36 տարի առաջ՝ 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, Հայաստանում տեղի ունեցավ աղետալի երկրաշարժ, որը խլեց 25 հազար մարդու կյանք, ավերեց Սպիտակ քաղաքը և մեծ ավերածություններ պատճառեց Գյումրի, Վանաձոր քաղաքներում։ Երկրաշարժի տարելիցին նման գրառում է կատարել Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատունը ֆեյսբուքյան էջում։
Դեսպանատունը հիշեցրել է, որ բնական աղետի մասին լուր ստանալով՝ նույն օրը Մոսկվայից Հայաստան է մեկնել պրոֆեսիոնալ բժիշկների և ռազմական վիրաբույժների թիմը։ Երկրաշարժից հետո առաջին ժամերին տուժածներին օգնության են հասել ԽՍՀՄ զինված ուժերի ստորաբաժանումները, ինչպես նաև ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի սահմանապահ զորքերը։
«Աղետի գոտում արագ տեղակայվել են 50 հազար վրաններ և 200 դաշտային խոհանոցներ։ Ընդհանուր առմամբ, փրկարարական աշխատանքներին, բացի կամավորներից, մասնակցել է ավելի քան 20 հազար զինվոր և սպա։ Ներգրավված է եղել ավելի քան երեք հազար միավոր ռազմական ու շինարարական տեխնիկա, իսկ 45 հազար շինարարներ միութենական բոլոր հանրապետություններից մաքրել են փլատակները։ Մարդասիրական օգնության հավաքագրումն ակտիվորեն իրականացվում էր ողջ երկրում։ Մոբիլիզացվել են Խորհրդային Միության նյութական, ֆինանսական և աշխատանքային բոլոր հնարավորությունները»,-ասված է գրառման մեջ։
Ողբերգության հետևանքները վերացնելու հանձնաժողովը ղեկավարել է ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի նախագահ Ն.Ի. Ռիժկովը։ Նրա հմուտ ղեկավարության շնորհիվ փլատակներից դուրս է բերվել 16 հազար մարդ, իսկ ընդհանուր առմամբ օգնություն է ցուցաբերվել ավերածության գոտում գտնվող 40 հազար մարդու։
2008 թվականին Ն.Ի. Ռիժկովին շնորհվել է «Հայաստանի ազգային հերոսի» կոչում։ 2015 թվականին Սպիտակում բացվել է երկրաշարժի հետևանքների վերացման գործում ակտիվ մասնակցություն ունեցած խորհրդային զինվորների 3,5 մետրանոց հուշարձանը։

Посольство РФ в Армении – к 36-й годовщине Спитакского землетрясения: Скорбим вместе с армянским народом
36 лет назад – 7 декабря 1988 года – в Армении произошло катастрофическое землетрясение, которое унесло жизни 25 тысяч человек, практически уничтожило город Спитак и повлекло за собой сильнейшие разрушения в городах Ленинакан (ныне Гюмри), Кировакан (ныне Ванадзор) и Степанаван, напоминает посольство РФ в Армении на своей странице в соцсети Facebook.
«Получив известия о стихийном бедствии, из Москвы в Армению в тот же день вылетела бригада высококвалифицированных медиков и военно-полевых хирургов. В первые часы после землетрясения на помощь пострадавшим пришли подразделения Вооруженных Сил СССР, а также Пограничных войск КГБ СССР.
В зоне бедствия были оперативно развёрнуты 50 тыс. палаток и 200 полевых кухонь. Всего в спасательных работах, помимо добровольцев, принимали участие свыше 20 тыс. солдат и офицеров. Было задействовано более трёх тысяч единиц военной строительной техники, завалы разбирали 45 тыс. строителей из всех союзных республик. По всей стране активно проводился сбор гуманитарной помощи. Были мобилизованы все материальные, финансовые и трудовые возможности Советского Союза.
Комиссию по ликвидации последствий трагедии возглавил Председатель Совета Министров СССР Н.И.Рыжков. Благодаря его умелому руководству контингентом спасателей, из-под руин удалось спасти 16 тысяч человек, а всего в зоне разрушений помощь была оказана 40 тысячам человек.
В 2008 году Н.И.Рыжкову присудили звание «Национального героя Армении». В 2015 году в Спитаке был открыт 3,5-метровый памятник советским воинам, принявшим активное участие в ликвидации последствий землетрясения.