Աղազարյանի վերաբերյալ արտահոսքը խախտում է ազգային օրենսդրությունը և միջազգային իրավունքի մի շարք նորմեր. Թագուհի Թովնասյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը գրել է, որ Հովիկ Աղազարյանի մասով կրկին գրություններ է ուղարկել իր միջազգային գործընկերներին և մի շարք միջազգային կազմակերպություններին:
«Որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող Հայաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչ, իմ պարտքն եմ համարում անդրադառնալ ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հետ կատարվածին:
Ունենալով մարդկային, գաղափարական և քաղաքական ծայրահեղ հակասություններ նույն պատգամավորի հետ, այնուամենայնիվ, համարում եմ, որ մարդու անձնական հեռախոսազրույցները, նամակագրություններն առանձնացնելը և քաղաքական թիմի անդամներին դրանց հետ ծանոթանալու հնարավորություն ընձեռնելը, անձնական տվյալների պաշտպանության տեսանկյունից, խիստ խնդրահարույց է և անընդունելի:
Այդ արտահոսքը խախտում է ազգային օրենսդրությունը և միջազգային իրավունքի մի շարք նորմեր.
1. Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիր - 1948
2. Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիր - 1966
3. Եվրոպական կոնվենցիա մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին - 1950
4. Ընդհանուր տվյալների պաշտպանության կանոնակարգ (GDPR) (2016/679) - 2016
ՀՀ Սահմանադրության 33 և 34-րդ հոդվածները հստակ սահմանում են, որ յուրաքանչյուր ոք ունի նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների և հաղորդակցության այլ ձևերի ազատության և գաղտնիության իրավունք:
Առավել անընդունելի է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանին փոխկապակցված կայքում պատգամավորի սեռական կողմնորոշման մասին «բացահայտումներ են արվել»՝ նույն հեռախոսային տեղեկությունների հղումով:
Աղազարյանի հետ կատարվածը վկայում է ոչ միայն այն մասին, որ խախտվել է նրա անձնական տվյալների պաշտպանության սկզբունքը, այլ նաև տպավորություն է, որ Կառավարության աշխատակզմից ուղղորդված թիրախավորման արշավ է սկսվել պատգամավորի դեմ:
Իմ միջազգային գործընկերներից ու տարբեր կազմակերպություններից ակնկալում եմ համապատասխան արձագանք, քանի որ նախկինում իրավունքների ամենաչնչին ոտնհարման դեպքերով օտարերկրյա դեսպանները, տեսաուղերձով, նույնիսկ դատապարտում էին տեղի ունեցածը: Հիմա՝ մի տեսակ լուռ են:
Էկրանապատկերը՝ Ինֆոքոմի:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապօրինաբար լիազորությունները դադարեցված նախագահ, անկուսակցական պատգամավոր»։

Nonpartisan MP Taguhi Tovmasyan has again sent letters to her international colleagues and several international organizations regarding the case of Hovik Aghazaryan, an MP who was expelled from Armenia's ruling Civil Contract party for "leaking confidential information" to media. The MP's full statement is provided below.
"As a representative of the Armenian parliament working on human rights protection, I consider it my duty to address the incident involving MP Hovik Aghazaryan.
Despite having extreme human, ideological, and political differences with this particular MP, I believe that the publicizing of personal phone conversations and correspondences, and providing political team members the opportunity to familiarize themselves with these, is highly problematic and unacceptable from the standpoint of personal data protection. This leak violates national legislation and several international legal norms:
1. Universal Declaration of Human Rights - 1948
2. International Covenant on Civil and Political Rights - 1966
3. European Convention on Human Rights - 1950
4. General Data Protection Regulation - 2016
Articles 33 and 34 of the Constitution of Armenia clearly define the right to the privacy of correspondence, telephone conversations, and other forms of communication.
What is even more unacceptable is that a “revelation” regarding the sexual orientation of the MP was published on a website connected to Taron Chakhoyan, the Deputy Chief of Staff of the Prime Minister, using the same phone information.
The incident involving Aghazaryan not only highlights the violation of his personal data protection rights, but also gives the impression that a targeted campaign has been launched against the MP, directed from the government apparatus.
I expect appropriate responses from my international colleagues and organizations, as in the past, even minor violations of rights were condemned by foreign diplomats through video messages. However, this time there seems to be a certain silence."