Հարավային Կորեայի մայրաաղաք Սեուլում եղանակը ռեկորդ է սահմանել։ Նոյեմբերը դարձել է ամենաձյունառատը վերջին 100 տարվա ընթացքում։ Միջազգային ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, չորեքշաբթի օրը քաղաքը ծածկվել է 16 սմ հաստությամբ ձյան շերտով՝ գերազանցելով 1972 թ. գրանցված 12.4 սմ ռեկորդային ցուցանիշը։
Շատերը դուր են եկել փողոցներ վայելելու ձյունը։ Եղանակի կտրուկ փոփոխության հետևանքով տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետևանքով առնվազն մեկ մարդ մահացել է։
Բայց, մինչ ոմանք փողոց են դուրս եկել եղանակը վայելելու համար, առնվազն մեկ մարդ մահացել է եղանակի հետ, և ճանապարհորդության խաթարում է տեղի ունեցել Հարավային Կորեայում:

Seoul blanketed by heaviest November snow in 100 years
The South Korean capital was covered with at least 16 cm of snow on Wednesday - beating the city's previous record of 12.4cm from November 1972.
It caused significant disruption across the country, with local media reporting that flights had been grounded, roads closed, and that there were delays to transport services.
At least one person is reported to have died in a weather-related traffic accident near Seoul.
Youn Ki-han, the head of Seoul's Meteorology Forecast Division, told the AFP news agency that the heavy snowfall was due to strong westerly winds and a "significant temperature difference between the sea surface and the cold air".
The cold weather comes after the region experienced a period of mild autumn temperatures.
"Just last week, I felt that the November autumn was a bit warm, but in just one week it feels like it's turned into a winter wonderland, which was quite a contrast," said businessman Bae Joo-han.