Այս իշխանությունն առաջարկում է ապագայի հետ կապված մի կոնցեպտ, որը նորից մեծ արհավիրք է բերելու. Լևոն Քոչարյան
11:23 05/12/2024
«Երկու օր առաջ այս ամբիոնից հնչեց Նիկոլ Փաշինյանի հերթական կեղծիքն ու սուտը։ Այս ամբիոնը միգուցե դիմանում է այդ ամենին, բայց մեր երկիրն այս ստերին, կեղծիքներին, դավաճանությանը երկար դիմանալ այլևս չի կարող»,- Ազգային ժողովում նիստի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ այս իշխանությունը կեղծում է ոչ միայն անցյալը՝ փորձելով  արդարացնել սեփական տոտալ ձախողումները, այլ նաև առաջարկում է ապագայի հետ կապված մի կոնցեպտ, որը նորից մեծ արհավիրք է բերելու։
«Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝  աշխարհը մեզ ընկալում է  որպես ազգ-նահատակ։ Առաջին Արցախյան պատերազմի ավարտից հետո 26 տարի շարունակ  աշխարհը մեզ ընկալել է որպես հաղթանակած ազգ։ Սա նաև մեր ինքնագիտակացությունն էր։ Մյուս կողմից Ադրբեջանն ուներ ազգ-նահատակի ընկալումը, քանի որ անընդհատ խոսում էր իր կորցրած 20 տոկոս տարածքի, 100 հազարավոր փախստականների մասին։ Հենց Փաշինյանն էր Հայաստանին վերադարձրել ազգ-նահատակ ընկալումը՝ պարտվելով մի պատերազմում, որը կարող էր, չպետք է լիներ, իսկ լինելու դեպքում չպետք է ունենար այն արդյունքը, որ ունեցավ։
Ասում էր՝ հասկանանք ինչքան  և ումից ուժեղ բանակ պետք է ունենանք։ Խայտառակություն է, որ վարչապետի  պաշտոնը զբաղեցնողը չի հասկանում այս ամենը։ Միգուցե սա է մեր հիմնական խնդիրների արմատը»,- ասաց Լ. Քոչարյանը։

Левон Кочарян: Действующая в Армении власть предлагает концепцию будущего, чреватую новыми катастрофами
14:41 05/12/2024
«Два дня назад с этой трибуны прозвучали очередные фальсификации и ложь из уст Никола Пашиняна. Эта трибуна, возможно, выдерживает это все, но наша страна уже вряд ли сможет долго выдержать эту ложь, фальсификации и предательство», – заявил во время своего выступления в Национальном Собрании 5 декабря депутат от фракции «Армения» Левон Кочарян.
По его словам, действующая в Армении власть не только фальсифицирует прошлое, пытаясь таким образом «оправдать» собственные тотальные провалы, но и предлагает некую концепцию будущего, чреватую новыми катастрофами.
«Никол Пашинян говорит: „мир воспринимает нас как нацию-мученика”. В течение 26 лет после окончания первой Арцахской войны мир воспринимал нас как победившую нацию. Таково было и наше самовосприятие. Это у Азербайджана было самовосприятие нации-мученика, потому что он постоянно говорил о потерянных им 20 процентах территории и сотнях тысяч беженцах.
Именно Пашинян вернул восприятие армян как нации-мученика, проиграв в войне, которой могло не быть и должно было не быть, которая, в любом случае, не должна была иметь того результата, который есть», – отметил Левон Кочарян.
Коснулся депутат и следующего заявления Никола Пашиняна: «Я хочу, чтобы мы задали себе вопрос: насколько сильную мы хотим иметь армию и сильнее кого она должна быть? В этом вопросе должны весьма четко сориентироваться, обменяться прямыми и искренними посланиями с нашим народом».
«Это позор, когда занимающий пост премьер-министра не понимает всего этого. Возможно, в этом и кроется причина всех наших бед», – сказал Левон Кочарян.