Անհնար է դարձել Սիրիայում  ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների խմբի գործունեությունը.ՀՀ ՊՆ
«Վերջին օրերին Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մի շարք շրջաններում օպերատիվ իրավիճակը կտրուկ սրվել է, և ռազմական ակտիվ գործողություններ են սկսվել, ինչի պատճառով անհնար է դարձել 2019 թվականից Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Հալեպի տարածաշրջանում առաքելություն իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի բնականոն գործունեությունը։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ որոշում է կայացվել ժամանակավորապես կասեցնել խմբի գործունեությունը Հալեպում։
Նոյեմբերի 29-ի ուշ երեկոյան ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի ողջ անձնակազմը ՀՀ ՊՆ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով վերադարձել է Հայաստան»։

Armenia suspends humanitarian demining and medical mission in Aleppo
The Defense Ministry has announced the suspension of the Armenian humanitarian demining and medical team’s mission in Aleppo, Syria.
"In recent days, the operational situation in several regions of the Syrian Arab Republic has significantly deteriorated, leading to the onset of active military operations. This escalation has rendered it impossible for the Armenian humanitarian demining and medical team, which has been conducting its mission in the Aleppo region since 2019, to continue its activities," the ministry said in a statement early on Saturday.
"In light of these developments, a decision was made to temporarily suspend the team’s operations in Aleppo.
"On November 29, late evening, the entire personnel of the humanitarian demining and medical team has returned to Armenia on board the military transportation aircraft of the Armenian Defense Ministry," it added.