Ազգային պատկերասրահում բացվեց Վ․ Գայֆեճյանի 145-ամյակին նվիրված ցուցահանդես
Ազհային պատկերասրահում բաղցեց Վահրամ Գայֆեճյանի 145-ամյակին նվիրված ցուցահանդես, որը կրում է «Վերացականության ակունքներում» խորագիրը։
Վահրամ Գայֆեճյանը (1879–1960) XX դարի հայ կերպարվեստի և գեղարվեստական կրթության հիմնադիրներից է: Նա հայկական իմպրեսիոնիզմի խոշոր ներկայացուցիչներից և առաջին հայ մոդեռնիստներից մեկն է, որի արվեստը ձևավորվել է XX դարասկզբին ռուսական ավանգարդի միջավայրում՝ կազմելով նրա մասը։ Վ․ Գայֆեճյանը նաև արդյունաբերական և քաղաքային ժանրերի առաջատար վարպետներից է հայ կերպարվեստում։
Վ․ Գայֆեճյանի 145-ամյակին նվիրված այս գողտրիկ ցուցահանդեսում ներկայացված «Դեկորատիվ մոտիվներ» և «Գունային կոմպոզիցիաներ» շարքերը (1902–1907) նկարչի ստեղծագործության ամենավաղ՝մոսկովյան, մոդեռն-սիմվոլիստական շրջանից մեզ հասած բացառիկ գոհարներ են։
Խորհրդային շրջանումնկարիչը գաղտնի էր պահում այդ «վտանգավոր» գործերը, և միայն իր մահից հետո դուստրը, արվեստաբան Էլլեն Գայֆեճյանը հայտնաբերեց, ասպարեզ հանեց, ուսումնասիրեց դրանք։ Պատանի Վ․ Գայֆեճյանը դրանք ստեղծելիս լրջորեն տարված էր մոդեռնի դարաշրջանի ծրագրային գաղափարներով՝ ուղղված ներքին, անտեսանելի, ոգեղեն էությունների և զգացումների երևակմանը արվեստի լեզվի համապարփակ նորացման միջոցով, զուգորդական և ինտուիտիվ եղանակներով: Այդ ճանապարհին նա տեսողական պատկերը մերձեցնում է երաժշտությանը՝ կանխազգալով վերացական արվեստի ռահվիրաՎասիլի Կանդինսկու սինեսթեզիայի գաղափարը։
Նրբազգաց և ինտելեկտուալ Գայֆեճյանը Վ․ Կանդինսկուց մի քանի տարով ավելի վաղ ընդհուպ մոտեցավ վերացական արվեստին, սակայն ինչ-ինչ հանգամանքների բերումով իր այդ փորձարարությունները շարունակություն չունեցան։ Մինչդեռ, այս մանրիկ գլուխգործոցներն իրենց մեջ կրում են մոնումենտալ տարածություն գրավելու միտում, և դրանում այսօր հնարավոր դարձավ համոզվել մեծ մասշտաբի մեջ դրանց թվային վերարտադրման միջոցով։

В Национальной галерее Армении открылась выставка, приуроченная к 145-летию Ваграма Гайфеджяна
В Национальной галерее Армении открылась выставка «Ваграм Гайфеджян – 145. У истоков абстрактивизма».
Ваграм Гайфеджян (1879–1960) – один из основателей армянского изобразительного искусства и художественного образования XX века. Он является крупным представителем армянского импрессионизма и одним из первых армянских модернистов, чье искусство сформировалось в начале XX века в контексте русского авангарда, став его частью. В. Гайфеджян также один из основателей индустриального и городскогожанров в армянском изобразительном искусстве.
На этой выставке, приуроченной к 145-летию В. Гайфеджяна, представлены серии «Декоративные мотивы» и «Цветовые композиции» (1902–1907), которые являются исключительными жемчужинами раннего, московского, модернистко-символистского периода творчества художника. При жизни он скрывал эти «опасные» работы, и только после его смерти дочь художника, искусствовед Эллен Гайфеджян, обнаружила их, сделала всеобщим достоянием и изучила.
В молодости В. Гайфеджян был серьезно увлечен программными идеями эпохи модерна, стремясь через глобальное обновление языка искусства, ассоциативными и интуитивными рефлексиями выявить внутренние, невидимые, духовныесущности и чувства. В этом процессе визуальная форма роднится с музыкой, предвосхищая идеи синестезии, заложенные основателем абстракционизма Василием Кандинским. Тонко чувствующий интеллектуал, Гайфеджян, предвосхитив на несколько лет В. Кандинского, вплотную подошел к абстрактному искусству, но его эксперименты в силу обстоятельств не имели продолжения. Между тем, в этих миниатюрных шедеврах заложена тенденция к прорыву в монументальное пространство, в чем мы сегодня убеждаемсяблагодаря их цифровому проецированию в увеличенном масштабе.