Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի ծախսերը գաղտնի են պահում՝ լկտի պատասխան տալով ԶԼՄ-ին
Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի Իտալիա կատարած այցի ընթացքում ծախսված գումարների չափը խիստ գաղտնի է պահվում ԶԼՄ-ներից։ Ավելին, ծախսված գումարների ու դրանց աղբյուրների մասին Panorama.am-ի հարցերին «Իմ քայլը» հիմնադրամից ցինիկ պատասխան են տվել։
Նույնիսկ շատ մոտավոր հաշվարկներով հարկատուների հաշվին Փաշինյանի կնոջ՝ շուրջ մեկ շաբաթ տևած այցը և վայելքները մի քանի միլիոն դրամ են արժեցել: Ըստ հրապարակված տեսանյութերի, Աննա Հակոբյանին ուղեկցել է անվտանգության առնվազն երեք աշխատկից, նրա հետ են եղել նաև անձնական վարսավիրն ու դուստրը:
Ի վերջո, հասարակությունն ու մամուլն իրավունք ունեն իմանալու, թե որքան է ծախսել Փաշինյանի կինը՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի 1000-րդ օրվա կապակցությամբ կազմակերպվող միջոցառումներին մասնակցելու, ուկրաինացի երեխաներին տեսակցելու և Վատիկանում ճամփորդության համար:
Հիմա ամեն բան սկզբից։
Նոյեմբերի 26-ին Panorama.am-ը էլեկտրոնային փոստի միջոցով տեղեկատվություն ստանալու գրավոր հարցում է ուղղում կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանին։ Հարցումը ստորագրված է։
Ինչպես կարգն է, մեր լրատվամիջոցի լրագրողը վկայակոչում է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը, խնդրում օրենքով սահմանված ժամկետում և կարգով պատասխանել հետևյալ հարցերին.
«1.Նոյեմբերի 18-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կնոջ և դստեր հետ մեկնել է Սուրբ Աթոռ։ Վարչապետի՝ Հայաստան վերադարձից հետո Աննա Հակոբյանը ևս մի քանի օր մնաց Իտալիայում։ Այս ընթացքում անվտանգության քանի՞ աշխատակից է ուղեկցել ՀՀ վարչապետի տիկնոջն ու դստերը։
2. Որքա՞ն գումար է ծախսվել վարչապետի տիկնոջ Իտալիա կատարած այցի համար։ Խնդրում եմ տրամադրել ծախսերի բացվածքը՝ այդ թվում վերադարձի ժամանակ ինքնաթիռի տոմսերի համար վճարված գումարը, հյուրանոցում կեցության գումարը, թանգարանների տոմսերի գումարը և այլն։
3. Ի՞նչ աղբյուրներից են կատարվել ծախսերը, խնդրում եմ առանձին նշել, թե որքա՞ն գումար է տրամադրվել պետական բյուջեից։
4. Վարչապետի տիկնոջ Իտալիա այցն ի՞նչ էական, շոշափելի արդյունքներ է ապահովել Հայաստանի համար»։
Չանցած երկու ժամ՝ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետը էլ. փոստի միջոցով պատասխանում է.
«Ի պատասխան Ձեր 26.11.2024թ. գրության հայտնում ենք, որ Ձեր հարցումը կարող եք ուղղել «Իմ քայլը» հիմնադրամ»։
Panorama.am-ը հիշյալ հարցումը կառավարությունից ստացած պատասխանի հետ նոյեմբերի 26-ին էլեկտրոնային փոստի միջոցով վերահասցեագրում է «Իմ քայլը» հիմնադրամին։ Տևական ժամանակ հիմնադրամից որևէ պատասխան չկար։ Երեկ՝ դեկտեմբերի 18-ին նույն հարցումը Panorama.am-ն էլեկտրոնային փոստով կրկին ուղարկում է հիմնադրամի էլ. փոստին՝ նշելով. «Բարև ձեզ, հարգելի գործընկերներ։ Այս հարցման պատասխանը դեռ չենք ստացել»։
Այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին «Իմ քայլը» հիմնադրամից Panorama.am-ը ստանում է հետևյալ պատասխանը.
«Panorama.am-ի լրագրող
Լալա Տեր֊Ղազարյանին
Հարգելի՜ լրագրող,
Ի պատասխան Ձեր հարցման առաջարկում ենք մասնակցել «Իմ Քայլը» բարեգործական հիմնադրամի «Կրթվելը նորաձև է» նախաձեռնության շրջանակներում մեկնարկած «Հաղորդակցության հմտություններ» դասընթացների շարքին և մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներին, որը թույլ կտա ձեռք բերել նոր գիտելիքներ և տարանջատել, թե որ կառույցին ու ում ինչ հարց կարելի է ուղղել և հարցումը ձևակերպելիս որ դեպքերում կարելի է հղում կատարել «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքին:
«Իմ Քայլը» բարեգործական հիմնադրամի
Գործառնությունների և հանրային կապերի գծով փոխտնօրեն
Դավիթ Մկրտչյան»։
Ընդ որում, վերջինի ստորագրությունն առկա չէ։
Ավելի ցինիկ պատասխան, հնարավոր չէր պատկերացնել։ Կարելի է ենթադրել, այս պատասխանի նպատակը Աննա Հակոբյանի ծախսած գումարների չափով հետաքրքրվող լրագրողին վիրավորելն է, որ էլ մյուս անգամ չհանդգնի նման հարցեր տալ։ Հակառակ դեպքում կարող էին, օրինակ, իրենց նախաձեռնության շրջանակում սերտած դասերի հիման վրա մերժել տեղեկատվության տրամադրումը՝ մատնանշելով հիմքը։
Չի բացառվում, մերժման հիմքերից մեկն էլ կարող էր լինել այն, որ Աննա Հակոբյանը Նիկոլ Փաշինյանը օրինական կինը չէ, և հիմնադրամում ցանկանում են՝ հարցման տեքստում Աննա Հակոբյանը ներկայացված լինի որպես «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն։
Ի դեպ օրեր առաջ էլ «Փաստինֆո»-ն հետաքրքրվել էր, թե որքան գումար է հատկացվել Աննա Հակոբյանին սպասարկող մեքենաների ձեռքբերման համար, երբ են դրանք ձեռքբերվել և որքան գումար է հատվացվում այդ մեքենաների տարեկան սպասարկման համար։ Պետական պահպանության ծառայությունից այդ հարցերին չէին պատասխանել՝ հիմնավորելով, որ դրանք պետական գաղտնիք են։
Հիմա հրապարակային կերպով հիմնադրամին ուղղում ենք Աննա Հակոբյանի՝ Իտալիա այցի ընթացքում ծախսերի վերաբերյալ վերևում ներկայացված հարցերը։
Իսկ մինչ այդ Panorama.am-ը միջազգային կազմակերպությունների, իրավապաշտպանների, տեղեկատվության ազատության ջատագովների, մասնագետների ուշադրությունն է հրավիրում հիմնադրամի, մեղմ ասած, խիստ խնդրահարույց, ոչ կոռեկտ պատասխանի վրա։

Данные о потраченных Анной Акопян в Италии средствах держатся в тайне, Panorama.am обращает внимание правозащитников
Информация о размере средств, потраченных во время визита супруги премьер-министра Армении Никола Пашиняна – Анны Акопян – в Италию, держится в строгом секрете от СМИ. Более того, на вопросы Panorama.am о потраченных средствах и их источниках фонд «Мой шаг» отправил циничный ответ.
Даже по самым приблизительным подсчетам, длившиеся около неделю визит и развлечения жены Пашиняна обошлись в несколько миллионов драмов, и все это за счет налогоплательщиков.
Согласно опубликованным видеоматериалам, Анну Акопян сопровождали, по меньшей мере, трое сотрудников Службы безопасности, с ней также были ее личный парикмахер и дочь.
В конце концов, общество и пресса имеют право знать, сколько потратила жена Пашиняна для участия в мероприятиях, приуроченных к 1000-му дню с начала российско-украинской войны, посещения украинских детей и путешествия в Ватикане.
Теперь обо всем по порядку.
Сайт Panorama.am 26 ноября по электронной почте направил письменный запрос для получения информации начальнику Департамента информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра Республики Армения Армену Хачатряну. Запрос подписан.
Как и положено, журналист Panorama.am ссылается в запросе на закон РА «О свободе информации» и просит в установленные законом сроки и порядке ответить на следующие вопросы:
«1. 18 ноября стало известно о том, что премьер-министр РА Никол Пашинян вместе с супругой и дочерью отбыл в Святой Престол. После возвращения премьера в Армению Анна Акопян пробыла в Италии еще несколько дней. Сколько сотрудников Службы безопасности за этот период сопровождали жену и дочь премьер-министра РА?
2. Сколько средств было потрачено на визит жены премьер-министра в Италию? Прошу предоставить расшифровку расходов, в том числе представить сумму за обратные билеты, пребывание в гостинице, билеты в музеи и т.д..
3. Из каких источников были осуществлены расходы? Прошу указать отдельно, какая сумма была выделена из государственного бюджета?
4. Какие значимые, ощутимые результаты принес для Армении визит супруги премьер-министра в Италию?».
Не прошло и 2 часов, как начальник Департамента информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра Республики Армения по электронной почте ответил:
«В ответ на Ваше письмо от 26.11.2024 г. сообщаем, что вы можете направить свой запрос в фонд «Мой шаг»».
Упомянутый запрос вместе с полученным из правительства 26 ноября ответом Panorama.am по электронной почте перенаправил в фонд «Мой шаг». Долгое время запрос оставался без ответа. 18 декабря СМИ повторно отправило тот же запрос на электронную почту фонда, сопроводив его напоминанием: «Здравствуйте, уважаемые коллеги. Ответ на данный запрос мы все еще не получили».
19 декабря Panorama.am получил следующий ответ фонда «Мой шаг»:
«Журналисту Panorama.am
Лале Тер-Казарян
Уважаемый журналист,
В ответ на Ваш запрос предлагаем принять участие в курсах «Навыки Коммуникации» и профессиональной переподготовки, запущенных в рамках инициативы «Учиться модно» благотворительного фонда «Мой шаг», что позволит получить новые знания и различать, в какую структуру и кому какой вопрос нужно адресовать, в каких случаях при формулировании запроса можно ссылаться на Закон РА «О свободе информации».
Заместитель директора по работе и связям с общественностью благотворительного фонда «Мой шаг»
Давид Мкртчян».
При этом подпись последнего в ответе на запрос отсутствует.
Более циничного ответа невозможно было представить. Можно предположить, что цель данного ответа – оскорбить журналиста, интересующегося размером потраченных Анной Акопян средств, чтобы в следующий раз не осмелился задавать подобные вопросы. В противном случае в фонде могли бы, например, на основании уроков, выученных в рамках запущенной ими инициативы, отказать в предоставлении информации – с указанием соответствующих оснований.
Не исключено, что одним из оснований для отказа могло быть и то, что Анна Акопян не состоит в официальном браке с Николом Пашиняном, и фонд желает, чтобы в тексте запроса Анна Акопян была представлена не как его супруга, а как исполнительный директор фонда «Мой шаг».
Кстати, на днях сайт Фактинфо поинтересовался, сколько средств было выделено на приобретение обслуживающих Анну Акопян автомобилей, когда они были куплены и сколько средств выделается на их ежегодное обслуживание. В Службе государственной охраны на эти вопросы не ответили, мотивируя тем, что это гостайна.
Теперь мы публично адресуем фонду вышеперечисленные вопросы относительно расходов во время визита Анны Акопян в Италию.
А пока Panorama.am обращает внимание международных организаций, правозащитников, защитников свободы информации, специалистов на, мягко говоря, весьма проблематичный и некорректный ответ фонда.