2018 թ.-ին իշխանության եկող ուժերն ու դրանց արտաքին հովանավորյալները դաշտ մտան ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանության կարգախոսներով. Տիգրան Աբրահամյան
10:18 14/12/2024
«Ես վստահ չեմ, որ Սիրիայում, ռազմաքաղաքական առումով, իրադրությունը վերջնական հանգուցալուծվել է:
Նախ, մինչ Սիրիայի որոշ խմբեր, ահաբեկչական կազմակերպություններ, դրանց հետևում կանգնած ուժեր հաղթանակ են տոնում, Իսրայելը Սիրիայի տարածքային ամբողջականության հաշվին ընդլայնում է իր վերահսկողության գոտին:
Մյուս կողմից, ինչպե՞ս պաշտպանել Սիրիայի տարածքային պաշտպանությունը, երբ նույն Իսրայելը սիրիական բանակի գրեթե ողջ ռազմական ռեսուրսը ոչնչացրեց` նավատորմից մինչև ավիացիա ու ՀՕՊ:
Ինչպես շատ դեպքերում է լինում, Սիրիայում տեղի ունեցավ իշխանափոխություն, սակայն դա շատ հեռու էր զուտ ներքաղաղաքական իրադարձություն լինելուց, դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ այս պահին էլ ռեգիոնալ, միջազգային կենտրոնների մի մասը փորձում է ամրապնդել ձեռք բերվածը, իսկ մյուս մասն արդեն պատրաստվում է ռևանշի կամ նվազագույնն իրադրության վերջնական հանգուցալուծմանը խոչընդոտելուն:
Հայաստանում էլ 2018 թվականին իշխանության եկող ուժերն ու դրանց արտաքին հովանավորյալները դաշտ մտան ինքնիշխանության և երկրի տարածքային ամբողջականության պահպանության խրոխտ կարգախոսներով, տեղի ունեցած իշխանափոխությունը հռչակեցին պատմական հաղթանակ, իսկ այդ ամենից 2 տարի անց Հայաստանն ու Արցախը դաժան պատերազմ ստացան, դրան հաջորդող տարիներին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի կարևոր հատված օկուպացվեց, Արցախն ադրբեջանացվեց, դեռ չեմ խոսում հազարավոր զոհերի, վիրավորների և բռնի տեղահանվածների մասին»:

Абрамян: В Армении тоже в 2018 году пришедшие к власти силы и их внешние покровители вышли на поле с величественными лозунгами
Не уверен, что военно-политическая ситуация в Сирии окончательно разрешилась, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Во-первых, пока некоторые сирийские группировки, террористические организации и стоящие за ними силы празднуют победу, Израиль расширяет свою зону контроля в ущерб территориальной целостности Сирии.
С другой стороны, как обеспечить территориальную оборону Сирии, когда тот же Израиль уничтожил почти все военные ресурсы сирийской армии – от флота до авиации и ПВО?
Как это часто бывает, в Сирии произошла смена власти, весьма далекая от чисто внутриполитического события, не говоря уже о том, что и сейчас некоторые региональные и международные центры пытаются укрепить достигнутое, а остальные уже готовятся к реваншу или, как минимум, к воспрепятствованию окончательному разрешению ситуации», – отметил Абрамян.
«В Армении тоже в 2018 году пришедшие к власти силы и их внешние покровители вышли на поле с величественными лозунгами защиты суверенитета и территориальной целостности страны, провозгласили смену власти исторической победой, а 2 года спустя Армения и Арцах получили жестокую войну. В последующие годы важная часть суверенной территории Республики Армения была оккупирована, Арцах – азербайджанизирован, не говоря уже о тысячах жертвах, раненых и насильственно перемещенных лицах», – обратил внимание Абрамян.