Այս իշխանությունն առաջարկում է ապագայի հետ կապված մի կոնցեպտ, որը նորից մեծ արհավիրք է բերելու. Լևոն Քոչարյան
11:23 05/12/2024
«Երկու օր առաջ այս ամբիոնից հնչեց Նիկոլ Փաշինյանի հերթական կեղծիքն ու սուտը։ Այս ամբիոնը միգուցե դիմանում է այդ ամենին, բայց մեր երկիրն այս ստերին, կեղծիքներին, դավաճանությանը երկար դիմանալ այլևս չի կարող»,- Ազգային ժողովում նիստի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ այս իշխանությունը կեղծում է ոչ միայն անցյալը՝ փորձելով  արդարացնել սեփական տոտալ ձախողումները, այլ նաև առաջարկում է ապագայի հետ կապված մի կոնցեպտ, որը նորից մեծ արհավիրք է բերելու։
«Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝  աշխարհը մեզ ընկալում է  որպես ազգ-նահատակ։ Առաջին Արցախյան պատերազմի ավարտից հետո 26 տարի շարունակ  աշխարհը մեզ ընկալել է որպես հաղթանակած ազգ։ Սա նաև մեր ինքնագիտակացությունն էր։ Մյուս կողմից Ադրբեջանն ուներ ազգ-նահատակի ընկալումը, քանի որ անընդհատ խոսում էր իր կորցրած 20 տոկոս տարածքի, 100 հազարավոր փախստականների մասին։ Հենց Փաշինյանն էր Հայաստանին վերադարձրել ազգ-նահատակ ընկալումը՝ պարտվելով մի պատերազմում, որը կարող էր, չպետք է լիներ, իսկ լինելու դեպքում չպետք է ունենար այն արդյունքը, որ ունեցավ։
Ասում էր՝ հասկանանք ինչքան  և ումից ուժեղ բանակ պետք է ունենանք։ Խայտառակություն է, որ վարչապետի  պաշտոնը զբաղեցնողը չի հասկանում այս ամենը։ Միգուցե սա է մեր հիմնական խնդիրների արմատը»,- ասաց Լ. Քոչարյանը։

Speaking at parliamentary hearings on Tuesday, Pashinyan said Armenia must work to overcome its “victim nation” image.
“The world perceives us as a victim nation, but our government’s primary mission is to overcome this status,” he stated.
Addressing the parliament on Thursday, Kocharyan accused the premier of misleading the people.
“This rostrum may be able to withstand it all, but our country can hardly endure these lies, falsifications and betrayal for a long time,” the Hayastan faction MP said.
“In addition to falsifying the past in an effort to justify its own total failures, the current government in Armenia offers a concept of the future which is fraught with new disasters.
“For 26 years after the end of the first Artsakh war, the world perceived us as a victorious nation. This was also our self-perception. Meanwhile, Azerbaijan had the image of a victim nation, because the country constantly spoke about the 20 percent of territory it had lost and hundreds of thousands of refugees.
“It was Pashinyan who made Armenia a nation-victim, having lost the war which could and should have been prevented or should have had a different outcome,” Kocharyan claimed.