Աղազարյանի վերաբերյալ արտահոսքը խախտում է ազգային օրենսդրությունը և միջազգային իրավունքի մի շարք նորմեր. Թագուհի Թովնասյան
13:32 17/12/2024
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը գրել է, որ Հովիկ Աղազարյանի մասով կրկին գրություններ է ուղարկել իր միջազգային գործընկերներին և մի շարք միջազգային կազմակերպություններին:
«Որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող Հայաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչ, իմ պարտքն եմ համարում անդրադառնալ ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հետ կատարվածին:
Ունենալով մարդկային, գաղափարական և քաղաքական ծայրահեղ հակասություններ նույն պատգամավորի հետ, այնուամենայնիվ, համարում եմ, որ մարդու անձնական հեռախոսազրույցները, նամակագրություններն առանձնացնելը և քաղաքական թիմի անդամներին դրանց հետ ծանոթանալու հնարավորություն ընձեռնելը, անձնական տվյալների պաշտպանության տեսանկյունից, խիստ խնդրահարույց է և անընդունելի:
Այդ արտահոսքը խախտում է ազգային օրենսդրությունը և միջազգային իրավունքի մի շարք նորմեր.
1. Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիր - 1948
2. Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիր - 1966
3. Եվրոպական կոնվենցիա մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին - 1950
4. Ընդհանուր տվյալների պաշտպանության կանոնակարգ (GDPR) (2016/679) - 2016
ՀՀ Սահմանադրության 33 և 34-րդ հոդվածները հստակ սահմանում են, որ յուրաքանչյուր ոք ունի նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների և հաղորդակցության այլ ձևերի ազատության և գաղտնիության իրավունք:
Առավել անընդունելի է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանին փոխկապակցված կայքում պատգամավորի սեռական կողմնորոշման մասին «բացահայտումներ են արվել»՝ նույն հեռախոսային տեղեկությունների հղումով:
Աղազարյանի հետ կատարվածը վկայում է ոչ միայն այն մասին, որ խախտվել է նրա անձնական տվյալների պաշտպանության սկզբունքը, այլ նաև տպավորություն է, որ Կառավարության աշխատակզմից ուղղորդված թիրախավորման արշավ է սկսվել պատգամավորի դեմ:
Իմ միջազգային գործընկերներից ու տարբեր կազմակերպություններից ակնկալում եմ համապատասխան արձագանք, քանի որ նախկինում իրավունքների ամենաչնչին ոտնհարման դեպքերով օտարերկրյա դեսպանները, տեսաուղերձով, նույնիսկ դատապարտում էին տեղի ունեցածը: Հիմա՝ մի տեսակ լուռ են:
Էկրանապատկերը՝ Ինֆոքոմի:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապօրինաբար լիազորությունները դադարեցված նախագահ, անկուսակցական պատգամավոր»։

Товмасян: Связанная с Овиком Агазаряном утечка нарушает национальное законодательство и несколько норм международного права
14:31 17/12/2024
Депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян пишет:
«Я снова отправила письма своим международным коллегам и нескольким международным организациям по делу Овика Агазаряна.
Как представитель парламента Армении, занимающийся защитой прав человека, я считаю своим долгом обратить внимание на инцидент, связанный с депутатом Овиком Агазаряном.
Несмотря на сильные человеческие, идеологические и политические разногласия с этим депутатом, я считаю, что публикация личных телефонных разговоров и переписки, а также предоставление членам политической команды возможности ознакомиться с ними крайне проблематичны и неприемлемы с точки зрения защиты персональных данных.
Эта утечка нарушает национальное законодательство и несколько норм международного права:
1. Всеобщую декларацию прав человека - 1948
2. Международный пакт о гражданских и политических правах - 1966
3. Европейскую конвенцию о правах человека - 1950
4. Общий регламент защиты данных - 2016
Статьи 33 и 34 Конституции Армении четко устанавливают право на неприкосновенность переписки, телефонных разговоров и других форм связи.
Ещё более неприемлемо то, что «разоблачение» о сексуальной ориентации депутата было опубликовано на сайте, связанном с Тароном Чахояном, заместителем руководителя аппарата премьер-министра, с использованием той же телефонной информации.
Инцидент с Агазаряном не только подчеркивает нарушение его права на защиту персональных данных, но и создает впечатление, что против депутата началась целенаправленная кампания, направляемая из аппарата правительства.
Я ожидаю соответствующих реакций от моих международных коллег и организаций, так как ранее даже минимальные нарушения прав удостаивалисьосуждения со стороны иностранных дипломатов, даже с помощью видеообращений. Однако теперь они почему-то хранят молчание».