Երբ որ խոսվում է «ազգ-նահատակի» բանաձևի մասին, Փաշինյանի՝  իր պաշտոնավարման արձանագրում է. Աբրահամյան
12:16 04/12/2024
Երբ որ խոսվում է «ազգ-նահատակի» բանաձևի մասին, Փաշինյանի՝ իր պաշտոնավարման արձանագրում է. Աբրահամյան
«Երբ որ խոսվում է «ազգ-նահատակի» բանաձևի մասին, կարծում եմ, Նիկոլ Փաշինյանի՝  իր պաշտոնավարման այս 6-6,5 տարվա արձանագրում է՝ այն, ինչ նա թողել է Հայաստանից»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով երեկ ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին։
Նա նշեց, որ իշխանության ղեկին կանգնած անձը ԱԺ բարձր ամբիոնից, կարծես ամփոփում էր  իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածը՝ 44-օրյա պատերազմի ծանր հետևանքներով,  2021, 2022, 2023 թվականների Հայաստանի դեմ իրականացված  ագրեսիայի ծանր հետևանքներով, Արցախի հանձնմամբ ու ադրբեջանացմամբ։
«Բնականաբար, այս  պայմաններում Փաշինյանի  ձևակերպած այդ մոտեցումներից մեկ եզրահանգում կարելի է անել՝ այս կառավարությունը տապալել է մեր քաղաքացիների, երկրի, առաջին հերթին անվտանգության, պաշտապանության մասով ստանձնած պարտավարությունները, մեր ժողովուրդը փորձում է վերածել ազգ-նահատակի»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Ըստ նրա, անկախ այն հանգամանքից, որ իշխանության ղեկին շարունակում է մնալ ՔՊ կուսակցությունը, Հայաստանում դեռևս կան մարդիկ, հասարակությունն ակտիվորեն պայքարում է անկումը կասցենելու՝ Հայաստանի պետականությանը հասցված հարվածներին որևէ ձևով դիմադրելու համար։
«Իշխանությունն այս ամենի մասին կարծես խոսում է  որոշակի հպարտությամբ՝ դա ներկայացնելով ոչ թե ծանր հետևանք, այլ իր կառավարման փայլուն  արդյունք, ռազմավարական հաղթանակ և այլն, ինչը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ այս իշխանության նպատակը ոչ թե մեր քաղաքացիների, սահմանների անձեռնմխելիության, մեր երկրի տարածքային ամբողջականության պահպանումն ու պաշտպանությունն է, այլ թուրք-ադրբեջանական օրակարգի սպասարկումը, որն ունեցել է  իր ծանր հետևանքները»,- ասաց Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Цель действующей в Армении власти – обслуживание турецко-азербайджанской повестки
Когда говорится о формуле «нация-мученик», полагаю, это подведение итогов 6-6,5 лет премьерства Никола Пашиняна – того, что он оставил от Армении, заявил в беседе с журналистами в Национальном  Собрании Армении секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Напомним, накануне Никол Пашинян, выступая на заседании Национального Собрания Армении во время обсуждения проекта госбюджета на 2025 год, в частности заявил:  «Мир воспринимает нас как «нацию-мученика». В целом, послание, которое мы хотим адресовать миру, следующее: величайшей миссией нашего правительства считаем преодоление статуса «нации-мученика»».
Тигран Абрамян указал, что стоящая у руля власти фигура с высокой трибуны НС, кажется, подводит итоги своего премьерства: с тяжелыми последствиями 44-дневной войны, совершенных против Армении в 2021, 2022 и 2023 годах агрессий, сдачей и азербайджанизацией Арцаха.
«Естественно, в этих условиях из сформулированных Пашиняном подходов можно сделать один вывод: действующее правительство провалило взятые на себя перед нашими гражданами, страной обязательства – прежде всего, в плане безопасности, обороны. Он пытается превратить наш народ в нацию-мученика», – заявил оппозиционный депутат.
По его словам, независимо от того обстоятельства, что партия «Гражданский договор» все еще находится у власти, в Армении еще есть люди, которые активно борются за то, чтобы остановить это падение, как-то преодолеть последствия наносимых государственности ударов.
«Власть говорит обо всем этом, кажется, с определенной гордостью, преподносит это не как серьезное последствие, а как блестящий результат проводимой ею политики, как стратегическую победу и т.д.. Это еще раз демонстрирует, что целью действующей в Армении власти является отнюдь не обеспечение неприкосновенности наших граждан, наших границ, не сохранение и защита территориальной целостности нашей страны, а обслуживание турецко-азербайджанской повестки, что имело свои серьезные последствия», – сказал Абрамян.