«Ամենայն հարգանքով Ռուսաստանի նախագահի նկատմամբ, մենք գործընկերներ ենք, աշխատում ենք միասին, այս հայտարարությունն ակնհայտ է դարձնում ընդհանուր իրավիճակը, որ կա ՀԱՊԿ-ում»,- Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությանը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված իրադարձությունները կապված չեն ՀԱՊԿ-ի հետ, և Հայաստանի դեմ ագրեսիա չի եղել։
Նա նշեց. «Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ Հայաստանի նկատմամբ 2021 թվականին, 2022-ին, եղել են տարածքային ոտնձգություններ, ագրեսիա է եղել Հայաստանի նկատմամբ։ Մենք տեսել ենք, որ իրադարձությունները զարգանում են այդ ուղղությամբ և առաջին հերթին այդ հարցն ում հետ ենք քննարկել։ Քննարկել ենք մեր դաշնակիցների հետ։ Մեր դաշնակիցներից ստացել ենք պատասխան, որ ինչ եք ասում, նման բան տեղի ունենալ չի կարող, որովհետև Հայաստանի սահմանները մեզ համար կարմիր գիծ են, հետևաբար, սա բոլորը գիտեն և ոչ մեկ չի կարող նման ոտնձգություն անել։
Երբ որ ոտնձգությունը տեղի է ունեցել, մենք ինչ ենք ասել, ասել ենք՝ հարգելի գործընկերներ, այն կարմիր գիծը, որ դուք ասում էիք, հատված է։ Հետո իրենք ասել են՝ գիտեք, ոնց որ թե սահմանը դելիմիտացված չէ։ Մենք ասել ենք՝ բա այդ դեպքում ո՞րն է այն կարմիր գիծը, որի մասին դուք ասում եք։ Որտեղո՞վ է անցնում այդ կարմիր գիծը։ Մեզ ցույց տվեք այդ կարմիր գիծը, որպեսզի մենք կարողանանք մեր հարաբերությունները կարգավորել, հասկանալ ՀԱՊԿ հետ։
Ասել ենք՝ ցույց տվեք Հայաստանում ՀԱՊԿ պատասխատվության գոտին, ցույց տվեք՝ որտեղով է անցնում։ Իրենք ցույց չեն տվել։
Ես ասել եմ՝ եթե Հայաստանում ՀԱՊԿ-ը չունի պատասխանտվության գոտի, այդ գիծը չի կարող ցույց տալ, ուրեմն փաստացի ՀԱՊԿ-ը որպես կազմակերպություն գոյություն չունի։ Դա է եղել պատճառը, որ 2022 թվականի աշնանը երևանյան գագաթնաժողովում հրաժարվել եմ ստորագրել ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի եզրափակիչ փաստաթուղթը։
Այստեղ Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակն ընդհանրապես կապ չունի։
Մենք ՀԱՊԿ-ի հետ մեր մասնակցությունը սառեցնելու համատեքստում Ղարաբաղի թեման ընդհանրապես չենք շոշափել։
Ինչ վերաբերում է փաստաթղթերին, մենք ասել ենք՝ սառեցնում ենք մեր մասնակցությունը ՀԱՊԿ աշխատանքներում, ինչը նշանակում է, որ չենք մասնակցում ոչ փաստաթղթի մշակմանը, ոչ քննարկման, ոչ առաջարկ ենք տալիս, առաջարկի նկատմամբ վերաբերմունք ենք արտահայտում, մենք պարզապես վետո չենք դնում ոչ մի փաստաթղթի վրա։ Մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս, իրենք ինչ ուզում են, թող որոշեն։ Մենք չենք մտնում իրենց գործերի արանքը։
Այդ թվում այս իրադրությունների տարբերությունը և դրա հրապարակային, փոխադարձ արտահայտումն արդեն ավելի ու ավելի դժվար է, եթե չասենք անհնար է դարձնում Հայաստանի վերադարձը ՀԱՊԿ-ում։ Կարծում եմ՝ մենք այդտեղ անդառնալիության կետը, ըստ էության, անցել ենք»։

Пашинян ответил Путину: Тема Карабаха здесь ни при чем, а отношения Армении и ОДКБ перешли точку невозврата
17:58 04/12/2024
«При всем уважении к президенту России (мы коллеги, работаем вместе), это заявление выявляет общую ситуацию, которая существует в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ)», – сказал Никол Пашинян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании 4 декабря, коснувшись недавнего заявления президента РФ Владимира Путина.
По итогам государственного визита в Казахстан и саммита ОДКБ Владимир Путин 28 ноября в частности заявил: «Теперь что касается позиции Армении. Каждая страна сама вправе выбирать, что она и как она хочет делать в области обеспечения своей безопасности. Я думаю, что сегодняшняя ситуация между Арменией и ОДКБ, скорее всего, продиктована внутриполитическими процессами в самой Армении. И конечно, все это связано с последствиями кризиса в Карабахе. Но хочу подчеркнуть, что ОДКБ здесь ни при чем. Понимаете? Я много раз уже об этом говорил. Все, что происходило, не имеет отношения к ОДКБ, потому что в отношении самой Армении не было никакой внешней агрессии».
«У нас четкая позиция: в отношении Армении в 2021, 2022 годах были территориальные посягательства, против Армении была совершена агрессия. Мы видели, что события развиваются в этом направлении. И с кем, в первую очередь, мы обсуждали этот вопрос? Мы обсудили это с нашими союзниками. От наших союзников мы получили ответ: мол, что вы говорите, подобного произойти не может, потому что границы Армении для нас – красная линия, все это знают, никто не может совершить подобного посягательства.
Что мы сказали, когда произошло посягательство? Мы сказали: уважаемые коллеги, красная линия, о которой вы говорили, пересечена. В ответ нам заявили: знаете, кажется, граница не делимитирована. Тогда мы спросили: в таком случае, о какой красной линии вы говорите? Где проходит эта красная линия? Покажите нам эту красную линию, чтобы мы могли понимать и регулировать наши отношения с ОДКБ.
Мы сказали: покажите зону ответственности ОДКБ в Армении, покажите, где она проходит. Они не показали», – указал Пашинян.
«Я сказал: если у ОДКБ нет зоны ответственности в Армении, она не может показать эту линию, то, фактически, ОДКБ как организации не существует. Именно по этой причине на ереванском саммите осенью 2022 года я отказался подписать итоговый документ саммита ОДКБ.
Здесь ситуация, связанная с Карабахом, вообще ни при чем.
В контексте замораживания нашего участия в ОДКБ мы вообще не затрагивали тему Карабаха», – подчеркнул Пашинян.
«Мы сказали, что замораживаем свое участие в деятельности ОДКБ, а это значит, что мы не участвуем в разработке и обсуждении какого-либо документа, не выступаем с предложениями, на предложения никак не реагируем. Мы просто не накладываем вето ни на один документ.
Мы уже считаем себя вне ОДКБ, пусть  решают, что хотят. Мы не вмешиваемся в их дела. Эта разница, публичное и взаимное ее выражение делает возвращение Армении в ОДКБ все более трудным, если не сказать невозможным. Я думаю, что здесь мы, по сути, прошли точку невозврата», – отметил он.