Մաhաgել է անվանի բժիշկ-գիտնական, պրոֆեսոր Հայրապետ Գալստյանը
Կյանքից հեռացել է անվանի բժիշկ-գիտնական, ավագ ընկեր, ուսուցիչ, պրոֆեսոր Հայրապետ Գալստյանը։ Լուրը հայտնում է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը։
«85-ամյա պրոֆեսորը կյանքի 64 տարին նվիրել էր մարդկանց կյանքերի փրկության կարևոր գործին:
Նա  ԵՊԲՀ 1960 թվականի շրջանավարտ է։   ՀՀ ԱՆ Վ․ Ա․ Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնը ղեկավարել է 2002-2014 թվականը, միաժամանակ եղել կենտրոնի ընդհանուր ուռուցքաբանության բաժանմունքի վարիչը:
Երկար տարիներ հմուտ մասնագետը եղել է ՀՀ ԱՆ գլխավոր ուռուցքաբանը: Ղեկավարել է գիտական աշխատանքներ, միաժամանակ կատարել հազարավոր վիրահատություններ:
Բժշկագիտության նահապետը  ԳԱԱ թղթակից անդամ է, բժշկագիտության նվիրյալ, ով մեր երկրում ուռուցքաբանության ոլորտի զարգացման գործում անուրանալի ավանդ ուներ։
Շատ դժվար է խոսել Ձեր մասին անցյալ ժամանակով։ Բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, շրջանավարտների, բոլորիս անունից ցավակցում ենք ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, ընկերներին։

Ушел из жизни известный ученый и врач, профессор Айрапет Галстян
Ушел из жизни известный ученый и врач, старший товарищ, учитель, профессор Айрапет Галстян. Об этом сообщил ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян.
«85-летний профессор 64 года своей жизни посвятил важному делу спасения человеческих жизней.
Выпускник ЕГМУ 1960 года, он руководил Национальным центром онкологии имени В. А. Фанарджяна в 2002-2014 гг., в то же время был заведующим отделением общей онкологии центра.
Долгие годы опытный специалист был главным онкологом Минздрава РА. Руководил научными работами, в то же время проводил тысячи операций.
Патриарх медицины является членом-корреспондентом НАН, он внес незабываемый вклад в развитие сферы онкологии в нашей стране», – указал Мурадян.
«Очень трудно говорить о Вас в прошедшем времени. От имени профессорско-преподавательского состава, выпускников вуза, всех нас выражаю соболезнования членам семьи, родным, друзьям.