Օգտվելով աշխարհաքաղաքական իրադրությունից՝ Թուրքիան հերթական անգամ խախտեց բոլոր պայմանավորվածությունները. Գեղամյան
«Սիրիայի հյուսիսում նորից թեժ պատերազմ է։ Ընդամենը երեք օրում ահաբեկիչները, որոնց աջակցում են Թուրքիայից, խախտել են ռազմաճակատի գիծը և ներթափանցել ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հալեպի նահանգ»,- գրել է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
«Ինչ է հայտնի այս պահին.
▪️Ահաբեկիչները գրավել են առնվազն Հալեպ քաղաքի մի հատվածը (քաղաքի արևմտյան կեսը)։
▪️Ահաբեկիչների կողմից փակված է նաև Հալեպը երկրի մնացյալ հատվածին կապող հիմնական մայրուղին (դեպի մայրաքաղաք Դամասկոս և ծովափնյա Լաթաքիա քաղաքներ)։ Հալեպ քաղաքը դեռ շրջափակված չէ, քանի որ կան այլընտրանքային՝ արևելյան ուղիներ, բայց առկա է նման վտանգ։
▪️Սիրիական կառավարական բանակը գրեթե դիմադրություն չի ցուցաբերել։ Ամենայն հավանականությամբ, այս պահին ընթանում է բանակային ուժերի վերադասավորում և համալրում, որպեսզի մեծ հարվածով թշնամուն դուրս շպրտեն քաղաքից։
▪️Մինչ այդ Հալեպի բնակչությունը (այդ թվում՝ հայությունը) մեծ վտանգի մեջ է։ Ես իմ աչքով եմ տեսել, թե ինչ ավերածությունների ու դաժանությունների են պատրաստ պրոթուրքական ահաբեկիչները։ Ուստի բանակի արագ և հաջող հակահարվածը խիստ կարևոր է։
▪️Այս պահին ընթանում են մարտեր Հալեպի և Իդլիբի նահանգներում։ Էական է լինելու առաջիկա ժամերին Սիրիայի դաշնակից Իրանի և ՌԴ արձագանքը։ Խոսք է գնում ռուսական զորքերի մեծացման և մեծ հակահարվածի մասին, սակայն հստակություն չկա։ Իմ տեղեկություններով՝ երեկ Սիրիայի նախագահ Ասադը այցելել է Մոսկվա։
▪️Թուրքիան վերջին ամիսներին և հատկապես շաբաթներին մեծ պատրաստություններ էր տեսել՝ Սիրիայի հյուսիսում նոր տարածքներ գրավելու համար։ Ուստի մեծ հավանականությամբ առաջիկա օրերին սիրիական հակահարվածի անհաջողության կամ բացակայության պարագայում թուրքական բանակն իր դեմքով կմտնի երկրի այլ տարածքներ։
Ինչո՞ւ է պետք մանրամասն հետևել այս հերթական պատերազմական փուլին։ Որովհետև Սիրիայի վրա այս նոր հարձակման նախապատրաստության ողջ փուլում Թուրքիան հանդես էր գալիս «խաղաղության» կոչերով և պնդում, որ նոր տարածքներ գրավելու մտադրություն չունի։ Մինչդեռ դա ընդամենը սիրիական զգոնությունը թուլացնելու ու իրական մտադրությունները քողարկելու միջոց էր։
Օգտվելով աշխարհաքաղաքական իրադրությունից՝ Թուրքիան հերթական անգամ խախտեց բոլոր պայմանավորվածությունները։

Expert: Turkey called for 'peace' while preparing new attack on Syria
Varuzhan Geghamyan, a Yerevan-based geopolitical strategist and regional security expert, says Turkey used the geopolitical turmoil to arrange a new attack on Syria.
Jihadists and their Turkish-backed allies breached Syria's second city of Aleppo on Friday, as they pressed a lightning offensive against forces of the Iranian- and Russian-backed government.
The fighters swiftly captured half of Aleppo without meeting significant resistance, according to the Syrian Observatory for Human Rights.
The offensive began on Wednesday, the same day that a fragile ceasefire took effect in neighboring Lebanon between Israel and Hezbollah.
“The people in Aleppo, including local Armenian residents, are in great danger and the Syrian army’s swift and successful retaliation is vital,” Geghamyan wrote on Telegram on Saturday.
“Currently, fighting is underway in the provinces of Aleppo and Idlib. The response of Syria's allies, Iran and Russia, will be crucial in the next few hours. There are rumors about the deployment of more Russian troops in preparation for a major counterattack. According to my information, Syrian President Assad visited Moscow on Friday.
“Turkey had been making extensive preparations in recent months and weeks to seize new territories in northern Syria. Therefore, in the event of failure or absence of a Syrian counterattack in the coming days, the Turkish army itself will likely enter other territories of the country.
“While preparing a new attack on Syria, Turkey was calling for “peace” and claiming that it had no plans to seize new territories in an effort to let the Syrians off guard and hide its true intentions. Taking advantage of the geopolitical situation, Turkey once again violated all agreements,” the expert penned.