Ադրբեջանն օկուպացրած Դադիվանքը փոխանցել է Ուդի համայնքի տնօրինությանը
Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության Քարվաճառ շրջանում գտնվող միջնադարյան հայկական Դադիվանքը փոխանցել է Ուդի համայնքի տնօրինությանը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, «1993- 2020 թվականների օկուպացիայի ժամանակաշրջանում հայերը փորձել են կեղծել տաճարի պատմությունը՝ փորձելով այն ներկայացնել որպես իրենցը, իսկ ազատագրումից հետո վերադարձվել է նախնական տերերին»։
Ըստ monumentwatch.org-ի, 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենան հայկական մշակութային ժառանգության բռնայուրացմանը միտված քարոզչության մեջ ակտիվորեն սկսել է ներգրավել Ադրբեջանի տարածքում բնակվող հայադավան քրիստոնյա ուդիներին: Գլխավոր պատճառն այն էր, որ ուդիները կովկասյան աղվանների միակ քրիստոնյա հետնորդներն են:
Մինչդեռ, Դադիվանքի վաղեմության ու հայկականության մասին փաստում են վանքի պատերի վրա պահպանված արձանագրություններն ու վանքի տարածքում գտնվող հնագույն խաչքարերը: Վանքի կառուցման մասին պատմական տեղեկություններ ու վկայություններ կան արտասահմանյան տարբեր գրականության մեջ և մասնագիտական աշխատություններում:
Մատենագրական աղբյուրներում  Դադիվանքն առաջին անգամ հիշատակվում է 9-րդ դարում «…ի խորաձորն, որ կոչի Դադոյի վանք»։ Վանքի հիմնադրումն ավանդաբար կապվում է Թադևոս առաքյալի աշակերտ Դադիի նահատակության հետ: Համաձայն ավանդության, վերջինս քրիստոնեություն տարածելու համար նահատակվել է, իսկ նրա գերեզմանի վրա հիմնադրվել է վանքը։
«Մինչև 12-րդ դարը վանքի պատմության և շինարարական գործունեության մասին տեղեկություններ հայտնի չեն, բայց արդեն 12-րդ դարի երկրորդ կեսին այն հոգևոր և մշակութային խոշոր կենտրոն էր։ Այդ մասին անուղղակի կերպով խոսվում է պատմիչի հաղորդման մեջ, որտեղ նկարագրված են 1145-1146 թթ․ սելջուկյան պետության դեմ ապստամբած Գանձակի շահապին (քաղաքագլուխ) պատժելու նպատակով Պարսկաստանից եկած Չոլի զորապետի գործողությունները. «․․․այրեաց և զառաքելադիր ուխտ սրբութեանն, որ կոչի Դադուի վանք․․․»։ Հարկ է նշել, որ Սելջուկյան թուլացած պետության դեմ պայքարում էին նաև Խաչենի իշխանները, որի պատճառով էլ բազմաթիվ վանքերի ու բերդերի հետ մեկտեղ բազմիցս վնասվել և ավերվել է նաև Դադիվանքը: Սակայն, այդ պայքարի շնորհիվ 12-րդ դարի երկրորդ կեսին Խաչենի իշխանները ձեռք են բերել որոշակի քաղաքական ինքնուրույնություն։  Դադիվանքն այդ ժամանակ գտնվում էր գահերեց իշխաններ համարվող Հաթերքցիների իշխանության ներքո և նրանց հոգևոր առաջնորդանիստ կենտրոնն էր։ 12-րդ դարի երկրորդ կեսից սկսած, ինչպես վկայում են վանքի պատերին փորագրված արձանագրությունները, վանքում սկսվում են նորոգվել պաշտամունքային և աշխարհիկ շինությունները, ինչպես նաև կառուցվել նորերը, ինչի արդյունքում և հիմնականում ձևավորվել է վանական համալիրի մերօրյա տեսքը։
Դադիվանքը բաղկացած է երկու մեծ՝ պաշտամունքային և աշխարհիկ հուշարձանախմբերից, որոնք տեղադրված են համապատասխանաբար վերին՝ հյուսիսային և ստորին՝ հարավային դարավանդների վրա և ներառված են միասնական պարիսպների մեջ։ Առանձին շինություններ տեղադրված են նաև պարիսպներից դուրս։ Վանքի գլխավոր մուտքը գտնվում է արևմտյան կողմում: Այն որձաքարից շարված միակամար բացվածք ունի: Համալիրի երկրորդ մուտքն ավելի համեստ չափեր ունի և գտնվում է հարավարևմտյան կողմում: Կառույցները կանգուն, կիսավեր, վթարային կամ ավերակ վիճակում են։ Հյուսիսային դարավանդում գտնվում են եկեղեցիները, գավիթները, զանգակատունը, իսկ հարավայինում՝ աշխարհիկ շենքերը» (աղբյուր՝ monumentwatch.org):

The medieval Armenian monastery of Dadivank located in the Karvachar district of Azerbaijani-occupied Artsakh (Nagorno-Karabakh), has been handed over to the administration of the Udi community.
According to Azerbaijani media reports, "During its occupation from 1993 to 2020, Armenians attempted to falsify the history of the temple, falsely claiming it to be theirs. But after the liberation, it was returned to the original owners."
The Artsakh Monument Watch reports that after the signing of a trilateral agreement on November 9, 2020, and the end of hostilities in Artsakh, Azerbaijan launched an anti-Armenia campaign in the case of the occupied territories. This kind of deliberate propaganda, first of all, endangers many monuments of the Armenian Christian spiritual culture located in the occupied territories.
The Azerbaijani mechanism of propaganda, continuing the policy of appropriation of the Armenian cultural heritage of Artsakh, formed back in the Soviet years, presents it as cultural monuments of the Albanians and links them with Caucasian Albania. After the end of the war in 2020, the Azerbaijani campaign, along with the propaganda of the appropriation of the Armenian cultural heritage, began to actively involve the Udi Christians living in Azerbaijan, the followers of the Armenian Gregorian Church. The main reason was that the Udis are the only Christians among the peoples of Caucasian Albania.
Dadivank appears in bibliographic sources for the first time in the 9th century, "...in Khoradzor, known as Dado monastery" (Kaghankatvatsi 1983, 340). It is also known as Dadi, Dadoi, Dadui, Dadei, Tadei, Khuta, and Arakelots in later lithographic and bibliographic sources (Ayvazyan 2015, 6). The monastery's foundation is traditionally linked to the martyrdom of Dadi, a disciple of the apostle Thaddeus. According to legend, he was martyred for spreading Christianity, and a monastery was built on his grave.
There is no available information regarding the monastery's history, construction process, or activities before the 12th century, but it was already a major spiritual and cultural center in the second half of the 12th century. It is mentioned indirectly in the historian's report, which also describes the years 1145-1146, the actions of the Chol commander who came from Persia to punish the Shahap (city head) of Gandzak's rebellion against the Seljuk state: "(Chol) burned down the apostolic holy place known as Dadivank" (Kaghankatvatsi 1983, 353). It is crucial to note that the lords of Khachen also fought against the weakened Seljuk state, and as a consequence, Dadivank, along with many other monasteries and fortresses, was repeatedly damaged and destroyed. That being said, thanks to that struggle, the lords of Khachen gained some political independence in the second half of the 12th century. Dadivank was under the reign of Haterk lords, who were considered supreme rulers and served as their spiritual center at the time. Beginning in the second half of the 12th century, as evidenced by inscriptions carved on the monastery's walls, the religious and secular buildings in the monastery were renovated and new ones were constructed, resulting in the current appearance of the monastery complex.