Առնվազն երկու կողմ կա, ովքեր չէին ցանկանա, որ ԵԱՏՄ նիստը Հայաստանում անցկացվեր. Արթուր Խաչատրյան
«Այստեղ  առնվազն երկու կողմ կա, ովքեր շահագրգռված կամ չէին ցանկանա, որ Հայաստանում անցկացվեր այդ միջոցառումը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ է Հայաստանը դիմել ԵԱՏՄ նիստը Երևանի փոխարեն Սանկտ Պետերբուրգում անցկացնելու խնդրանքով, թեև ԵԱՏՄ-ում նախագահողը Հայաստանն է։
Ըստ Ա. Խաչատրյանի, իհարկե, առաջինը Հայաստանն է, քանի որ ՀՀ-ն վավերացրել է Հռոմի ստատուտը և պարտավորված է կատարել այն, ինչ պահանջված է։
«Օրինակ, երբ Ռուսաստանի նախագահը մեկնել էր Մոնղոլիա, Մոնղոլիան բավականաչափ մեծ ճնշման տակ հայտնվեց։ Հիմա Հայաստանի իշխանությունները, հավանաբար, չէին ցանկանա  նման ճնշման տակ հայտնվել»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա նաև չի բացառում, որ նախաձեռնությունը հյուսիսից է եկել. «Դե դուք  դա ընդունել եք, դուք էլ տակից դուրս եկեք»։
Պատգամավորը նշեց, որ ԵԱՏՄ  նախագահող միակ երկիրն ենք, որ երկու անգամ արդեն նիստը Երևանում չի կայանում.«Նշանակում է, որ դու վստահելի չես։ Իսկ Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը ԵԱՏՄ-ից, մասնավորապես ՌԴ-ից, երբեք այսքան մեծ չի եղել։ Դա էլ այս իշխանությունների վարած ապիկար, անհեռատես տնտեսական քաղաքականության հետևանքն է»։
Նշենք, որ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում։ Այն կվարի Նիկոլ Փաշինյանը, քանի որ 2024 թվականին ԵԱՏՄ-ում նախագահում է Հայաստանը։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ,  ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն ասել է. «Դեկտեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում կկայանա նաև Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը։ Հայկական կողմի խնդրանքով՝ հանդիպումը կազմակերպվում է Ռուսաստանում»։
Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու միջազգային օրդեր է տվել, ինչը ենթադրում է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացրած երկրները պետք է ձերբակալեն ՌԴ նախագահին, եթե նա այցելի այդ երկրներ։

Депутат: Можно выделить 2 стороны, которые не хотели бы проведения саммита ЕАЭС в Армении
«Можно выделить, как минимум, две стороны, которые не заинтересованы или не хотели бы, чтобы это мероприятие было проведено в Армении», – заявил на брифинге 27 ноября депутат Национального Собрания от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян, комментируя просьбу армянских властей провести очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета не в Ереване, а в Санкт-Петербурге, хотя именно Армения председательствует в 2024 году в органах Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
По словам Хачатряна, первая сторона – именно Армения, поскольку Республика Армения ратифицировала статут Международного уголовного суда и обязана выполнять то, что от нее требуется.
«Например, когда президент РФ Владимир Путин в сентябре отправился в Монголию, эта страна оказалась под весьма сильным давлением. Власти Армении, по всей видимости, не пожелали столкнуться с подобным давлением», – сказал оппозиционный депутат.
Он также не исключил, что такая инициатива исходила с севера, мол, «вы ратифицировали, вы и разгребайте последствия».
Депутат напомнил: «Уже второй саммит ЕАЭС не проходит в Армении в то время, когда страна является председателем в этом году».
«Это говорит о ненадежности. А экономическая зависимость Армении от ЕАЭС, особенно от России, никогда не была столь велика. А это результат бездарной, недальновидной экономической политики действующих властей РА», – указал он.
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что заседание Высшего Евразийского экономического совета пройдет по просьбе председательствующей в ЕАЭС Армении на российской территории - в Санкт-Петербурге - 25 декабря. Председательствовать в ходе встречи будет Никол Пашинян.
Армения ратифицировала Римский статут Международного уголовного суда. В числе прочего он предполагает арест подозреваемых по ордерам, которые выдает этот суд. Досудебная палата МУС, юрисдикцию которого Москва не признает, 17 марта 2023 года выдала ордер на арест президента России Владимира Путина.