Ադրբեջանի հետ համաձայնության ենք եկել նախագծի նախաբանի և 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ. Արարատ Միրզոյան
«Այն մարտահրավերները, որոնց այսօր առերեսվում է ողջ աշխարհը, մեզ ստիպում են առավել զգոն լինել խաղաղության և կայունության հետ կապված հարցերում։ Հաշվի առնելով նշվածը՝ Հայաստանը շարունակում է իր կառուցողական ներգրավվածությունը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում»,- ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի 31-րդ նիստում ունեցած ելույթում ասել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ այս տարի երկկողմ բանակցությունները հանգեցրին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման կանոնակարգի ստորագրմանը, որով սահմանազատման հիմք ընդունվեց 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։
«Տեղում մեզ հաջողվեց սահմանազատել ավելի քան 12 կմ սահման, և հուսով ենք, որ այս փաստաթուղթը ճանապարհ կհարթի գործընթացի արդյունավետ շարունակման համար և այդպիսով էապես կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։
Մենք նաև որոշակի առաջընթաց ենք գրանցել մեր երկու երկրների միջև Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ։ Մենք համաձայնության ենք եկել համաձայնագրի նախագծի նախաբանի և 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ, և եթե լինի բավարար քաղաքական կամք, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել։ Հայաստանը շարունակաբար ապացուցել է իր պատրաստակամությունը ստորագրելու համաձայնագիրը և փակելու թշնամության էջը Հարավային Կովկասում։
Մենք համոզված ենք, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, քանի որ մեր տարածաշրջանի ժողովուրդն արդեն շատ է տուժել արյունալի հակամարտություններից։ Ի հեճուկս բոլոր դժվարություններին, մենք հաստատակամ ենք շարունակելու մեր ջանքերը՝ հասնելու ցանկալի նպատակին։ Այս համատեքստում հայկական կողմի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» կապուղիների նախագիծը մեծ ներուժ ունի բարձրացնելու վստահությունը, ամրապնդելու վստահության մթնոլորտը և խթանելու տարածաշրջանի երկրների միջև ավելի լավ փոխգործակցություն»,- նշել է նա։
Խոսելով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մասին, Արարատ Միրզոյանը ասել է.
«Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը, հատկապես դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը, կարող է լինել խաղաղության և կայունության կարևոր մյուս ներդրումը տարածաշրջանում։
Այս նպատակով մենք շարունակում ենք երկխոսությունը մեր թուրք գործընկերների հետ և իրականացնում որոշ գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամուրջի, ինչպես նաև Գյումրի-Կարս երկաթգծով սահմանային անցման տեխնիկական պահանջների համատեղ գնահատում: Երբ համաձայնությունները կյանքի կկոչվեն, դրանք դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս ժողովուրդների վրա»։

Мирзоян: Армения согласовала с Азербайджаном преамбулу и 15 из 17 статей проекта мирного соглашения
«В условиях вызовов, с которыми весь мир сегодня сталкивается, мы становимся более бдительными в вопросах мира и стабильности. Учитывая это, Армения продолжает конструктивное участие в переговорах, направленных на полную нормализацию отношений с Азербайджаном», – заявил в своей речи на 31-ой встрече Совета министров ОБСЕ министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. Текст приводит пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
По словам Мирзояна, в этом году двусторонние переговоры привели к подписанию Положения по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, которое признало Алма-Атинскую декларацию от 1991 года в качестве основы для делимитации границы.
«На земле нам удалось делимитировать более 12 км границы, и мы надеемся, что этот документ проложит путь для эффективного продолжения процесса и, тем самым, в значительной степени поспособствует стабильности в регионе.
Также нам удалось добиться некоторых успехов в направлении подписания Мирного соглашения между нашими двумя странами. Мы согласовали Преамбулу и 15 из 17 статей проекта соглашения, и если будет достаточно политической воли, оно может быть заключено и подписано быстро. Армения постоянно подтверждает свою готовность подписать соглашение и закрыть страницу вражды в Южном Кавказе.
Мы уверены, что мир не имеет альтернативы, так как народы нашего региона уже слишком много пострадали от кровавых конфликтов. Несмотря ни на что, мы настроены продолжать наши усилия для достижения поставленной цели. В этом контексте проект «Перекресток мира», предложенный армянской стороной, имеет потенциал для повышения доверия, укрепления взаимопонимания и содействия лучшему взаимодействию между странами нашего региона», – указал Мирзоян.
Говоря об отношениях Армении с Турцией, глава армянского внешнеполитического ведомства отметил:
«Мы убеждены, что полная нормализация отношений между Арменией и Турцией, особенно установление дипломатических отношений и открытие границ, может стать еще одним важным вкладом в мир и стабильность в регионе.
В этой связи мы продолжаем диалог с нашими турецкими партнерами и предпринимаем практические шаги, включая совместную оценку состояния моста между Арменией и Турцией, а также технических требований для пограничного перехода через железную дорогу Гюмри-Карс. После реализации соглашений они окажут положительное влияние на жителей региона и за его пределами».