Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2024թ. տարվա բանկը Հայաստանում The Banker ամսագրի կողմից
Ամերիաբանկն արժանացել է Հայաստանի 2024թ․ «Տարվա բանկ» մրցանակին Financial Times (FT) ընկերության համաշխարհային առաջատար ֆինանսական լրատվամիջոցի` The Banker ամսագրի կողմից:  «Տարվա բանկ» մրցանակաբաշխության հաղթողները հայտնի են դարձել դեկտեմբերի 4-ին Լոնդոնում կայացած հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Հեղինակավոր մրցանակը շնորհվում է բարձր արդյունքներ ցուցաբերած ֆինանսական հաստատություններին 127 երկրում, որոնք զգալի աճ են գրանցել՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով կայուն հաշվեկշիռ, բարելավելով սպասարկման որակը, ներդրումներ կատարելով տեխնոլոգիաների մեջ և ամրապնդելով իրենց դերը տեղական համայնքներում:
Բացի գործառնական և ֆինանսական ձեռքբերումներից, մրցանակակիր կազմակերպությունները գնահատվել են նաև հաճախորդներին առաջարկվող ծառայություններում բնապահպանական և սոցիալական խնդիրների լուծմանն ուղղված ջանքերի համար՝ ընդգծելով յուրաքանչյուր վարկատուի հաջողության համար ցանկացած երկրում կայուն զարգացման ռազմավարության կարևորությունը:
Որոշում կայացնելիս՝ The Banker-ի միջազգային ժյուրին նշել է, որ 2024թ.-ն առանցքային է եղել Ամերիաբանկի համար, քանի որ այն միացել է Bank of Georgia Group PLC-ին (BoGG)` միաժամանակ պահպանելով իր ներկայությունը շուկայում որպես ինքնուրույն կազմակերպություն` իր կորպորատիվ բրենդով։
Ամսագիրը նշում է, որ գործարքը ռազմավարական առավելություններ է ապահովում Ամերիաբանկի համար, այդ թվում, Միացյալ Թագավորությունում գրանցված  և Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված BoGG-ի միջոցով ավելի բարձր հասանելիություն ստանալով միջազգային ֆինանսական շուկաներին։ Աղբյուրի համաձայն, BoGG-ի մաս կազմելով, Ամերիաբանկն ավելի հեշտությամբ կկարողանա կապիտալ ներգրավել և ներդրումներ կատարել իր պրոդուկտների, ծառայությունների և տեխնոլոգիաների կատարելագործման ուղղությամբ: Ակնկալվում է, որ վերոնշյալ գործարքը նաև զգալի խթան կհանդիսանա ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ֆինանսական համակարգի և տնտեսության զարգացման համար, ինչպես նաև նոր հեռանկարներ կբացի տարածաշրջանում իրականացվող նախագծերի և բիզնեսի համար:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը, խոսելով նշված մրցանակի մասին, ասել է. «Մեր առաջնահերթությունը հաճախորդների թվային փորձառության բարելավումն է՝ շուկայի զարգացող կարիքներին համապատասխան պատշաճ արձագանքի ու ճկունության միջոցով։ Ամերիաբանկը կշարունակի ներդրումներ կատարել թվային պրոդուկտներում և ծառայություններում՝  ընդլայնելով նաև առաջարկվող ոչ ֆինանսական ծառայությունների և պրոդուկտների շրջանակը։ Մենք ակտիվորեն ներդնում ենք էկոհամակարգային լուծումներ, որոնք թույլ կտան սպասարկել մեր հաճախորդներին ցանկացած վայրում և բավարարել նրանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները՝ աջակցելով վերջիններիս թե՛ առօրյա բանկային գործարքներում, թե՛  երկարաժամկետ նպատակների իրագործման ճանապարհին»։
2010թ.-ից ի վեր Ամերիաբանկը «Տարվա բանկ» մրցանակին արժանանում է իններորդ անգամ:
Այս ճանաչումը 2024թ. ընթացքում «Լավագույն բանկ» անվանակարգում Ամերիաբանկին շնորհված երրորդ խոշոր մրցանակն է. ընթացիկ տարում բանկը ստացել է բանկային ոլորտի համաշխարհային ամենահեղինակավոր մրցանակները, այն է` Euromoney պարբերականի «Գերազանցության մրցանակը» որպես լավագույն բանկը Հայաստանում, և Global Finance ամսագրի «Լավագույն բանկը Հայաստանում 2024թ.» մրցանակը:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո՝ Բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։Ամերիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Ameriabank named the Bank of the Year 2024 in Armenia by The Banker Magazine
Ameriabank has been named the Bank of the Year 2024 in Armenia by The Banker Magazine, a leading financial publication affiliated with the Financial Times (FT). Winners of the Bank of the Year Awards were announced at the 2024 Banker Awards ceremony held in London on December 4. The prestigious award covers 127 countries and recognizes excellence of financial institutions that have grown while retaining a solid balance sheet, improved the quality of their service, invested in technology and considered their role within their local communities.
Beyond their operational and financial achievements, the award-winners have been acknowledged for addressing environmental and social concerns, both internally and in their interactions with clients, underscoring the importance of a meaningful sustainability strategy for the success of each lender in every country.
In its selection, The Banker’s panel of international judges suggests the year 2024 has been a pivotal for Ameriabank, as it joined The Bank of Georgia Group PLC, while still maintaining its market presence as a standalone entity and brand. As the publication stresses, the transaction offers significant strategic benefits for Ameriabank, including improved access to the international financial markets through BoGG — a UK registered financial firm listed on the London Stock Exchange. According to the source, being part of BoGG will allow Ameriabank to raise capital more easily, enabling it to invest in improving its products, services and technology. The arrangement is also expected to give a significant boost to the wider Armenian financial system and economy as well as opening new prospects for regional projects and business development.
Artak Hanesyan, CEO at Ameriabank, has commented on this achievement with the publication: “Our focus remains on enhancing our customers’ digital experience, ensuring we stay responsive, agile and aligned with evolving market needs. Ameriabank will continue investing in digital products and services, expanding beyond financial offerings. We are actively building ecosystem solutions to serve our customers, wherever they are, and address their financial and non-financial needs across daily interactions and lifetime goals.”
Ameriabank is honored with the Bank of the Year award for the ninth time since 2010.
This latest recognition marks the third major accolade for Ameriabank in 2024, following the Awards for Excellence as the Best Bank of Armenia by Euromoney and the Best Bank in Armenia for 2024 by Global Finance Magazine—the most prestigious awards in the global banking industry, all received within a single year.
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy. In line with its Digital Transformation Strategy, the bank continually introduces and enhances innovative products, services and platforms designed to meet the evolving financial and non-financial needs of its customers. Ameriabank, as a dynamically growing fintech space, offers seamless solutions to improve the quality of life.