Կառավարությունը հերթական 2.9 մլրդ դրամը հատկացրեց Համայնքների սուբվենցիոն ծրագրերին
«Ներկայացնում եմ համայնքների ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղված 2 մլրդ 954 մլն դրամով համաֆինանսավորլու որոշումը»,-կառավարության նիստում զեկուցեց ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Նրա խոսքով ՝ այդ գումարով նախատեսվում է համաֆինանսավորել 28 համայնքի 46 սուբվենցիոն ծրագիր։
Նախարարը թվարկեց մարզերին տրամադրվող գումարների չափերը, ըստ որի՝ Արագածոտնի մարզին՝ 132.3 մլն դրամ, 237 միլոն դրամ կհատկացվի Արմավիրի մարզին, 514.7 մլն դրամ ՝ Գեղարքունիքի մարզին, Լոռու մարզին՝ 515 մլն դրամ, Կոտայքի մարզին՝ 72.9 մլն դրամ, 204.9 մլն դրամ՝ Շիրակի մարզին, Սյունիքի մարզին՝699.2 մլն դրամ, 224.1 մլն դրամ՝ Վայոց ձորի մարզին, 349.5 մլն դրամ էլ հատկացվել է Տավուշի մարզի համայքներին։
«Այս որոշումով արդեն 2024 թվականի պետական բյուջեից կունենանք սուբվենցիոն ծրագերի 31.8 մլրդ դրամի չափով համաֆինանսավորում, որն նախորդ տարվանից 1.5 մլրդ դրամով ավել կլինի»,-հայտնեց Խուդաթյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ, ճշտելով, որ համայնքների հետ միասին արդեն ընթացիկ տարում սուբվենցիոն ծրագերի համար ծախսել են 50 մլրդը գերազանցող գումար, մեկ առ մեկ թվարկեց այդ ծրագրերը։

The Armenian government has approved the allocation of 2.9 billion drams to co-finance infrastructure development programs in Armenia's provinces.
The funds will be used to implement 46 subvention schemes in 28 communities, Territorial Administration and Infrastructure Minister David Khudatyan announced at a cabinet meeting on Thursday.
132.3 million drams will be allocated to Aragatsotn Province, 237 million drams to Armavir Province, 514.7 million drams to Gegharkunik Province, 515 million drams to Lori Province, 72.9 million drams to Kotayk Province, 204.9 million drams to Shirak Province, 699.2 million drams to Syunik Province, 224.1 million drams to Vayots Dzor Province and 349.5 million drams to Tavush Province.
“The government co-financing for the implementation of subvention programs amounts to 31.8 billion drams in 2024,” the minister said.