Միրզոյան. Մեր տարածաշրջանում դրա ականատես եղանք ոչ միայն շուրջ 110 տարի առաջ, այլև անցյալ տարի
«Ցեղասպանական գործողությունների, դրսևորումների ականատես ենք լինում աշխարհի տարբեր անկյուններում, հատկապես զինված հակամարտությունների գոտիներում»,- Երևանում ընթացող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ Գլոբալ ֆորումին ունեցած ելույթում ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ միջազգային հանրությունը  ցեղասպանությունների և զանգվածային այլ ոճրագործությունների մասին սկսում է ավելի շատ խոսել և ուշադրություն դարձնել, երբ դրանք արդեն իսկ կայացած փաստեր են։
«Մեր տարածաշրջանում դրա ականատես եղանք ոչ միայն շուրջ 110 տարի առաջ Հայոց  ցեղասպանության պարագայում, այլև բառացիորեն անցյալ տարի, երբ թվում էր, թե աշխարհին տեսանելի են բավարար ռիսկի գործոններ, որոնք կարող են հանգեցնել անդառնալի հետևանքների։
Ցավոք, մենք անկարող եղանք կանխել և այսօր ականատես ենք այդ անդառնալի հետևանքներին։ Սա այն օրինակներից է, երբ միջազգային կառույցների արձագանքը հավասարազոր չէր ռիսկի գործոններին և տեղում ստեղծված իրավիճակին»,– ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ  ֆորումն անցկացվում է «Ցեղասպանության և այլ ոճրագործությունների նկատմամբ վաղ ազդարարման և վաղ արձագանքման միջազգային մեխանիզմների արդյունավետության ամրապնդումը» խորագրի ներքո:

Armenian FM: We witnessed genocide in our region last year
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan deplored belated international response to genocide and other atrocity crimes in his remarks at the 5th Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan on Thursday.
“We’re witnessing acts of genocide in different parts of the world, especially in conflict zones,” the minister said.
“We witnessed this in our region not only in the case of the Armenian Genocide about 110 years ago, but also literally last year, when it seemed that the world was seeing enough risk factors that could lead to irreversible consequences.
“Unfortunately, we failed to prevent it and today we are facing its irreversible consequences. This is one of the examples when the response of international organizations was not commensurate with the risk factors and the situation on the ground,” he remarked.