Կրեմլ. Պուտինի պաշտոնական ժամանակացույցը չի ներառում Ասադի հետ հանդիպում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ով Ռուսաստանում ապաստան է տվել Բաշար Ասադին, դեռ չի ծրագրում հանդիպել Սիրիայի նախկին նախագահի հետ։ Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նա նշել է, որ ապաստան տրամադրելու որոշումը կայացրել է Պուտինը, իսկ Ասադի ու նրա ընտանիքի գտնվելու վայրի մասին տեղեկությունը չի հստակեցրել։
Ինչ վերաբերում է հանդիպմանը, Պեսկովն ասել է, որ այն Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնական գրաֆիկում չկա։
Նա նաև ասել է, որ Ռուսաստանը պարտավոր չէ Ասադին ապաստան տրամադրելու մասին պաշտոնական հայտարարություն անել։

Кремль: В официальном графике Путина нет встречи с Башаром Асадом
Владимир Путин, предоставивший Башару Асаду убежище в России, пока не планирует встречаться с экс-президентом Сирии. Об этом журналистам сообщил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
Он отметил, что решение о предоставлении убежища было принято Путиным, и не стал уточнять информацию о местонахождении Асада и его семьи.
Что касается предполагаемой встречи, в официальном графике президента РФ ее нет, подчеркнул Песков.
Он также сообщил, что Россия не обязана делать официальное заявление о предоставлении Асаду убежища.
27 ноября вооруженная оппозиция в Сирии начала наступление на позиции правительственных сил. Утром 8 декабря оппозиция вошла в Дамаск. Президент Башар Асад сложил полномочия и покинул страну, распорядившись мирно передать власть.