Հարավային Կովկասն այս օպերացիայի վտանգավոր ուղղություններից է, իսկ Հայաստանը փոթորիկների շրջափուլից որևէ ձևով դուրս չի գալիս. Աբրահամյան
09:38 19/12/2024
Սիրիայում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների հետո վերլուծական հիմնական քննարկումներն այն հարցի շուրջ են, թե ո՞րն է լինելու հարձակման կամ ներքին փլուզումների հաջորդ կանգառը»,- գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Եթե հաշվի առնենք, որ հիմնական մեխը կապված է Իրանի և տարբեր երկրներում գործող պրոիրանական ուժերի հետ, ապա մի կողմից լարվածության մեծ հավանականություն է առկա Իրաքի ու Եմենի ուղղությամբ:
Մյուս կողմից` մեզ ուղիղ վերաբերող մասով, անչափ վտանգավոր է այն հանգամանքը, որ Իրանի դեմ նոր ճնշումների համատեքստում, փորձվելու է մի կողմից նրա դեմ հնարավոր հարվածների առավել լայն պլազդարմ ձևավորել, մյուս կողմից, վերջինիս շուրջ անկայունության միջավայր ձևավորել, ինչը պետք է իրականացվի հարևան պետությունների տարածքում կամ միջոցով:
Ինչպես Սիրիայում և այլ երկրների դեպքում եղավ, նման իրադրության ձևավորման դեպքում կարող է որոշակի կոնսեսուս ձևավորվել և ճնշումների ծանր չափաբաժիններ ստանան նաև Իրանի հարևան երկրները:
Հարավային Կովկասն այս օպերացիայի վտանգավոր ուղղություններից է, իսկ Հայաստանն առհասարակ փոթորիկների շրջափուլից որևէ ձևով դուրս չի գալիս:
Ընթացիկ ժամանակահատվածն իր մեջ բազմաթիվ սպառնալիքներ է պարունակում ինչպես Հայաստանի դեմ հնարավոր սադրանքների, այնպես էլ` ՀՀ իշխանության թուլամորթության և կախվածության պայմաններում, վտանգավոր պրոցեսներում ներքաշվելու առումով»,- գրել է նա։

Тигран Абрамян: Южный Кавказ – среди опасных направлений этой операции, а Армения вообще никак не выходит из цикла бурь
13:15 19/12/2024
В свете недавних событий в Сирии основные аналитические дискуссии ведутся вокруг вопрос о том, кто следующая мишень нападения или внутренних потрясений, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Если учесть, что все так или иначе связано с Ираном и действующими в разных странах проиранскими силами, то, с одной стороны, высока вероятность эскалации в направлении Ирака и Йемена.
О том, что касается непосредственно нас: крайне опасно, что в контексте нового давления на Иран, во-первых, будет предпринята попытка создать более широкий плацдарм для возможных ударов против ИРИ, во-вторых, сформировать вокруг Тегерана среду нестабильности. Последнее  должно быть осуществлено на территории соседних государств или через них.
Как это было с Сирией и другими странами, в случае возникновения такой ситуации может быть сформирован определенный консенсус, а соседним с Ираном странам также могут достаться серьезные порции давления», – отметил Абрамян.
«Южный Кавказ – среди опасных направлений этой операции, а Армения вообще никак не выходит из цикла бурь.
Текущий период таит множество угроз как с точки зрения возможных провокаций против Армении, так и с точки зрения вовлечения Еревана в опасные процессы в условиях слабоволия и зависимого положения властей РА», – подчеркнул он.