Բռնադատվածներին նվիրված հուշահամալիրի մոտ որպես խորհրդանշական ակցիա հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնության անդամները տոնածառ տեղադրեցին։ Տոնածառից խաղալիքների փոխարեն կախվեցին ծրարներ, որոնցում ներկայացված է քաղաքական հետապնդումների ենթարկված մարդկանց պատմությունը։
«Այս տոնածառի խորհուրդը նրանում է, որ մենք հիշում ենք՝ մեր երկրում կան քաղբանտարկյալներ։
Այս մարդիկ կան, որոնց մեր պատկան հաստատությունները չեն ճանաչում, չեն ընդունում, այդ թվում մարդու իրաունքների պաշտպանի բարձր անունը կրող գրասենյակը։
Նրանք ասում ենք՝ մենք չգիտենք այդպիսի մարդկանց, ովքեր քաղաքական պատճառներով ենթարկվել են տարբեր իրավունքների սահմանափակման»,- ասաց նախաձեռնության անդամ, փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը, 14:30-ին «Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը» բողոքի ակցիա էր կազմակերպել Բռնադատվածներին նվիրված հուշահամալիրի մոտ։

Сегодня, 10 декабря, мировое сообщество отмечает День прав человека, официально установленный на Пленарном собрании Генеральной Ассамблеи ООН в декабре 1950 года.
В День прав человека «Инициатива пяти правозащитников» организовала акцию протеста у мемориала жертвам политических репрессий в Ереване.
В преддверии предстоящих праздников Нового года и Св. Рождества в качестве символической акции правозащитники установили у мемориала елку, а вместо игрушек повесили на дерево конверты с историями людей, подвергшихся политическим преследованиям.
«Символ этой елки в следующем: мы помним, что в нашей стране есть политзаключенные.
Эти люди есть, независимо от того, что их существование не признают и не принимают компетентные учреждения, в том числе офис омбудсмена.
Они говорят – мы не знаем людей, чьи права подверглись ограничению по политическим мотивам», – сказал участник инициативы Рубен Меликян.