Հայաստանի պատմության թանգարանում ցուցադրվում են Ախթալայում պեղված բրոնզեդարյան և երկաթեդարյան ուշագրավ ցուցանմուշներ
Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվեց «Երեկ և այսоր. Ժակ դը Մորգանի հետքերով» խորագրով միջազգային ցուցադրությունը։
Առաջին անգամ Ֆրանսիայից Հայաստան են բերվել և Հայաստանի պատմության թանգարանում ցուցադրվել ֆրանսիացի անվանի հնագետ Ժակ դը Մորգանի (1857-1924 թթ․) կողմից Ախթալայում 19-րդ դ․ 80-ական թթ․ պեղված բրոնզեդարյան և երկաթեդարյան հինգ ուշագրավ ցուցանմուշներ, որոնք ներկայացված են դեռ 1990-ական թթ․ հայ-ֆրանսիական արշավախմբերի կողմից տարբեր հնավայրերում հայտնաբերված և ՀՀ թանգարաններում պահվող ավելի քան վեց տասնյակ հնագիտական առարկաների համադրությամբ։
Ասուլիսում Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանն ասաց, որ այսօր ազդադարվում է կարևոր միջազգային ցուցահանդեսի բացում, որը վերաբերում է Հայաստանի հարուստ պատմամշակութային, հատկապես հնագիտական ժառանգությանը և հայ-ֆրանսիական համագործակցությանն այս ոլորտում՝ սկսած 19-րդ դարից հայտնի հնագետ երկրաբան, ինժեներ Ժակ դը Մորգանից։
«Ցուցահանդեսի շրջանակներում հնարավորություն ունենք տեսնելու 19-րդ դարի 80-ական թվականներին հայտնի հնագետ Ժակ դը Մորգանի կողմից Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում՝ Ախթալայում պեղված հնագիտական ժառանգությունից 5 ուշագրավ նմուշներ։ Սրանք բացառիկ կերպով այսօր համադրված են դեռևս 1990-ական թվականներից նաև Ժակ դը Մորգանի հետքերով աշխատող հայ-ֆրանսիական հնագիտական արշավախմբերի գործունեության արդյունքում բացահայտված վեց տասնյակից ավելի ցուցանմուշների հետ, որոնց մի մասն առաջին անգամ է ցուցադրվում»,- ասաց Դ.Պողոսյանը։
Նրա կարծիքով, կարևոր նախադեպ է ու կդառնա հետաքրքիր ավանդույթ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանն ասաց, որ 2024 թվականը թանգարանային ոլորտի համար իսկապես ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների, համակարգային ձեռքբերումների տարի է՝ տարեսկզբին ընդունվեց Թանգարանների մասին օրենքը, թանգարաններում տեղադրվեց էլեկտրոնային տոմսային համակարգ, կարևոր է տարին նաև միջազգային հարուստ համագործակցության ձեռքբերումներով։
«Սա այս տարի մեր երկրորդ նմանատիպ խոշոր նախաձեռնությունն է ու միջազգային համագործակցության կայացումն այս անգամ մեր ֆրանսիայի գործընկերների հետ»,- ասաց նա։
Ա.Մարաբյանն ասաց, որ այս ցուցադրությունը շեշտադրում ու բացահայտում է հայ մշակութային ժառանգության շատ կարևոր դրվագներ, փաստում է հայ-ֆրանսիական դարավոր համագործակցությունը։
«Ցուցադրությունը հետաքրքիր կլինի ոչ միայն մասնագիտական հետազոտական, նաև մեր ընդհանուր լսարանի ընդլայնման տեսանկյունից»,- նշեց նա։
Ֆրանսիայի դեսպանության մշակույթի և համագործակցության հարցերով խորհրդական, տնօրեն Քսավիե Ռիշարն ասաց, որ այս նախագիծը կարելի է դիտարկել մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության համատեքստում։
«Ուրախ ենք, որ այս համագործակցությունը կայացավ: Կարևոր է նշել, որ այս ցուցադրությունը ֆրանսիացի հնագետ Ժակ դը Մորգանի անվան շուրջ է, մի մարդ, ով իր ամբողջ կյանքի նշանակալի հատվածը նվիրել է հայկական հարցի բարձրաձայնմանն ու պաշտպանությանը: Ժակ դը Մորգանն այն մտավորականներից է, ովքեր առաջիններից արձագանքեցին ու բարձրաձայնեցին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայերի ջարդերի, աքսորի մասին:
Նրա անունը մշտապես շրջանառվում է, երբ հայկական հարցի մասին է խոսք լինում:
Նրա ողջ գործունեությունը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների, ջերմ բարեկամական համագործակցության ապացույցն է»,- ասաց Քսավիե Ռիշարը:
Նա նշեց, որ սա մեծ իրադարաձություն է իրենց համար, մեծապես ուրախ են այս ցուցադրության կայացման համար:
«Երեկ և այսоր. Ժակ դը Մորգանի հետքերով» խորագրով միջազգային ցուցադրությանը կազմակեպվել է Հայաստանի պատմության թանգարանի և Ֆրանսիայի ազգային հնագիտության թանգարանի համագործակցությամբ և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան ակտիվ նախաձեռնությամբ ու աջակցությամբ, ՀՀ ԿԳՄՍ և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարությունների ակտիվ աջակցությամբ և հովանու ներքո։
Ասուլիսին ներկա Ֆրանսիայի ազգային հնագիտության թանգարանի տնօրեն Ռոզ-Մարի Մուսսոն ասաց, որ Ժակ դը Մորգանը 19-րդ դարի նշանավոր գործիչ է, ով պեղումներ է իրականացրել Հայաստանում. «Հույս ունեմ միակը չէ, և ապագայում առիթ կունենանք այլ մասնագետների աշխատանքներ ներկայացնել Հայաստանում: Մեծապես հույս ունեմ, որ այս ցուցահանդեսը ոգեշնչման աղբյուր է դառնալու մի շարք հայ երիտասարդների հետ, ովքեր 20-30 տարի անց, միգուցե այս ցուցադրությամբ ոգեշնչված, դառնան հայտնի հնագետներ»:
«Երեկ և այսоր. Ժակ դը Մորգանի հետքերով» խորագրով միջազգային ցուցադրությունը կգործի մինչև 2025 թվականի մարտի 11-ը:

Выставка «Вчера и сегодня: по следам Жака де Моргана» – в Музее истории Армении
В Музее истории Армении в Ереване открылась международная выставка «Вчера и сегодня: по следам Жака де Моргана».
В рамках выставки «Вчера и сегодня: по следам Жака де Моргана» из Франции в Армению впервые привезены и экспонируются пять выдающихся археологических находок, выявленных при раскопках Ахталы в 1880-х годах известным французским археологом Жаком де Морганом (1857–1924). Они экспонируются вместе с более чем 60 археологическими артефактами, найденными при проведении армяно-французских экспедиций на различных исторических памятниках с 1990-х годов и хранящимися в музеях Республики Армения.
На пресс-конференции 11 декабря директор музея истории Давид Погосян отметил, что сегодня открывается важная международная выставка, отражающая богатое историко-культурное, в частности археологическое наследие Армении и  армяно-французское сотрудничество в сфере сохранения историко-культурного наследия, начиная с 19-го века.
«В рамках выставки представлена возможность увидеть пять примечательных археологических находок, выявленных при раскопках Ахталы в 1880-х годах известным французским археологом Жаком де Морганом. Они в эксклюзивном порядке экспонируются вместе с более чем 60 археологическими артефактами, обнаруженными при проведении армяно-французских экспедиций, в том числе и по следам Жака де Моргана, на различных исторических памятниках еще с 1990-х годов. Часть этих артефактов экспонируется впервые», – отметил он.
По словам Давида Погосяна, это важный прецедент и станет интересной традицией.
Начальник управления культурного наследия министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Астхик Марабян в свою очередь отметила, что 2024 год действительно стал годом институциональных реформ и системных достижений для музейной сферы: в начале года был принят Закон о музеях, была создана единая система электронных билетов для посещения государственных музеев, уходящий год ознаменовался также достижениями в области  международного сотрудничества.
«Открывшаяся сегодня выставка – наша вторая подобная крупная инициатива в этом году и пример установления международного сотрудничества, на этот раз с нашими французскими партнерами», – сказала она.
А.Марабян отметила, что эта выставка подчеркивает и раскрывает очень важные аспекты армянского культурного наследия, отражает многовековое армяно-французское сотрудничество.
Ксавье Ришар, советник по вопросам культуры и сотрудничества посольства Франции, указал, что этот проект можно рассматривать в контексте армяно-французского сотрудничества в сфере охраны культурного наследия.
«Мы рады, что это сотрудничество состоялось. Важно отметить, что эта выставка отражает деятельность французского археолога Жака де Моргана, человека, посвятившего значительную часть своей жизни озвучиванию и отстаиванию Армянского вопроса. Жак де Морган – из деятелей, которые одними из первых откликнулись и привлекли внимание к резне и изгнанию армян Османской Турцией»,– отметил он.
«Вся его деятельность является отражением армяно-французских отношений и теплого дружеского сотрудничества», – сказал Ксавье Ришар.
Он отметил, что для них это большая честь, они очень рады этой выставке.
Выставка «Вчера и сегодня: по следам Жака де Моргана» организована Музеем истории Армении и французским Национальным археологическим музеем (Musée d’Archéologie Nationale) по инициативе и при поддержке посольства Франции в Республике Армения, под эгидой министерства культуры Франции и МОНКС Армении.
Присутствовавшая на пресс-конференции директор Национального музея археологии Франции Роз-Мари Муссо отметила, что Жак де Морган является видным деятелем XIX века, проводившим раскопки в Армении. «Надеюсь, в будущем у нас будет возможность представить работы других специалистов в Армении. Я очень надеюсь, что эта выставка станет источником вдохновения для представителей армянской молодежи, и они, возможно, через 20-30 лет станут знаменитыми археологами», – указала она.
Международная выставка под названием «Вчера и сегодня: по следам Жака де Моргана» продлится до 11 марта 2025 года.