ՌԴ փոխարտգործնախարար. Հայաստանը կարող է մինչև 2025-ի ավարտը ՀԱՊԿ անդամավճարի պարտք ունենալ
Հայաստանը կարող է պարտք ունենալ ՀԱՊԿ անդամավճարների գծով և չվճարել այն երկու տարի. 2024 թվականի պարտքը վճարելու ժամկետը կլրանա 2025 թվականի վերջին։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, Վերոնայի XVII Եվրասիական տնտեսական համաժողովի շրջանակում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը:
Կայքը հիշեցնում է՝ 2024 թվականի փետրվարին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հանրապետությունը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Հայաստանը դադարեցրել է իր ներդրումը կազմակերպության բյուջեում և ներկայացուցիչներ ուղարկել կազմակերպության միջոցառումներին և վարժանքներին։
«Հայաստանը կարող է երկու տարի չվճարել այդ պարտքը, այնուհետև համապատասխան որոշումներ կկայացվեն»,- ասել է Պանկինը` նշելով, որ այս պահին երկիրը 2024թ. պարտք ունի։
Նա նշել է, որ «իրականում Հայաստանի պարտքը արտառոց բան չէ»։
«ՀԱՊԿ ցանկացած անդամ կարող է պարտքեր կուտակել։ Եղել են դեպքեր, երբ այլ երկրներ նույնպես պարտք են ունեցել»,- աել է Պանկինը:

Замглавы МИД РФ: Армения может иметь долг по взносам в ОДКБ до конца 2025 года
Армения может иметь долг по взносам в ОДКБ и не оплачивать его два года, сейчас имеется задолженность за 2024 год, истечет период в конце 2025 года, заявил РИА Новости замглавы российского МИД Александр Панкин на полях XVII Веронского Евразийского Экономического Форума.
В феврале 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что республика заморозила свое участие в ОДКБ. Армения перестала вносить свой взнос в бюджет организации и присылать представителей на мероприятия и учения организации.
Пашинян недавно также заявил, что возвращение Армении в ОДКБ становится все более трудным, если не сказать невозможным. По его словам, «точка невозврата» пройдена.
«Два года Армения может не платить эту задолженность. Дальше будут приниматься соответствующие решения», - сказал Панкин, отметив, что на данный момент у страны задолженность за 2024 год.
Он добавил, что «на самом деле, задолженность Армении - это не что-то сверхъестественное».
«Об этом было политически громко объявлено. У любого из членов ОДКБ может накапливаться задолженность. Были случаи, когда и другие страны были должны», - заключил Панкин.