Եթե այս ամենը ճիշտ է, ապա մի քանի օրից աշխարհի քարտեզի վրա փաստացի կդադարի գոյություն ունենալ Սիրիա պետությունը. Գեղամյան
09:55 07/12/2024
Ըստ ամերիկյան New York Times պարբերականի անանուն աղբյուրների՝ Իրանը սկսել է Սիրիայից դուրս բերել իր հրամանատարներին և զինվորական անձնակազմը, քանի որ այլևս հնարավոր չի համարում պահպանել նախագահ Ասադի իշխանությունը։
«Միաժամանակ, ըստ առկա տեղեկությունների, երեկ Իրաքում հանդիպել են Իրանի, Իրաքի և Սիրիայի ներկայացուցիչները՝ քննարկելու պրոթուրքական ուժերին Սիրիայում դիմադրելու հնարավորությունները։ Որոշ արտահոսքեր պնդում են, որ Իրաքը հրաժարվել է զինված օժանդակություն ցուցաբերել Սիրիային։
Եթե այս ամենը ճիշտ է, ապա մի քանի օրից աշխարհի քարտեզի վրա փաստացի կդադարի գոյություն ունենալ Սիրիա անունով հայտնի պետությունը։
Իսկ այս ամենի գլխավոր շահառուն Թուրքիան է, որը փաստացի վերահսկողություն է ստանալու առնվազն երկրի հարուստ հյուսիսի նկատմամբ։ Այդ մասին երեկ խոսել է (https://t.me/turkey2day/4365) նաև Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը. «Իդլիբ, Համա, Հոմս և թիրախը, իհարկե, Դամասկոսն է։ Հուսով ենք, որ Սիրիայում այս երթը կշարունակվի առանց միջադեպերի և անախորժությունների»»,- գրել է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։

Гегамян: Если это правда – через несколько дней на карте мира прекратит свое существование государство под названием Сирия
13:23 07/12/2024
Иран 6 декабря начал эвакуацию своих военных командиров и личного состава из Сирии, сообщает The New York Times (NYT) со ссылкой на источники. Выезд иранских представителей «является признаком неспособности страны помочь президенту Сирии Башару Асаду сохранить власть» на фоне возобновившегося наступления боевиков, считают собеседники издания.
«Вместе с тем, согласно имеющимся сведениям, накануне в Ираке встретились представители Ирана, Ирака и Сирии для обсуждения возможностей сопротивления протурецким силам. Некоторые источники утверждают, что Ирак отказался предоставить военную помощь Сирии.
Если все это правда, то через несколько дней на карте мира, фактически, прекратит свое существование государство под названием Сирия.
А главным бенефициаром всего этого является Турция, которая, фактически, получит контроль над, по меньшей мере, богатым севером страны. Об этом вчера говорил также президент Турции Эрдоган: "Идлиб, Хам, Хомс, и конечно, цель – Дамаск. Продвижение оппозиции в Сирии продолжается. Мы надеемся, что оно обойдется без потрясений и бедствий"», – написал тюрколог Варужан Гегамян.