Միրզոյան. Մեր տարածաշրջանում դրա ականատես եղանք ոչ միայն շուրջ 110 տարի առաջ, այլև անցյալ տարի
«Ցեղասպանական գործողությունների, դրսևորումների ականատես ենք լինում աշխարհի տարբեր անկյուններում, հատկապես զինված հակամարտությունների գոտիներում»,- Երևանում ընթացող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ Գլոբալ ֆորումին ունեցած ելույթում ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ միջազգային հանրությունը  ցեղասպանությունների և զանգվածային այլ ոճրագործությունների մասին սկսում է ավելի շատ խոսել և ուշադրություն դարձնել, երբ դրանք արդեն իսկ կայացած փաստեր են։
«Մեր տարածաշրջանում դրա ականատես եղանք ոչ միայն շուրջ 110 տարի առաջ Հայոց  ցեղասպանության պարագայում, այլև բառացիորեն անցյալ տարի, երբ թվում էր, թե աշխարհին տեսանելի են բավարար ռիսկի գործոններ, որոնք կարող են հանգեցնել անդառնալի հետևանքների։
Ցավոք, մենք անկարող եղանք կանխել և այսօր ականատես ենք այդ անդառնալի հետևանքներին։ Սա այն օրինակներից է, երբ միջազգային կառույցների արձագանքը հավասարազոր չէր ռիսկի գործոններին և տեղում ստեղծված իրավիճակին»,– ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ  ֆորումն անցկացվում է «Ցեղասպանության և այլ ոճրագործությունների նկատմամբ վաղ ազդարարման և վաղ արձագանքման միջազգային մեխանիզմների արդյունավետության ամրապնդումը» խորագրի ներքո:

Арарат Мирзоян: Международное сообщество начинает говорить о геноцидах, когда они уже стали свершившимся фактом
«Становимся свидетелями геноцидальных действий, проявлений в различных уголках мира, особенно в зонах вооруженных конфликтов», – заявил в своей речи на 5-м Глобальном форуме «Против преступления геноцида» в Ереване 12 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
По его словам, международное сообщество начинает говорить о геноцидах и других массовых преступлениях и обращать на них внимание, когда они уже стали свершившимся фактом.
«В нашем регионе мы стали свидетелями этого не только около 110 лет назад, во время Геноцида армян, но и буквально в прошлом году, когда, казалось, миру были очевидны достаточные факторы риска, которые могли привести к необратимым последствиям.
К сожалению, мы оказались бессильны предотвратить это, и сегодня мы являемся свидетелями этих необратимых последствий. Это из примеров того, когда реакция международных структур не была адекватна факторам риска и сложившейся на месте ситуации», – заявил глава армянского внешнеполитического ведомства.
Отметим, в Ереване проходит 5-й Глобальный форум «Против преступления геноцида» на тему «Укрепление эффективности международных механизмов раннего предупреждения и раннего реагирования на геноцид и другие преступления».