ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀԱՊԿ-ի ու Երևանի հարաբերություններում «անդառնալիության կետի» մասին հայտարարությունը։
NEWS.ru-ի հետ զրույցում խորհրդարանականը հույս է հայտնել, որ վաղ թե ուշ այն տարաձայնությունները, որոնք առկա են Ռուսաստանի, Հայաստանի ու ՀԱՊԿ մյուս երկրների միջև, կհարթվեն, ինչպես հայտարարել է Վ. Պուտինը։
«Ես ուղղակի չեմ տեսնում, թե ով կարող է փոխարինել, ով կարող է ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը արտաքին սպառնալիքի դեպքում, բացի ՀԱՊԿ-ից»,- պարզաբանել է Ջաբարովը՝ ավելացնելով, որ ամերիկացիները դժվար թե կարողանան Հայաստանի համար փոխարինել Ռուսաստանին ու ՀԱՊԿ այլ անդամներին։
«Ո՞վ է փոխարինելու Ռուսաստանին կամ էլ ՀԱՊԿ մյուս անդամներին, ամերիկացինե՞րը։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են նրանք փոխարինել մեր երկրին Ուկրաինայում։ Թե՞ ֆրանսիացիները, որ իրենք են փախչում Ամերիկայից։ Անկեղծ ասած, կարծում եմ, որ այս ամենը կանցնի։ Հույս ունեմ, որ մեր հարաբերություններում ողջախոհությունը կգերակայի։ Ռուսաստանը եղել է, կա և կմնա Հայաստանի ժողովրդի միակ իսկական բարեկամը տեսանելի ապագայում»,-ասել է նա։

В Совфеде прокомментировали заявление Пашиняна о невозврате Армении в ОДКБ
Первый заместитель главы комитета Совета Федерации по международным делам Владимир Джабаров прокомментировал заявление Никола Пашиняна о «точке невозврата» в отношениях организации и Еревана.
В разговоре с NEWS.ru сенатор выразил надежду, что рано или поздно разногласия, которые есть между Россией, Арменией и другими странами ОДКБ, разрешатся.
«Я придерживаюсь той позиции, которую изложил наш президент. Мы надеемся, что рано или поздно эти разногласия, которые есть у Армении с Россией и с другими членами ОДКБ, пройдут. Я просто не вижу, кто может заменить, кто может обеспечить безопасность Армении в случае внешней угрозы, кроме ОДКБ», – пояснил Джабаров.
Он уточнил, что американцы вряд ли смогут заменить для Армении Россию и другие страны ОДКБ.
«Кто будет заменять Россию или другие страны ОДКБ, американцы? Мы видим, как они заменили нашу страну на Украине. Или французы, которые сами бегут из Африки? Честно говоря, думаю, что все-таки это пройдет. И я надеюсь, что восторжествует здравый смысл в наших отношениях. Россия была, есть и останется единственным верным другом народа Армении в обозримом будущем», – заключил Джабаров.
Ранее Пашинян заявил, что отношения Еревана и ОДКБ перешли в точку невозврата. По его словам, возвращение в организацию становится почти невозможным. Комментируя замораживание участия Армении в ОДКБ, Пашинян сказал, что республика не участвует в разработке документов в рамках организации.