ԵԱՏՄ-ին անդամակցության շնորհիվ է, որ ՀՀ-ն կարողացելէ ապահովել բարձր ցուցանիշները. Հանձնաժողովի ՔՊ-ական նախագահ
16:04 16/12/2024
«Այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ խնդրահարույց համաշխարհային իրավիճակներ են եղել, նաև Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության շնորհիվ է, որ ՀՀ-ն կարողացելէ ապահովել բարձր ցուցանիշները»- ԱԺ Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր  Վաղարշակ Հակոբյանը։
Հանջնաժողովում հրավիրվել է քննարկում՝ «Տասը տարի Եվրասիական տնտեսական միությունում․ արդյունքներ և հեռանկարներ» խորագրով։
ՔՊ-ական պատգամավորը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի հունվարի 2-ին լրանում է ԵԱՏՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության 10 տարին։
Վաղարշակ Հակոբյանի խոսքով՝ Առնվազը վերջին 5-6 տարիների ընթացքում ՀՀ-ը բազմաթիվ դրվագներով «շատ էֆեկտիվ է գործել և ունեցել է այն տնտեսական աճը, որը միջազգային գործընկերների գնահատմամբ  բավականին բարձր է եղել»։
Հիմնական զեկուցող Էկոնոիկայի փոխնախարար Նարեկ Հովակիմյանը տեղեկացրեց, որ 2024 թվականի 10 ամիսների ընթացքում ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը հատել է 11 մլրդ դոլարի շեմը։
Ըստ փոխնախարարի, եթե ԵԱՏՄ-ին անդամակցության առաջին տարում դեպի միություն Հայաստանից արտահանումը մոտ 300 մլն դոլարի էր, ապա 2023 ամփոփած տարում  3.4 մլրդ դոլարի արտահանում է եղել։

Депутат от партии Пашиняна: В том числе благодаря членству в ЕАЭС Армения смогла обеспечить высокие показатели
16:40 16/12/2024
В ходе состоявшегося 16 декабря в Национальном Собрании Армении заседания Постоянной комиссии по региональной и евразийской интеграции председатель комиссии, депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Вагаршак Акопян подвел итоги десятилетия членства Армении в Евразийском экономическом союзе.
«За эти годы в мире возникло множество проблемных ситуаций, и в том числе благодаря членству в Евразийском экономическом союзе Армения смогла обеспечить высокие показатели», – заявил на заседании Вагаршак Акопян.
На заседании комиссии было организовано обсуждение на тему «Десять лет в Евразийском экономическом союзе: итоги и перспективы».
Депутат от ГД напомнил, что 2 января 2025 года исполняется 10 лет членства Армении в ЕАЭС.
«По меньшей мере, в течение последних 5-6 лет Республика Армения во многих эпизодах действовала очень эффективно. Нам удалось добиться экономического роста, который также высоко оценили наши международные партнеры, несмотря на множество глобальных вызовов», – отметил он.
Заместитель министра экономики Республики Армения Нарек Овакимян в свою очередь указал, что за 10 месяцев 2024 года товарооборот Армении со странами ЕАЭС превысил порог в 11 миллиардов долларов.
По словам замминистра, если в первый год членства в ЕАЭС экспорт из Армении в ЕАЭС составлял около 300 миллионов долларов, то в 2023 году экспорт составил 3,4 миллиарда долларов.