադարեցրել է իր ակտիվ մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում, այնուամենայնիվ, Երևանը շարունակում է անդամակցել կազմակերպությանը, և ՀԱՊԿ բոլոր միջոցառումների դռները «բաց են» նրա համար։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը տեղի կունենա Ղազախստանում նոյեմբերի 28-ին։ Արդեն տեղեկացրել ենք, Հայաստանը չի մասնակցի կազմակերպության գագաթնաժողովին։
«Մենք կասկածի տակ չենք դնում մեր հայ գործընկերների՝ իրենց ուղին ինքնուրույն որոշելու իրավունքը։ Դե յուրե, Երևանը մնում է ՀԱՊԿ-ի լիիրավ անդամ և այդպիսով պահպանում է բոլոր համապատասխան իրավունքներն ու պարտականությունները։
ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին մասնակցելու համար Հայաստանի՝ ֆիզիկական վերադարձի համար դռները բաց են, և մենք հուսով ենք, որ վաղ թե ուշ Հայաստանի ներկայացուցիչները կվերսկսեն համագործակցությունն այս կազմակերպության շրջանակներում»,- ասել է Ուշակովը։
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Երևանը սառեցրել է մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, քանի որ, ըստ նրա, այդ կառույցը սպառնալիքներ է ստեղծում հանրապետության ինքնիշխանության համար։

Ушаков: В ОДКБ «открыты двери» для Армении
Россия с уважением относится к самостоятельному курсу Армении, приостановившей свое деятельное участие в ОДКБ. Однако Ереван сохраняет членство в организации, и для него «открыты двери» всех мероприятий ОДКБ, заявил на брифинге помощник президента РФ Юрий Ушаков. Его слова приводит ТАСС.
Очередная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ пройдет в Казахстане 28 ноября. Как сообщалось ранее, Армения не будет участвовать в саммите организации.
«Не ставим под сомнение право армянских партнеров самостоятельно определять свой курс», - указал дипломат. «Де-юре Ереван остается полноправным членом ОДКБ и сохраняет за собой, таким образом, все соответствующие права и обязанности», - добавил также он.
«Двери для физического возврата Армении к работе в ОДКБ открыты, и мы надеемся, что все-таки армянские представители рано или поздно возобновят свое сотрудничество в рамках этой организации», - заключил Ушаков.
Ранее Никол Пашинян сообщил, что Ереван заморозил участие в работе ОДКБ, поскольку, по его словам, эта структура создала угрозы для суверенитета республики.