2018 թ.-ին իշխանության եկող ուժերն ու դրանց արտաքին հովանավորյալները դաշտ մտան ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանության կարգախոսներով. Տիգրան Աբրահամյան
10:18 14/12/2024
«Ես վստահ չեմ, որ Սիրիայում, ռազմաքաղաքական առումով, իրադրությունը վերջնական հանգուցալուծվել է:
Նախ, մինչ Սիրիայի որոշ խմբեր, ահաբեկչական կազմակերպություններ, դրանց հետևում կանգնած ուժեր հաղթանակ են տոնում, Իսրայելը Սիրիայի տարածքային ամբողջականության հաշվին ընդլայնում է իր վերահսկողության գոտին:
Մյուս կողմից, ինչպե՞ս պաշտպանել Սիրիայի տարածքային պաշտպանությունը, երբ նույն Իսրայելը սիրիական բանակի գրեթե ողջ ռազմական ռեսուրսը ոչնչացրեց` նավատորմից մինչև ավիացիա ու ՀՕՊ:
Ինչպես շատ դեպքերում է լինում, Սիրիայում տեղի ունեցավ իշխանափոխություն, սակայն դա շատ հեռու էր զուտ ներքաղաղաքական իրադարձություն լինելուց, դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ այս պահին էլ ռեգիոնալ, միջազգային կենտրոնների մի մասը փորձում է ամրապնդել ձեռք բերվածը, իսկ մյուս մասն արդեն պատրաստվում է ռևանշի կամ նվազագույնն իրադրության վերջնական հանգուցալուծմանը խոչընդոտելուն:
Հայաստանում էլ 2018 թվականին իշխանության եկող ուժերն ու դրանց արտաքին հովանավորյալները դաշտ մտան ինքնիշխանության և երկրի տարածքային ամբողջականության պահպանության խրոխտ կարգախոսներով, տեղի ունեցած իշխանափոխությունը հռչակեցին պատմական հաղթանակ, իսկ այդ ամենից 2 տարի անց Հայաստանն ու Արցախը դաժան պատերազմ ստացան, դրան հաջորդող տարիներին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի կարևոր հատված օկուպացվեց, Արցախն ադրբեջանացվեց, դեռ չեմ խոսում հազարավոր զոհերի, վիրավորների և բռնի տեղահանվածների մասին»:

Opposition lawmaker Tigran Abrahamyan says the military and political situation in Syria may not have been finally resolved after its seizure by rebels and the end of President Bashar al-Assad's rule.
“While some Syrian groups, terrorist organizations and the forces backing them are celebrating their victory, Israel is expanding its territory further into Syria,” the Pativ Unem faction MP wrote on Facebook on Saturday.
“On the other hand, how can Syria's territory be protected when Israel has destroyed almost all the military resources of the Syrian army, from the navy to the air defense systems?
“As it often happens, the change of power in Syria was far from being a purely internal political event, not to mention that even now some regional and international centers are trying to cement their gains, while the rest are already preparing for revenge or, at the very least, to prevent the final resolution of the situation,” Abrahamyan stated.
“In Armenia too, in 2018, the forces that came to power and their external backers took the field with majestic slogans of defending the country's sovereignty and territorial integrity, calling the change of power a historic victory, while two years later Armenia and Artsakh faced a brutal war. In the following years, vast swaths of Armenia’s sovereign territory were occupied and Artsakh was Azerbaijaniized, leaving thousands of victims, wounded and forcibly displaced persons,” the MP added.