Գալուզին. ՌԴ-ն աշխատում է «3+3» հարթակը կազմակերպության վերածելու ուղղությամբ
Ռուսաստանն աշխատում է Հարավային Կովկասում «3+3» խորհրդատվական հարթակը վերածել լիարժեք կազմակերպության։ Այս մասին «Ռուսաստան-Հայաստան» երկրորդ հանրային ֆորումի ժամանակ ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
Նրա խոսքով, «Ռուսաստանը, որպես Հարավային Կովկասում պատմականորեն ներկա երկիր, շահագրգռված է Հայաստանի բարգավաճմամբ, նրա պետականության ամրապնդմամբ և ոչ թե ոչնչացնելով, և բոլոր հարևանների հետ փոխշահավետ կապեր կառուցելով»։
«Համոզված ենք, որ 2020-2023 թվականների եռակողմ համաձայնագրերի համահունչ համակարգված առաջընթացը կապահովի տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն և կբացի նրա ստեղծագործական ներուժը:
Ինչպես նախկինում, մենք չենք խուսափում աջակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով։ Տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերի ներդաշնակեցման գործում մենք կարևոր տեղ ենք հատկացնում «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակին։ Մենք աշխատում ենք այն վերածելու Հարավային Կովկասում փոխգործակցության լիարժեք կազմակերպության»,- ասել է ՌԴ փոխնախարարը։

Галузин: РФ работает над преобразованием платформы «3+3» по Южному Кавказу в организацию
Россия ведет работу по трансформации платформы «3+3» по Южному Кавказу в полноценную организацию. Об этом заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин на втором общественном форуме «Россия – Армения».
По его словам, «Россия, как страна, исторически присутствующая на Южном Кавказе, заинтересована в процветании Армении, укреплении, а не разрушении е государственности, выстраивании взаимовыгодных связей со всеми соседями».
«Убеждены, что скоординированное движение вперед в русле комплекса трехсторонних договоренностей 2020-2023 гг. позволит обеспечить прочный мир в регионе, раскрыть его созидательный потенциал.
Как и прежде, не уклоняемся от содействия в армяно-азербайджанской нормализации по всем ее трекам. Важное место в гармонизации интересов всех стран региона отводим платформе регионального сотрудничества "3+3". Работаем над ее трансформацией в полноценную организацию по взаимодействию на Южном Кавказе», – указал замминистра.