Մի դարձեք ագրեսիվ արշավի զոհ. Պիպոյանի խորհուրդը՝ «Սև ուրբաթ»-ին
Այսօր «Սև ուրբաթն» է։ Դեռ օրեր առաջ շատ խանութների պատերին ամրացված ցուցանակները ծանուցում են զեղչերի մասին, սոցիալական ցանցերում էլ ընկերությունների, տնտեսվարողների էջերում զեղչերի հրավառություններ են։
Ինչքանո՞վ են հայտարարված զեղչերն իրական։ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը դեռ կպարզի։ Նախաուսումնասիրությունների, դիտանցումների, բողոքների շրջանակում պարզածը կներկայացնեն հաջորդ տարվա սկզբին։ Անբարեխիղճ մրցակցության, հասարակության մոլորեցման դեպքեր հայտնաբերելիս տնտեսվարողները պետք է պատասխան տան օրենքի առաջ։
«Պատասխանատվությունը կարող է շատ ծանր լինել, տնտեսվարողի նախորդ տարվա շահույթի մինչև 5 տոկոսի չափով տուգանք»,-զգուշացնում են ՄՊՀ-ից։
Panorama.am-ին հանձնաժողովից հայտնեցին՝ նախորդ երկու տարիներին հարուցվել է 40 վարույթ, տուգանքի չափը գերազանցել է 150 մլն դրամը։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը սպառողներին առաջին հերթին խորհուրդ է տալիս՝ հայտարարված զեղչերի արդյունքում չկորցնել զգոնությունը, չգնել ապրանքներ, որոնց կարիքն իրականում չունեն։
«Ագրեսիվ քարոզչությունը բերումէ նրան, որ շատ դեպքերում մարդիկ, գներով գայթակղված, կատարում են գնումներ, որոնք, հետագայում պարզվում է, անպիտան են: Անկախ ամեն ինչից, ձեռք բերեք ապրանքներ, որոնք ձեզ հարկավոր են»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում սպառողներին խորհուրդ տվեց Բաբկեն Պիպոյանը։
Հայտարարված զեղչերով տարվելուց առաջ նա սպառողներին խորհուրդ է տալիս համեմատել տարբեր խանութներում, հարթակներում առկա նույն ապրանքի գները։
«Եթե համոզվում են, որ իսկապես զեղչված է, վաճառվում է ցածր գնով, որոշում են գնել, պետք է իմանան, բոլոր այն իրավունքները, պարտադիր պայմանները, որոնք գործում են ապրանքի համար ոչ զեղչի օրերին, գործում են նաև զեղչի օրերին»,-ասաց ՀԿ նախագահը, մանրամասնելով, այսիքն սահմանաված ժամկետում ապրանքը ենթակա է վերադարձի։
Կազմակերպության նախագահի խոսքով, տարեցտարի խախտումները նվազում են։ Այս տարի էլ ՀԿ իրականացրած մոնիտորինգի արդյունքում էական շեղումներ չեն գտել։

Не становитесь жертвой агрессивного маркетинга: советы Пипояна – в «черную пятницу»
Сегодня «Черная пятница» (Black Friday) – большая ежегодная распродажа, которая пришла к нам из США.
Обычай устраивать в этот день распродажи появился в США еще в XIX веке, название «черная пятница» у праздника распродаж появилось в 1960-е годы благодаря водителям, окрестившим так этот день из-за огромных пробок на улицах. Со временем традиция, возникшая в Соединенных Штатах, распространилась на другие страны.
Маркетологи советуют заранее составить список покупок и мониторить цены, чтобы не попасться на уловку, когда под видом скидки товар могут продавать даже дороже, чем он стоил ранее.
Насколько объявленные в Армении скидки реальны? Комиссия по защите конкуренции еще выяснит. Выявленное в рамках предварительных исследований, наблюдений и жалоб они представят в начале следующего года. При выявлении случаев недобросовестной конкуренции и введения общественности в заблуждение хозяйствующие субъекты должны ответить перед законом.
«Ответственность может быть очень серьезной, штраф в размере до 5 процентов от прибыли предыдущего года», – предупреждают в комиссии.
Как сообщили Panorama.am в комиссии, за предыдущие два года было возбуждено 40 производств, сумма штрафов превысила 150 млн драмов.
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян советует потребителям, в первую очередь, не терять бдительности из-за объявленных скидок, не покупать товары, которые им на самом деле не нужны.
«Агрессивный маркетинг приводит к тому, что во многих случаях люди, соблазненные ценами, совершают покупки, которые впоследствии оказываются бесполезными. Несмотря ни на что, покупайте те товары, которые вам действительно нужны», – посоветовал потребителям Пипоян в комментарии для Panorama.am.