ՌԴ-ի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 10 ամսում հասել է 10,2 միլիարդ դոլարի. Ալեքսեյ Օվերչուկ
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև 2024 թվականի 10 ամիսների ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը հասել է 10,2 միլիարդ դոլարի, ինչը երկու անգամ գերազանցում է 2023 թվականի ցուցանիշը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Մեր առևտրատնտեսական կապերը շարունակում են զարգանալ։ Այժմ մենք ունենք 2024 թվականի 10 ամիսների տվյալները՝ 10,2 միլիարդ դոլար, սա ավելի քան կրկնակի է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից, բայց տարին դեռ չի ավարտվել, ուստի, կարծում եմ, մենք էլի կհավաքենք մինչև տարեվերջ»,- նշել է նա։
ՌԴ փոխվարչապետը հավելել է, որ առևտրատնտեսական հարաբերություններ իրականացնելու համար Ռուսաստանն ու Հայաստանը գրեթե ամբողջությամբ անցել են ազգային արժույթով վճարումներին, իսկ ռուսական ռուբլու տեսակարար կշիռը փոխադարձ վճարումներում հասել է 96,3%-ի։
Օվերչուկը նաև նշել է, որ այս պահին Ռուսաստանը Հայաստանում հիմնական ներդրողներից է։
«Հայաստանում արդյունաբերական նախագծում մեր ներդրումները հասել են 3,4 միլիարդ դոլարի, ավելի քան 40 խոշոր ռուսական ընկերություններ, բացի ուղղակի ներդրումներից, Հայաստանի պետական բյուջեի խոշորագույն հարկատուներն են։

Алексей Оверчук: Товарооборот между РФ и Арменией за 10 месяцев достиг $10,2 млрд
Товарооборот между Россией и Арменией за 10 месяцев 2024 года достиг $10,2 млрд, что в два раза больше показателя за 2023 год. Как передает ТАСС, об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук на заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Россией и Арменией.
"Наши торгово-экономические связи продолжают находиться на подъеме. По крайней мере скажу, берет новые рекорды взаимная торговля между нашими странами. Сейчас у нас данные за 10 месяцев 2024 года - $10,2 млрд. Это более чем в два раза превышает аналогичный показатель прошлого года, но год еще не закончился, так что мы, я думаю, еще раз доберем до конца года", - отметил он.
Вице-премьер РФ добавил, что для осуществления торгово-экономических связей Россия и Армения практически полностью перешли на расчеты в национальных валютах, а доля российского рубля во взаимных расчетах достигла 96,3%.
Оверчук также отметил, что на данный момент Россия является одним из основных инвесторов Армении.
"Наши инвестиции в промышленный проект на территории Армении достигли $3,4 млрд. Более 40 крупных российских компаний работают в Армении. Часть из них - это крупнейшие налогоплательщики в государственный бюджет Армении, помимо прямых инвестиций", - подчеркнул он.