ԲԴԽ նախագահը մեկ sms-ից հետո փախավ, դատավորները պետք է մտածեն՝ ԲԴԽ նախագահն ինչու մեզ խայտառակեց. Ռոբերտ Քոչարյան
15:40 28/11/2024
«Եթե ԲԴԽ ղեկավարը, որն օրենքով ամենապաշտպանված մարդն է, մեկ SMS-ով փախչում է իր պաշտոնից, ի՞նչ վիճակում են հայտնվում դատավորները, եթե ստանան նման կարգի SMS-ներ»,- դատական նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա շարունակեց. «Բոլոր դատավորները պետք է մտածեն, թե ԲԴԽ նախագահն ինչու մեզ խայտառակեց ու այսպիսի հիմար վիճակում դրեց։ ԲԴԽ նախագահն այն պաշտոնյան է, որի ուղղակի գործառույթն է պաշտպանել դատավորների անկախությունը։ Եթե ինքը չի կարող պաշտպանել իր սեփական անկախությունը, ապա ինչպես ասում են, «ձեր բանը բուրդ է»։
Այս կասկածները օդից չեն, այս կասկածները ստեղծել է այն մարդը, որը գրել է sms-ը և այն մարդիկ, որոնց  պաշտպանված պաշտոններից միանգամից հրաժարվել են։
Հիմա յուրաքանչյուրը կարող է մտածել`  այս դատավորն SMS-ով հարց լուծո՞ղ է, անկա՞խ է, թե՞ ոչ»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում էին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։  Մինչ ընդհանուր իրավասության դատարանը քննում էր գործը, ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց հոդվածը։
Նախագահող դատավոր Սարգիս Պետրոսյանը 2018 թվականի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ եղել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորի թեկնածու Շիրակի մարզից:

Роберт Кочарян: Если глава ВСС сбегает после одного SMS-сообщения, то в каком положении оказываются судьи?
18:21 28/11/2024
В Антикоррупционном суде Армении сегодня возобновился судебный процесс по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных должностных лиц. Председательствует на суде судья Саркис Петросян.
Судья Саркис Петросян, который был кандидатом в депутаты от блока «Мой шаг» в 2018 году, отказался взять самоотвод. Он утверждает, что не занимался политикой.
Затем был рассмотрен вопрос об объявлении отвода  обвинителям. А до этого Роберт Кочарян обратился  к председательствующему на суде.
«Обеспокоенность возникает не от хорошей жизни. Обеспокоенность возникла из-за того, что несколько дней назад председатель Высшего судебного совета (ВСС) ушел с должности из-за одного SMS-сообщения. Любой гражданин может подумать: если глава ВСС, самый защищенный законом человек, сбегает с должности после одного SMS-сообщения, то в каком положении оказываются судьи, когда получают подобного рода сообщения? Все судьи должны задуматься над следующим: почему глава ВСС так нас опозорил и поставил нас в такое положение?» – сказал Роберт Кочарян.
«Глава ВСС – должностное лицо, прямая функция которого – защита независимости судей. Если он не может отстоять собственную независимость, то, как говорится, “ваше дело - труба”.
Эти подозрения не взяты с воздуха, их породил человек, написавший эти SMS-сообщения, и люди, сразу подавшие в отставку. Теперь каждый может подумать: этот судья решает вопросы по SMS, независимый ли он действительно?» – продолжил Кочарян.