Ադրբեջանի հետ համաձայնության ենք եկել նախագծի նախաբանի և 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ. Արարատ Միրզոյան
«Այն մարտահրավերները, որոնց այսօր առերեսվում է ողջ աշխարհը, մեզ ստիպում են առավել զգոն լինել խաղաղության և կայունության հետ կապված հարցերում։ Հաշվի առնելով նշվածը՝ Հայաստանը շարունակում է իր կառուցողական ներգրավվածությունը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում»,- ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի 31-րդ նիստում ունեցած ելույթում ասել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ այս տարի երկկողմ բանակցությունները հանգեցրին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման կանոնակարգի ստորագրմանը, որով սահմանազատման հիմք ընդունվեց 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։
«Տեղում մեզ հաջողվեց սահմանազատել ավելի քան 12 կմ սահման, և հուսով ենք, որ այս փաստաթուղթը ճանապարհ կհարթի գործընթացի արդյունավետ շարունակման համար և այդպիսով էապես կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։
Մենք նաև որոշակի առաջընթաց ենք գրանցել մեր երկու երկրների միջև Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ։ Մենք համաձայնության ենք եկել համաձայնագրի նախագծի նախաբանի և 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ, և եթե լինի բավարար քաղաքական կամք, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել։ Հայաստանը շարունակաբար ապացուցել է իր պատրաստակամությունը ստորագրելու համաձայնագիրը և փակելու թշնամության էջը Հարավային Կովկասում։
Մենք համոզված ենք, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, քանի որ մեր տարածաշրջանի ժողովուրդն արդեն շատ է տուժել արյունալի հակամարտություններից։ Ի հեճուկս բոլոր դժվարություններին, մենք հաստատակամ ենք շարունակելու մեր ջանքերը՝ հասնելու ցանկալի նպատակին։ Այս համատեքստում հայկական կողմի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» կապուղիների նախագիծը մեծ ներուժ ունի բարձրացնելու վստահությունը, ամրապնդելու վստահության մթնոլորտը և խթանելու տարածաշրջանի երկրների միջև ավելի լավ փոխգործակցություն»,- նշել է նա։
Խոսելով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մասին, Արարատ Միրզոյանը ասել է.
«Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը, հատկապես դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը, կարող է լինել խաղաղության և կայունության կարևոր մյուս ներդրումը տարածաշրջանում։
Այս նպատակով մենք շարունակում ենք երկխոսությունը մեր թուրք գործընկերների հետ և իրականացնում որոշ գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամուրջի, ինչպես նաև Գյումրի-Կարս երկաթգծով սահմանային անցման տեխնիկական պահանջների համատեղ գնահատում: Երբ համաձայնությունները կյանքի կկոչվեն, դրանք դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս ժողովուրդների վրա»։

Armenia, Azerbaijan agreed on 15 articles of peace treaty, Mirzoyan says
Armenia and Azerbaijan have agreed on the preamble and 15 out of 17 articles of the bilateral peace agreement, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has announced.
"The challenges that the entire world faces nowadays makes us to be more vigilant in the issues related to peace and stability. Having this in mind, Armenia continues its constructive engagement in negotiations aiming to fully normalize relations with Azerbaijan," he said in his remarks at the 31st OSCE Ministerial Council on Thursday.
"This year the bilateral negotiations led to the signing of the Regulation for border delimitation between Armenia and Azerbaijan, which recognized the 1991 Alma-Ata Declaration as a basis for delimitation of the border. On the ground, we succeeded to delimit more than 12 km of the border, and we hope that this document will pave the way for efficient continuation of the process and thus will largely contribute to stability in the region.
"We have also managed to achieve some progress towards signing the Peace Agreement between our two countries. We have agreed upon Preamble and 15 out of the 17 Articles of the draft Agreement, and if there is enough political will, it can be concluded and signed swiftly. Well, Armenia has continuously proven its readiness to sign the Agreement and close the page of enmity in South Caucasus.
"We are confident that peace has no alternative as the people in our region has already suffered a lot from bloody conflicts. Against all odds, we are determined to continue our efforts to reach the desired goal. In this regard, the connectivity project called “Crossroads of Peace” proposed by the Armenian side has a potential to increase trust, build confidence and foster better interaction between the countries of our region.
"We believe that full normalization of relations between Armenia and Turkiye, particularly establishment of diplomatic relations and opening of the borders can be another important contribution to peace and stability in the region. To this end, we continue the dialogue with our Turkish counterparts and take some practical steps which include joint assessment of the bridge between Armenia and Turkiye as well as the technical requirements for the border crossing by the Gyumri-Kars railway. Once the agreements are implemented, they will have positive impact on the people of the region and beyond," reads the statement.