Տնտեսական աճը շարունակել է կրել որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը. Մարտին Գալստյան
«Դեկտեմբերի 10-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 7.00%»,-այդ մասին ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյան՝ ներկայացնելով խորհրդի որոշումը։
Նրա խոսքով, ավելի ցածր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն անհրաժեշտ է միջնաժամկետում գնաճի 4% մակարդակի և գների կայունության նպատակի իրագործման համար:
Գալստյանը հայտնեց, որ 2024 թվականի չորրորդ եռամսյակի ընթացքում 12-ամսյա գնաճը պահպանվում է նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում՝ նոյեմբերին կազմելով 1․4% և 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս պահպանվել է ցածր մակարդակում՝ հոկտեմբերին կազմելով 0.6%:
2024 թ-ի չորրորդ եռամսյակում, ըստ ԿԲ-ի դիտարկումների,  համաշխարհային և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվում են: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների և ծառայությունների գները դեռևս մնում են հարաբերականորեն բարձր: առևտրային հարաբերություններում աճող լարվածությամբ:
«Միաժամանակ, գործընկեր երկրներում՝ հատկապես ԱՄՆ-ում, չնայած վերջին շրջանում արձանագրված որոշակի թուլացմանը, աշխատաշուկայի պայմանները մնում են խիստ: Մյուս կողմից՝ էականորեն ավելացել են միջնաժամկետում ԱՄՆ հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից ամբողջական պահանջարկի խթանման չափի և դրանից բխող երկարաժամկետ տոկոսադրույքների վերաբերյալ անորոշությունները:
Այս համատեքստում հավանական է, որ առաջատար երկրների կենտրոնական բանկերը առաջիկայում կշարունակեն քաղաքականության տոկոսադրույքների աստիճանական, նախկին սպասումների համեմատությամբ ավելի դանդաղ թուլացումը՝ առաջիկայում դեռևս պահպանելով դրամավարկային համեմատաբար խիստ պայմանները: Արդյունքում՝ արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա ակնկալվում են թույլ գնաճային ազդեցություններ: 2024 թվականի չորրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունը շարունակել է մոտենալ երկարաժամկետ կայուն աճի գնահատվող մակարդակին:
Տնտեսական աճին մեծապես նպաստել է շինարարության, ծառայությունների և առևտրի ճյուղերի բարձր աճը: Այն շարունակել է կրել որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը՝ պարունակելով էական անորոշություններ տնտեսական աճի կայունության, երկարաժամկետ հեռանկարի, ինչպես նաև ներքին պահանջարկի հետագա միտումների վերաբերյալ:
Ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը շարունակում է ճշգրտվել: Նման իրավիճակում աշխատաշուկայի պայմանները որոշակիորեն թուլացել են՝ արտահայտվելով աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի և գնաճային սպասումների որոշակի նվազմամբ:
Այս զարգացումներին զուգահեռ, հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից պահանջարկի լրացուցիչ խթանման ռիսկերը պահպանվում են։ Բարձր անորոշության պայմաններում, հաշվի առնելով գների կայունության նպատակին հասնելու իր հանձնառությունը, Խորհուրդն իր քննարկումների ընթացքում դիտարկում է բազմաթիվ սցենարներ: Մի կողմից՝ Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ (Ա տիպի), որոնց հիմքում ընկած զարգացումները, այդ թվում՝ ներքին տնտեսությունում ավելցուկային պահանջարկի ձևավորման և երկարատև պահպանման, ինչպես նաև երկարաժամկետ տոկոսադրույքների վերաբերյալ անորոշությունները, պահանջում են քաղաքականության՝ շուկայական սպասումների համեմատությամբ ավելի կոշտ արձագանք՝ գների կայունության նպատակի ապահովման ռիսկերը կառավարելու համար։
Մյուս կողմից՝ Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ (Բ տիպի), այդ թվում՝ կապված շինարարության ոլորտի աստիճանական դանդաղման, պահանջարկի թուլացման և ցածր գնաճային միջավայրի երկար պահպանման ռիսկերի հետ:
Դա ենթադրում է քաղաքականության տոկոսադրույքի՝ շուկայի սպասումների համեմատությամբ ավելի արագ և մեծ չափով նվազման ուղի՝ միջնաժամկետ հորիզոնում պահանջարկը կարգավորելու և գնաճը նպատակային ցուցանիշի շուրջ կայունացնելու համար: Արդյունքում՝ արձանագրելով Բ տիպի սցենարների նյութականանալու ավելի մեծ հավանականությունը, սակայն կարևորելով նաև Ա տիպի սցենարներից բխող էական ազդեցությունների կառավարման անհրաժեշտությունը՝ ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշեց շարունակել դրամավարկային պայմանների աստիճանական թուլացումը։ Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկել համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 4% նպատակի և գների կայունության ապահովման համար»,-ԿԲ խորհրդի որոշումը ներկայացրեց Մարտին Գալստյանը։

At its meeting on Tuesday, the Board of the Central Bank of Armenia (CBA) decided to decrease the key policy rate (refinancing rate) by 0.25 percentage points, setting it at 7 percent. The Board agrees that a lower refinancing rate is necessary to continue to meet its price stability objective of ensuring an inflation rate of 4 percent over the medium term.
"Annual CPI inflation has continued to remain below the target, registering 1.4% in November 2024. Core inflation has also remained at low levels, at 0.6% year-over-year in October," CBA Governor Martin Galstyan said, presenting its monetary policy statement.
"In Q4 2024, risks of slowing economic growth globally and in the key trading partner countries of Armenia continue to persist. Global inflation continues to slow; however, sticky prices in key trading partner economies continue to remain relatively elevated. Persistent geopolitical uncertainties, as well as growing tensions in international trade relations, continue to create risks for future growth in global commodity prices and potential disruptions in global supply chains. At the same time, labor market conditions in key trading partner countries, particularly the United States, remain tight, despite some recent easing. Conversely, uncertainty about the scale of impacts of fiscal policy on aggregate demand conditions in the US, as well as about long-term interest rates, has significantly risen. In this context, advanced economy central banks would be expected to continue to gradually ease policy rates in the near term, while still maintaining a relatively tight stance. Consequently, the external environment would be expected to transmit weak inflationary pressures on the Armenian economy, while embodying some upside risks.
Economic activity in Armenia continue to approach its stable, long-term levels. Growth in economic activity has largely been driven by construction, services and trade. These dynamics continue to be impacted by certain short-term factors, posing significant uncertainty with respect to the sustainability of economic growth and its long-term outlook, as well as the future trajectory of domestic demand and consumption conditions. In this context, external demand for domestic services continues to adjust. Labor market conditions continue to somewhat cool amid these conditions, as reflected in stabilizing wage growth, non-traded sticky price inflation, and inflation expectations. At the same time, risks for additional demand pressures stemming from fiscal policy persist.
In order to manage possible risks stemming from conditions of high uncertainty, the Board considers multiple scenarios during its deliberations. On the one hand, the Board discussed scenarios where possible underlying developments would require a higher path for the policy rate relative to current market expectations. These Case A-type scenarios include uncertainty about the formation and persistence of excess demand conditions in the domestic economy, as well as uncertainty about long-term interest rates. These developments would require a tighter policy response compared to market expectations in order to ensure price stability. On the other hand, the Board discussed Case B-type scenarios, including those related to the gradual slowdown of the construction sector, weakening demand, and risks associated with the prolonged maintenance of a low inflation environment. This would imply a more rapid and aggressive downward path for the policy rate than what is currently priced in markets in order to sustainably stabilize inflation at the target in the medium-term horizon.
While the Board believes that there is a greater likelihood of Case B-type scenarios materializing, it emphasizes the importance of minimizing the losses that could stem from the Case A-type risks. The Board thus finds it appropriate to continue to gradually ease the policy stance. The Board resolutely affirms its commitment to adopting the appropriate policy actions and strategy to ensure the price stability objective of 4% inflation in the medium term," reads the statement.