ԱԻ նախկին նախարար, ազգային հերոս Անդրանիկ Փիլոյանը դատապարտվեց ազատազրկման
Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանը հրապարակել է Արտակարգ իրավիճակների նախկին նախարար, Հայաստանի ազգային հերոս Անդրանիկ Փիլոյանի գործով դատավճիռը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Անդրանիկ Փիլոյանը մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնական լիազորությունների չարաշահման, խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, խոշոր չափերով խարդախության համար, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ։
Դատարանը Փիլոյանի նկատմամբ սահմանել է 4 տարի 5 ամիս ազատազրկում՝ 5 տարվա ազատազրկմանը հաշվակցելով կալանքի տակ գտնվելու ժամկետը, 3 տարի ժամկետով արգելք՝ որոշակի հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու վրա, 1 միլիոն 300 հազար դրամի տուգանք։

Экс-главу МЧС, героя Армении Андраника Пилояна приговорили к 4 годам и 5 месяцам лишения свободы
Антикоррупционный суд Армении под председательством судьи Тиграна Давтяна огласил приговор по делу бывшего главы МЧС, Национального героя Армении Андраника Пилояна и других.
Согласно приговору, как передает «Арменпресс», Андраник Пилоян был признан виновным в злоупотреблении должностными полномочиями, получении взятки в крупном размере, а также в мошенничестве в крупном размере, совершенном группой лиц по предварительному сговору.
Суд определил ему окончательное наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года и 5 месяцев, засчитав период содержания под стражей.
Пилоян также оштрафован на 1 млн 300 тыс. драмов, лишен права занимать определенные должности сроком на три года.