Ինձ Նոր տարվա  «վատ նվեր արվեց». Ավինյանը՝ իր համար  7 մլն 650 հազ դրամի ավիատոմս գնելու մասին
«Վերջերս ԱՄՆ կատարած այցից հետո տեղեկացա, թե ինչ գնով են ձեռք բերվել ինձ համար նախատեսված տոմսերը։ Անկեղծ ասած, ես ինքս էլ մի փոքր ապշած էի այդ թվերից։ Հետո մի փոքր խորացա և հասկացա, որ ընդհանուր անպատասխանատվության և անտարբերության որոշակի խնդիր կա այստեղ»,-Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ ասաց Տիգրան Ավինյանը։
Նա հայտարարեց, թե պարզել է, որ նոյեմբերի 22-ի այցի համար տոմսերը ձեռք են բերել նոյեմբերի 20-ին։
«Անկեղծ ասած, եթե  մեկ օր ուշացումով էլ ձեռք բերեին, կարող է կրկնակի կամ եռակի թանկ գնեին տոմսերը»,-տեղեկացրեց Ավինյանը և հավելեց. «Որոշում եմ կայացրել այդ ծախսն ամբողջութմաբ փոխհատուցել։ Կանխելով հետագա հարցերը, թե՝ ի՞նչ գումարներով, կառաջարկեմ ուսումնասիրել իմ հայտարարգիրը»։
Հետևանքները գնահատելու համար Ավինյանը քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալ Վիլեն Արևշատյանին հանձնարարեց, որ իր գործուղման և տոմսերի գնման ընթացակարգի ժամանակագրությունը դուրս բերի, որպեսզի պարցեն թե քաղաքապետարանից ով է եղել պատասխանատուն։
«Ես ինքը կառաջարկեմ,  թե ինչ պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն այն մարդիկ, ովքեր պատասխանատու են»,-հայտարարեց Ավինյանը։
Նա հավելեց, որ դեպքը առիթ է տալիս խոսել «ժամանակին» թեմայի մասին։
«Ժամանակի գործոնը ճիշտ չգնահատելով՝ մենք մի իրավիճակի առջև հայտնվեցինք, որ ինձ Նոր տարվա  «վատ նվեր արվեց»։ Բայց, կարծում եմ, որ ամեն մեկն իր մասով պետք է հասկանա, թե ինչքան կարևոր է ժամանակին արձագանքել հանձնարարականին, մարդկանց դիմումների պատասխանը չձգձգել։ Եվ ամեն մեկը իր  մասով մարլբրի համակարգը բացի և տեսնի, թե ինչ ունի երկար ժամանակ քնացրած, որովհետև այն ինչ-որ մի պահի, ինչ-որ մի վատ հետևանքի բերելու է»։

Мне преподнесли «плохой новогодний подарок»: Тигран Авинян – о покупке билета за 7,6 млн драмов
«Недавно, после своего визита в США, я узнал, за какую цену были приобретены предусмотренные для меня авиабилеты. Честно говоря, я и сам был несколько ошеломлен этими цифрами. Затем я немного углубился и понял, что здесь налицо определенная проблема общей безответственности и безразличия», –  сказал Тигран Авинян во время рабочего совещания в мэрии Еревана 23 декабря.
По его словам, он выяснил, что билеты на 22 ноября были приобретены 20 ноября.
«Честно говоря, если бы билеты приобрели с опозданием еще на один день, то могли бы купить их в два или три раза дороже. Я принял решение полностью компенсировать эти расходы. Опережая вопросы о том, на какие средства, предложу изучить представленную мной декларацию о доходах», – заявил Авинян.
Заместителю секретаря аппарата мэрии Еревана Вилену Аревшатяну Авинян поручил сопоставить даты его командировки и покупки авиабилетов, чтобы выявить ответственного.
«Я сам предложу, к какой ответственности должны быть привлечены ответственные лица», – сказал Авинян.
«Из-за неверной оценки фактора времени мы оказались в ситуации, когда мне преподнесли «плохой новогодний подарок». Но, я думаю, что каждый по своей части должен понимать, насколько важно вовремя реагировать на поручения, не задерживать ответ на запросы людей. И каждый должен открыть систему электронного документооборота«Mulberry» и посмотреть, что он задержал, поскольку в какой-то момент это приведет к негативным последствиям», – сказал Авинян.
Ранее экс-мэр Еревана Айк Марутян обвинил Авиняна в необоснованно больших расходах на командировку в США. По словам Марутяна, авиабилет Авиняна обошелся налогоплательщикам в 7,6 млн драмов.