Ադրբեջանը չունի այնպիսի պահանջներ, որի առնչությամբ փաշինյանական իշխանությունը կոշտ դիրքորոշում ունի. Աբրահամյան
10:30 21/12/2024
«Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի վերաբերյալ ցույց է տալիս, որ երևացող անհամաձայնությունները խիստ պայմանական են»,- ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, մեծ առումով Ադրբեջանը չունի այնպիսի պահանջներ, որի առնչությամբ փաշինյանական իշխանությունը կոշտ դիրքորոշում ունի` սահմանադրության փոփոխություններից մինչև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում:
«Այն իշխանությունը, որն Արցախն Ադրբեջան է հայտարարել, ի՞նչ խնդիր ունի Արցախի հակամարտության կարգավորման նպատակով 3 տասնամյակ առաջ ստեղծված Մինսկի խմբի ձևաչափը լուծարելու կամ Անկախության հռչակագիրն Արցախի հիշատակումներով չեզոքացնելու համար:
Այդ դեպքում ինչո՞ւ Ադրբեջանը ձգում գործընթացը:
Կարծում եմ` պլան մինիմումը Հայաստանին իջեցվող պահանջների ընդլայնումն է, իսկ աշխարհաքաղաքական բարենպաստ պայմանների ձևավորման դեպքում պլան մաքսիմումն իրականացնելու համար, այդ թվում` ըստ անհրաժեշտության, ուժի կիրառման միջոցով»,- գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: У Азербайджана нет таких требований, по которым пашиняновская власть придерживается жесткой позиции
Заявления президента Азербайджана об армяно-азербайджанском переговорном процессе показывают, что видимые разногласия – крайне условны, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«По большому счету, у Азербайджана нет таких требований, по которым пашиняновская власть придерживается жесткой позиции – от изменений в Конституции РА до упразднения Минской группы ОБСЕ», – обратил внимание парламентарий.
В чем проблема для провозгласившей Арцах Азербайджаном власти в плане упразднения созданного три десятилетия назад с целью урегулирования Арцахского конфликта формата МГ ОБСЕ или же нейтрализации Декларации о независимости с упоминаниями об Арцахе?
Почему же тогда Азербайджан затягивает процесс?
Полагаю, план-минимум – расширение предъявляемых Армении требований. А в случае формирования благоприятных геополитических условий это нужно Баку для реализации плана-максимума, в том числе, при необходимости, путем применения силы», – указал Абрамян.