Մարկեդոնով. Եթե մենք լռենք ՀՀ-ՌԴ հարաբերություններում ստեղծված բարդ իրավիճակի մասին, կխոսեն մեր մեր փոխարեն և ոչ թե մեր շահերից
13:00 11/12/2024
«Ինձ համար ռուս-հայկական հարաբերությունները պարզապես դատարկ արտահայտություն կամ մասնագիտական հետաքրքրություն չեն. ես ծնվել եմ Դոնի Ռոստովում, և մանկուց իմ ինքնության մի մասն է Չալթիրը, Նոր Նախիջևանը, իմ հայ դասընկերները: Սա մանկուց է, այդ հետաքրքրությունը կանխորոշված է եղել այն ժամանակ»,- Երևանում ընթացող «ՀՀ-ն և ՌԴ-ն՝ տարածաշրջանային և գլոբալ վերաձևավորման պայմաններում. դասեր և ռազմավարական ընտրություն» թեմայով դիվանագետների խորհրդի ու МГИМО-ի գիտաժողովի  ժամանակ ասաց Մոսկվային միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի(ՄՄՀՊԻ)  Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի Եվրատլանտյան անվտանգության կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
«Ես համաձայն եմ իմ գործընկերների հետ, որ մենք, հավանաբար, գտնվում ենք երկկողմ հարաբերությունների ամենադժվար կետում։ Դեռ 2-3 տարի առաջ, երբ ես սկսեցի դասախոսություններ Կովկասում, ասացի, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, Վրաստանը ՆԱՏՕ-ի կողմնակից երկիրն է, Ադրբեջանը՝  ճոճվող քաղաքականություն վարող երկիր»,- նշեց նա։
Նրա խոսքով, այսօր իրավիճակը շատ է փոխվել. «Ռուսաստանն ու Հայաստանը, ինչ-որ առումով, նույնիսկ ճգնաժամային հարաբերությունների մեջ են»։
«Երկկողմ ռազմավարական դաշինքի առանցքային տարրերը կասկածի տակ են դրվում։ Եթե արտահայտվում է այն միտքը, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ թե պարզապես անարդյունավետ կառույց է (դա կլինի խնդրի կեսը), այլ հնչում են ելույթներ, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիք է Հայաստանի ազգային անվտանգությանը, սա բոլորովին այլ շարքից է։
Ի՞նչ եզրակացություններ կարող ենք անել սրանից։ Այստեղ կան տարբեր հնարավոր տարբերակներ: Դուք կարող եք գնալ գոյություն ունեցող հարաբերություններն արմատապես խզելու ճանապարհով և ասել, որ դրանք այլևս տեղին ու անարդյունավետ չեն, և դրանով վերջ դնել: Կարելի է ընտրել մեկ այլ տարբերակ: Ես այլ տարբերակ եմ ընտրում։ Ինձ թվում է, որ իրավիճակը լիովին կորած չէ, քաղաքական գործիչները փոխվում են, դա պարբերաբար լինում է, բայց հարաբերությունները պետք է մնան։ Ռուսաստանն ու Հայաստանը, ռուս և հայ ժողովուրդները... շատ է խոսվել տարիների ընթացքում ձևավորված դրական կապերի մասին, բայց եղել են նաև ճգնաժամային ժամանակաշրջաններ»,- ասաց Մարկեդոնովը և հիշեցրեց 20-րդ դարի սկզբի իրավիճակը՝ «ՀԱԵ-ի ունեցվածքի բռնագրավումը և ի պատասխան դաշնակցական տեռորի աճը»։
«Այս ճգնաժամային իրավիճակից դուրս գալու համար, ինձ թվում է, պետք է պատասխանել 2 հարցի՝ ի՞նչ է Ռուսաստանը Հայաստանի համար, իսկ ի՞նչ է Հայաստանը Ռուսաստանի համար։ Առանց այս հարցերի, առանց դրանց ինչ-որ բավական գրագետ ձևակերպման ոչինչ չի ստացվի։ Ինչպես չի ստացվի պարզապես լռել, պարզապես նստել այս իրավիճակում: Որովհետև եթե մենք լռենք, մեր փոխարեն ուրիշները կխոսեն։ Մեր շահերի՞ց ելնելով։ Ես այս հարցում մեծ կասկածներ ունեմ։ Այդ պատճառով, երևի թե կարիք չկա զբաղվելու կենաց դիվանագիտությամբ»,- ընդգծեց նա։

Сергей Маркедонов: Если будем молчать о сложном положении в отношениях Армении и РФ – говорить будут за нас и не в наших интересах
12:09 11/12/2024
«Для меня российско-армянские отношения  – не просто пустой звук или профессиональный интерес: я родился в Ростове-на-Дону, и часть моей идентичности с детства – это Чалтырь, новая Нахичевань, мои армянские одноклассники. Это с детства, этот интерес тогда был предопределен», – заявил ведущий научный сотрудник Центра евроатлантической безопасности Института международных исследований МГИМО МИД России Сергей Маркедонов.
«Я согласен с коллегами, что мы находимся, наверное, в самой сложной точке двусторонних отношений. Еще 2-3 года назад, когда я начинал вводные лекции на Кавказе, говорил о том, что Армения – это стратегический союзник России, Грузия – страна, которая наиболее пронатовская,  Азербайджан – страна, проводящая политику качелей», – отметил он во время конференции на тему «Армения и Россия в условиях регионального и глобального переформатирования: уроки и стратегический выбор» в Ереване 11 декабря.
По его словам, сегодня ситуация очень сильно изменилась: «Россия и Армения находятся в каком-то смысле даже в кризисных отношениях».
«Ключевые элементы двустороннего стратегического союзничества поставлены под сомнение. Если высказывается мысль о том, что ОДКБ – это не просто неэффективная структура (это было бы полбеды), а высказываются речи о том, что ОДКБ – угроза национальной безопасности Армении, это несколько другой ряд совершенно.
Какие выводы из этого мы можем делать? Здесь разные возможные варианты. Можно пойти по пути радикальной ломки наработанных отношений и сказать, что они более нерелеванты и неэффективны, и на этом поставить точку. Можно выбрать другой вариант. Я выбираю другой вариант. Мне кажется ситуация не проиграна абсолютно, политики меняются, такое бывает периодически, а отношения должны оставаться. Россия и Армения, русский и армянский народы … тут много было сказано о позитивных наработанных годами связях, но ведь были и кризисные периоды, которые ставили вопрос ребром», – сказал Маркедонов и напомнил ситуацию начала 20-го века – «конфискацию имущества ААЦ и в ответ рост дашнакского террора».
«Для того, чтобы выйти из этой кризисной ситуации, мне кажется, нужно ответить на 2 вопроса: для чего Россия Армении и для чего Армения России? Без этих вопросов, без их какого-то довольно грамотного формулирования ничего не получится. Как и не получится просто промолчать, просто отсидеться в этой ситуации. Потому что молчать будем мы – говорить будут другие за нас. В наших интересах? У меня большие сомнения по этому поводу. Поэтому заниматься тостовой дипломатией, пожалуй, не нужно», – подчеркнул он.