Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի ծախսերը գաղտնի են պահում՝ լկտի պատասխան տալով ԶԼՄ-ին
Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի Իտալիա կատարած այցի ընթացքում ծախսված գումարների չափը խիստ գաղտնի է պահվում ԶԼՄ-ներից։ Ավելին, ծախսված գումարների ու դրանց աղբյուրների մասին Panorama.am-ի հարցերին «Իմ քայլը» հիմնադրամից ցինիկ պատասխան են տվել։
Նույնիսկ շատ մոտավոր հաշվարկներով հարկատուների հաշվին Փաշինյանի կնոջ՝ շուրջ մեկ շաբաթ տևած այցը և վայելքները մի քանի միլիոն դրամ են արժեցել: Ըստ հրապարակված տեսանյութերի, Աննա Հակոբյանին ուղեկցել է անվտանգության առնվազն երեք աշխատկից, նրա հետ են եղել նաև անձնական վարսավիրն ու դուստրը:
Ի վերջո, հասարակությունն ու մամուլն իրավունք ունեն իմանալու, թե որքան է ծախսել Փաշինյանի կինը՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի 1000-րդ օրվա կապակցությամբ կազմակերպվող միջոցառումներին մասնակցելու, ուկրաինացի երեխաներին տեսակցելու և Վատիկանում ճամփորդության համար:
Հիմա ամեն բան սկզբից։
Նոյեմբերի 26-ին Panorama.am-ը էլեկտրոնային փոստի միջոցով տեղեկատվություն ստանալու գրավոր հարցում է ուղղում կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանին։ Հարցումը ստորագրված է։
Ինչպես կարգն է, մեր լրատվամիջոցի լրագրողը վկայակոչում է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը, խնդրում օրենքով սահմանված ժամկետում և կարգով պատասխանել հետևյալ հարցերին.
«1.Նոյեմբերի 18-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կնոջ և դստեր հետ մեկնել է Սուրբ Աթոռ։ Վարչապետի՝ Հայաստան վերադարձից հետո Աննա Հակոբյանը ևս մի քանի օր մնաց Իտալիայում։ Այս ընթացքում անվտանգության քանի՞ աշխատակից է ուղեկցել ՀՀ վարչապետի տիկնոջն ու դստերը։
2. Որքա՞ն գումար է ծախսվել վարչապետի տիկնոջ Իտալիա կատարած այցի համար։ Խնդրում եմ տրամադրել ծախսերի բացվածքը՝ այդ թվում վերադարձի ժամանակ ինքնաթիռի տոմսերի համար վճարված գումարը, հյուրանոցում կեցության գումարը, թանգարանների տոմսերի գումարը և այլն։
3. Ի՞նչ աղբյուրներից են կատարվել ծախսերը, խնդրում եմ առանձին նշել, թե որքա՞ն գումար է տրամադրվել պետական բյուջեից։
4. Վարչապետի տիկնոջ Իտալիա այցն ի՞նչ էական, շոշափելի արդյունքներ է ապահովել Հայաստանի համար»։
Չանցած երկու ժամ՝ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետը էլ. փոստի միջոցով պատասխանում է.
«Ի պատասխան Ձեր 26.11.2024թ. գրության հայտնում ենք, որ Ձեր հարցումը կարող եք ուղղել «Իմ քայլը» հիմնադրամ»։
Panorama.am-ը հիշյալ հարցումը կառավարությունից ստացած պատասխանի հետ նոյեմբերի 26-ին էլեկտրոնային փոստի միջոցով վերահասցեագրում է «Իմ քայլը» հիմնադրամին։ Տևական ժամանակ հիմնադրամից որևէ պատասխան չկար։ Երեկ՝ դեկտեմբերի 18-ին նույն հարցումը Panorama.am-ն էլեկտրոնային փոստով կրկին ուղարկում է հիմնադրամի էլ. փոստին՝ նշելով. «Բարև ձեզ, հարգելի գործընկերներ։ Այս հարցման պատասխանը դեռ չենք ստացել»։
Այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին «Իմ քայլը» հիմնադրամից Panorama.am-ը ստանում է հետևյալ պատասխանը.
«Panorama.am-ի լրագրող
Լալա Տեր֊Ղազարյանին
Հարգելի՜ լրագրող,
Ի պատասխան Ձեր հարցման առաջարկում ենք մասնակցել «Իմ Քայլը» բարեգործական հիմնադրամի «Կրթվելը նորաձև է» նախաձեռնության շրջանակներում մեկնարկած «Հաղորդակցության հմտություններ» դասընթացների շարքին և մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներին, որը թույլ կտա ձեռք բերել նոր գիտելիքներ և տարանջատել, թե որ կառույցին ու ում ինչ հարց կարելի է ուղղել և հարցումը ձևակերպելիս որ դեպքերում կարելի է հղում կատարել «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքին:
«Իմ Քայլը» բարեգործական հիմնադրամի
Գործառնությունների և հանրային կապերի գծով փոխտնօրեն
Դավիթ Մկրտչյան»։
Ընդ որում, վերջինի ստորագրությունն առկա չէ։
Ավելի ցինիկ պատասխան, հնարավոր չէր պատկերացնել։ Կարելի է ենթադրել, այս պատասխանի նպատակը Աննա Հակոբյանի ծախսած գումարների չափով հետաքրքրվող լրագրողին վիրավորելն է, որ էլ մյուս անգամ չհանդգնի նման հարցեր տալ։ Հակառակ դեպքում կարող էին, օրինակ, իրենց նախաձեռնության շրջանակում սերտած դասերի հիման վրա մերժել տեղեկատվության տրամադրումը՝ մատնանշելով հիմքը։
Չի բացառվում, մերժման հիմքերից մեկն էլ կարող էր լինել այն, որ Աննա Հակոբյանը Նիկոլ Փաշինյանը օրինական կինը չէ, և հիմնադրամում ցանկանում են՝ հարցման տեքստում Աննա Հակոբյանը ներկայացված լինի որպես «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն։
Ի դեպ օրեր առաջ էլ «Փաստինֆո»-ն հետաքրքրվել էր, թե որքան գումար է հատկացվել Աննա Հակոբյանին սպասարկող մեքենաների ձեռքբերման համար, երբ են դրանք ձեռքբերվել և որքան գումար է հատվացվում այդ մեքենաների տարեկան սպասարկման համար։ Պետական պահպանության ծառայությունից այդ հարցերին չէին պատասխանել՝ հիմնավորելով, որ դրանք պետական գաղտնիք են։
Հիմա հրապարակային կերպով հիմնադրամին ուղղում ենք Աննա Հակոբյանի՝ Իտալիա այցի ընթացքում ծախսերի վերաբերյալ վերևում ներկայացված հարցերը։
Իսկ մինչ այդ Panorama.am-ը միջազգային կազմակերպությունների, իրավապաշտպանների, տեղեկատվության ազատության ջատագովների, մասնագետների ուշադրությունն է հրավիրում հիմնադրամի, մեղմ ասած, խիստ խնդրահարույց, ոչ կոռեկտ պատասխանի վրա։

Panorama.am calls attention to My Step Foundation's inadequate response to request for information
The costs of the Italy trip of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s wife, Anna Hakobyan, have been kept strictly secret. Moreover, Hakobyan’s My Step Foundation gave a cynical response to Panorama.am’s request for information on the travel costs and their sources.
Even the roughest estimates reveal that Hakobyan’s week-long visit and entertainment cost taxpayers several million drams. According to the videos posted on social media, Anna Hakobyan was accompanied by at least three security guards, her personal hairdresser and daughter during the trip in November.
After all, the public and the media have the right to learn how much money Pashinyan's wife spent to attend the events marking the 1000th day of the Russia-Ukraine war, visit Ukrainian children and travel to Venice.
As it happened
On November 26, Panorama.am submitted a signed request for information via e-mail to the head of the Armenian government's Information and Public Relations Department, Armen Khachatryan.
In accordance with the established manner, Panorama’s journalist cited the law "On Freedom of Information", asking the government to respond to the following questions within the set timeframes and in the manner prescribed by law:
1. On November 18, it became known that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan travelled to the Holy See along with his wife and daughter. After the prime minister's return to Armenia, Anna Hakobyan stayed in Italy for a few more days. How many security officers escorted the prime minister’s wife and daughter at the time?
2. How much did the trip of the prime minister's wife to Italy cost. We kindly ask you to share a copy of the cost breakdown, including the sum paid for the return flight tickets, hotel stay, museum visits, etc.
3. From what sources were the expenses incurred? Please disclose the amount of funds provided from the state budget.
4. What tangible results did the Italy trip of the prime minister’s wife provide for Armenia?
In his response via e-mail less than two hours later, the head of the government’s Information and Public Relations Department told Panorama to forward the request to the My Step Foundation.
Panorama.am forwarded the request and the government’s response to the My Step Foundation via e-mail on November 26. For a long time, the request remained unanswered. On December 18, Panorama.am re-submitted the request to the foundation’s e-mail address as a reminder.
On December 19, Panorama.am received the following response from the My Step Foundation:
“To Panorama.am journalist
Lala Ter-Ghazaryan
Dear journalist,
In response to your query, we are inviting you to participate in the Communication Skills professional training and capacity-building courses as part of the My Step Charity Foundation’s “Education is Fashionable” initiative which would allow you to acquire new knowledge and distinguish which institution and to whom you should address your questions, and in which cases you can refer to the law “On Freedom of Information” in your requests.
Davit Mkrtchyan
Deputy Director for Operations and Public Relations of the My Step Charitable Foundation.”
Incidentally, the response letter was unsigned.
It was impossible to imagine a more cynical response. Apparently, the response was aimed at insulting the journalist who sought information on the money spent by Anna Hakobyan, so that she would not dare to ask such questions next time. Otherwise, the foundation could refuse to provide information, citing the relevant grounds, for example, on the basis of the lessons learned during the initiative launched by it.
In addition, one of the grounds for refusal could be that Anna Hakobyan is not officially married to Nikol Pashinyan, and the foundation wants Hakobyan to be referred to in the request not as his spouse, but as the executive director of the My Step Foundation.
Earlier, Pastinfo news website asked the government to disclose the costs for the purchase of cars servicing Anna Hakobyan, as well as to reveal when they were bought and how much money is allocated for their annual maintenance. The State Protection Service declined to answer the questions, arguing that it is a state secret.
Now we publicly address the above-mentioned questions to the My Step Foundation regarding the expenses during Anna Hakobyan's visit to Italy.
In the meantime, Panorama.am calls the attention of international organizations, human rights activists, defenders of freedom of information and experts to the foundation's, to put it mildly, highly problematic and inadequate response.