Կարեն Կարագուլյանի և Վաչե Թովմասյանի մասնակցությամբ «Անորա» ֆիլմը դուր է եկել Օբամային
ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման X-ի իր միկրոբոլոգում ներկայացրել է 2024-ին իրեն դուր եկած ֆիլմերի ցանկը։ Նա իր հետևորդներին խորհուրդ է տվել նայել դրանք։ Ֆիլմացանկում ներառված է նաև Կարեն Կարագուլյանի և Վաչե Թովմասյանի մասնակցությամբ «Անորա» ֆիլմը։
Նշենք, որ հայ դերասանների մասնակցությամբ  ամերիկացի հայտնի ռեժիսոր Շոն Բեյքերի «Anora»  ֆիլմը ներկայացվել է «Ոսկե գլոբուս»-ի: «Ոսկե գլոբուս»-ի 82-րդ մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա 2025-ի հունվարի 5-ին:
Անորան՝ Բրուքլինի սեքս ոլորտի աշխատակից է, նա կարող է Մոխրոտի բախտին արժանանալ, քանի որ հանդիպում է ռուս օլիգարխի որդուն ու ամուսնանում։  Բայց երբ լուրը հասնում է Ռուսաստան, նրա հեքիաթը հայտնվում է սպառանլիքի ներքո,  քանի որ տղայի ծնողները ժամանում են Նյու Յորք՝ ամուսնությունը չեղյալ հայտարարելու համար:
Անմեղ, առատաձեռն Իվանը տարբերվում է Անիի մյուս հաճախորդներից, որոնց մեծ մասը նրա հոր տարիքին են և հաճախ էլ ասում են՝ դու նման ես իմ 18-ամյա դստերը: Իվանից ընդամենը երկու տարով մեծ Անին բռնում է նրա ձեռքն ու տանում առանձնասենյակ։ Անիի՝ Իվանին ասած խոսքերն էլ դառնում են ֆիլմի գլխավոր թեման։

Фильм «Анора» с Кареном Карагуляном и Ваче Товмасяном понравился Бараку Обаме
Экс-президент США Барак Обама составил список лучших, на его взгляд, фильмов 2024 года. Ставшим традиционным для него списком политик поделился в социальной сети X.
Как обращает внимание «Газета.Ru»,Обаме понравились картины «Все, что нам кажется светом», «Конклав», «Урок фортепиано», «Моя земля обетованная», «Семя священной смоковницы», «Дюна: Часть вторая», «Анора», «Диди (弟弟)», «Сахарный тростник» и «Совершенный незнакомец».
Фильмы «Анора», «Конклав», «Совершенный незнакомец» и «Дюна: Часть вторая» широко обсуждаются кинокритиками как возможные претенденты на главную награду кинопремии «Оскар».
В мае фильм «Анора» удостоился гран-при Каннского кинофестиваля.
Картину «Анора» по собственному сценарию снял известный американский режиссер Шон Бэйкер («Проект Флорида», «Красная ракета»). Для армянской аудитории этот проект примечателен и тем, что в нем снялись армянские актеры Карен Карагулян и Ваче Товмасян.