Կոնվերս Բանկը և IFC-ն միավորում են ջանքերը՝ խթանելու փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումը Հայաստանում
Կոնվերս Բանկը և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) հայտարարում են համագործակցության մասին, որն ուղղված է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) համար ֆինանսական միջոցների հասանելիության բարձրացմանը: Համագործակցության շրջանակում IFC-ն Կոնվերս Բանկին կտրամադրի երաշխիք՝ 10 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկային պորտֆելի վերադարձելիության ռիսկը 50%-ով չեզոքացնելու համար:
Կոնվերս Բանկն առաջին ֆինանսական կառույցներից մեկն է Հայաստանում, ում հետ IFC-ին համագործակցում է ՀՀ-ում ֆինանսական այս գործիքը ներդնելու հարցում:
Փոքր և միջին ձեռնարկությունները տնտեսական աճի, նորարարության և զբաղվածության հիմնական շարժիչ ուժերն են Հայաստանում և ապահովում են աշխատատեղերի գերակշռող մասը: Սակայն նրանք բախվում են 1.1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորման պակասի հետ, այդ թվում պայմանավորված այնպիսի մարտահրավերներով, ինչպիսիք են գրավի և ֆինանսական սահմանափակ հնարավորությունները:
«Մենք մեկնարկում ենք համագործակցություն Կոնվերս Բանկի հետ՝ լրացնելու համար Հայաստանի փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման պակասը։ Այս համագործակցությունը հանդիսանում է ռիսկերի փոխհատուցման` IFC-ի առաջին գործիքներից մեկը երկրում: Այն նպատակ ունի աջակցել այդ բիզնեսներին, այդ թվում՝ կանանց կողմից կառավարվող ձեռնարկություններին և գյուղատնտեսության ոլորտին՝ խթանելով կայուն աճն և նորարարությունը», – նշել է Մարսելո Կաստեժանոսը՝ Եվրոպայում IFC-ի ֆինանսական հաստատությունների խմբի տարածաշրջանային գլխավոր մենեջերը։
IFC-ի երաշխիքով ապահովված պորտֆելի 75%-ը ուղղվելու է վարկառուների թիրախային խմբերի ֆինանսավորմանը, ինչպիսիք են կանանց կողմից տնօրինվող ձեռնարկությունները, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության ոլորտներում կամ գյուղական համայնքներում գործող ՓՄՁ-ները, ինչպես նաև էներգաարդյունավետ ծրագրերի իրականացումը:
Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Գրիգորյանն իր խոսքում նշեց. «Ուրախ ենք հայտնել այս նորարարական ծրագրի շրջանակում IFC-ի հետ մեր համագործակցության մեկնարկի մասին: Սա կարևոր քայլ է՝ ուղղված Հայաստանի փոքր և միջին բիզնեսի համար ֆինանսավորման հնարավորությունների ընդլայնմանը՝ նպաստելով վերջիններիս կայուն զարգացմանը և աճին: Այս համագործակցության շնորհիվ մենք կկարողանանք ընդլայնել մեր վարկավորման ծավալները հատկապես տնտեսության թերսպասարկվող խմբերում ընդգրկված ՓՄՁ-ներին, միևնույն ժամանակ նվազեցնելով մեր ՓՄՁ պորտֆելի վարկային ռիսկերը»:

Converse Bank and IFC join forces to support growth of SMEs in Armenia
Converse Bank and the International Finance Corporation (IFC) are collaborating to enhance access to finance for small and medium-sized enterprises in Armenia. As part of this partnership, IFC will provide an unfunded risk sharing facility that covers 50% of the credit risk on a loan portfolio of US$ 10 million equivalent, enabling Converse Bank to expand its lending capabilities to SMEs.
Converse Bank is among first financial institutions in Armenia to partner with IFC in implementing this innovative risk-sharing instrument.
Smaller businesses are key drivers of economic growth, innovation, and employment in Armenia, with micro, small, and medium enterprises (MSMEs) accounting for the majority of jobs. But they face a $1.1 billion finance gap because of challenges including limited collateral and relatively weak  financial position.
“We are launching a partnership with Converse Bank to address the significant finance gap faced by smaller businesses in Armenia. This collaboration, featuring IFC's one of the first risk sharing facilities in the country, aims to empower those businesses, including women-owned enterprises and agribusinesses, driving sustainable growth and innovation,” said Marcelo Castellanos, IFC’s Senior Regional Manager for the Financial Institutions Group in Europe.
Under the agreement, 75% of the loan portfolio covered by IFC’s risk sharing facility will be allocated to SMEs from key target groups, including women-owned businesses, agriculture and rural enterprises, and SMEs involved in climate, health and education activities in Armenia.
Andranik Grigoryan, CEO of Converse Bank, commented: “We are excited to announce this partnership with IFC as part of an innovative program aimed at enhancing SME financing in Armenia. This collaboration represents a significant step in unlocking financing opportunities for SMEs and supporting their sustainable growth. Through this initiative, we aim to expand our lending, particularly to underserved SMEs, while effectively reducing the credit risk associated with our portfolio.
Converse Bank is a dynamically growing universal commercial bank in Armenia, with a strong focus on the retail and MSME segments. The Bank provides a comprehensive suite of financial products and services to individuals, corporates, and institutions through its extensive distribution channels, which include a network of 33 branches, along with advanced mobile and online banking platforms.